Η Λαμία τη μεγάλη νίκη και ο Παναιτωλικός την γκρίνια

Η Λαμία νίκησε με 1-0 τον Παναιτωλικό των δέκα παικτών. Κρέμασε τους Αγρινιώτες ο Σιέλης με την αποβολή του στο 13', έχασε πέναλτι στο τέλος ο Ντίας.

Με το δεξί η Λαμία στη νέα σεζόν, με μπόλικη μουρμούρα ο Παναιτωλικός, μετά το 0-1 στο Αγρίνιο στο τελευταίο παιχνίδι της πρεμιέρας της Super League 1.

Για πρώτη φορά στην ιστορία τους στη μεγάλη κατηγορία οι Φθιώτες πήραν τρίποντο στην πρεμιέρα. Μπορεί να είχαν πολλούς νέους παίκτες και να μην έχουν βρει ακόμα πατήματα, αλλά η εικόνα τους ήταν αρκετά καλή. Τους πήγε, βέβαια, και το ματς όπως το ήθελε.

Βοήθησε φυσικά η αποβολή του Σιέλη. Από το 13′ ο Παναιτωλικός έπαιζε με αριθμητικό μειονέκτημα και του στοίχισε. Το πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά έμεινε με άδεια χέρια στο τέλος. Ούτε τώρα νίκη για τον Γιάννη Πετράκη απέναντι στη Λαμία. Σε επτά ματς έχει τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες. Χαμένο πέναλτι στο 89′ είχε ο Ντίας.

Το ματς

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα προσπάθησαν να παίξουν και οι δύο ομάδες. Στο 9′ ακυρώθηκε γκολ του Τορεχόν για οφσάιντ και τρία λεπτά μετά ο Σιέλης είδε την κόκκινη κάρτα. Για μία ακόμη φάση στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος το VAR διόρθωσε την παράβλεψη του ρέφερι, ο οποίος δεν αντέδρασε στη ροή του αγώνα.

Αντί να δώσει ψυχολογία στους φιλοξενούμενους αυτό το γκολ, τους μπλόκαρε. Για κάποια λεπτά έδειχναν μπερδεμένοι και ακίνδυνοι. Από τις εμπνεύσεις του Φουρτάδο τα περίμεναν όλα, αλλά ουσία δεν είχαν στο παιχνίδι τους.

Ο Παναιτωλικός είχε ψυχή και μία καλή στιγμή με τον Λιάβα στο 31′, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Κόστιτς σταμάτησε τον Λομόνακο. Ο Σέρβος πήγε στο 43′ να βάλει ένα απίθανο αυτογκόλ, ενώ στις καθυστερήσεις τον έσωσε το VAR από το γκολ του Λομόνακο.

Μετά την ανάπαυλα η Λαμία έγινε πιο επιθετική. Έψαξε το γκολ, πήρε μέτρα στο γήπεδο και στο 65′ έγινε το 0-1. Σκόρερ ο Βλαχομήτρος με κεφαλιά από τη σέντρα του Φουρτάδο. Εκτός θέσης ήταν ο Παντελάκης.

Ο Παναιτωλικός αναγκάστηκε να βρει απάντηση και στο 82′ η αποβολή του Γκουίντο επανέφερε την αριθμητική ισορροπία. Πέντε λεπτά αργότερα Κορνέζος είχε τραγική αντίδραση και παραχώρησε πέναλτι. Ωστόσο, εκτελώντας το ο Ντίας στο 89′ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και εκεί τελείωσαν όλα.

Παναιτωλικός – Λαμία 0-1

Σκόρερ: 65′ Βλαχομήτρος

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Σιέλης, Παντελάκης (84΄ Τσελίκοβιτς), Λιάβας, Μαυρίας, Τορεχόν, Πέρες (84΄ Λαχούντ), Μπελεβώνης (74΄ Νικολάου), Μπουζούκης (74΄ Κοντούρης), Ντίας, Λομόνακο (69΄ Μάιντεβατς).

ΛΑΜΙΑ (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Ντεντάκης (46΄ Ραντόνια), Γιαννούτσος, Κορνέζος, Σαραμαντάς (68΄ Ρινγκ), Αντράντε, Μέκιτς, Αθανασακόπουλος (46΄ Γκουίντο), Νούνιες (68΄ Μπίκοβ), Φουρτάδο, Βλαχομήτρος (84΄ Δοϊρανλής).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Η Λαμία τη μεγάλη νίκη και ο Παναιτωλικός την γκρίνια», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.