Η Ισπανία διέλυσε από ημίχρονο την Κροατία! Ο Γιαμάλ έγινε ο νεότερος που έπαιξε σε Euro! Στον πάγκο ο Βίντα

Η Ισπανία για ένα ημίχρονο έκανε μάθημα στην Κροατία για το πως βάζουν γκολ και κέρδισε εύκολα! Ο Γιαμάλ νεότερος που έπαιξε σε Euro

Συντάκτης: Γιάννης Χωριανόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Η Ισπανία παρέδωσε μαθήματα γκολ από ημίχρονο στην Κροατία. Στο πρώτο μεγάλο ματς του Euro 2024 οι ισπανοί έκαναν πλάκα από το πρώτο 45λεπτο και το έλήξαν στο 3-0. Η διαφορά ήταν πως οι νικητές έκαναν γκολ τις φάσεις τους. Οι κροάτες όχι.

Κι όμως η είδηση δεν ήταν η μεγάλη νίκη της Ισπανίας. Ο Λαμίν Γιαμάλ δεν πήγε στη Γερμανία για να συμπληρώσει την αποστολή. Ο Ντε Λα Φουέντε τον έβαλε βασικό. Έγινε ο μικρότερος σε ηλικία παίκτης που έχει παίξει ποτέ σε Euro. Μάλιστα, έκανε και την ασίστ, εξαιρετική, κοφτή για την προβολή του Καρβαχάλ στο 3-0.

Δεν είναι ούτε 17 ακόμα.

Στο τετράλεπτο που έγινε το 2-0, η άμυνα της Κροατίας ήταν ότι να’ ναι. Κοφτή κάθετη πάσα για τον Μοράτα, πλασέ και το 1-0. Φοβερός Ρουίζ, στόπαρε έξω από την περιοχή και σουτ στην αριστερή γωνία για το 2-0. Πάσα στο κέντρο της άμυνας για το 3-0.

Οι κροάτες είχαν ευκαιρίες με Κόβασιτς, Κράμαριτς αλλά δεν. Στο δεύτερο ημίχρονο έχασαν πέναλτι με τον Πέτκοβιτς. Και η Ισπανία με τον Γιαμάλ σε φοβερή απόκρουση του Λιβάκοβιτς.

Ο Βίντα της ΑΕΚ δεν έπαιξε λεπτό. Με τέτοια άμυνα πάντως της Κροατίας μάλλον θα ήταν καλύτερος από όσους αγωνίστηκαν.

ΓΚΟΛ: Μοράτα 29′, Ρουίζ 32′, Καρβαχάλ 45+2′

Ισπανία: Ουνάι Σιμόν, Καρβαχάλ, Νάτσο, Λε Νορμάντ, Κουκουρέγια, Πέδρι (60′ Όλμο), Ρόδρι (86′ Θουμπιμένδι), Φαμπιάν Ρουίζ, Γιαμάλ (86′ Φεράν Τόρες), Μοράτα (67′ Ογιαρθάμπαλ), Ν. Γουίλιαμς (67′ Μερίνο).

Κροατία: Λιβάκοβιτς, Στάνισιτς, Σούταλο, Πόνγκρατσιτς, Γκβάρντιολ, Μόντριτς (65′ Πάσαλιτς), Μπρόζοβιτς, Κόβασιτς (65′ Σούτσιτς), Μάγιερ, Μπούντιμιρ (56′ Πέρισιτς), Κράμαριτς (72′ Πέτκοβιτς).

ΠΡΟΣΦΟΡΑ* ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ, ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!