Ιδανικός αυτόχειρας ο ΠΑΟΚ, έχασε την πρόκριση μέσα από τα χέρια του με τέσσερα γκολ από τη Μάλμε (vid)

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 3-4 στη ρεβάνς κόντρα στη Μάλμε και θα συνεχίσει στα playoffs του Europa League.

Συντάκτης: Μάριος Σταμπουλής Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Ο ΠΑΟΚ κρατούσε την πρόκριση μέχρι το τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης με τη Μάλμε, όμως κατάφερε να ηττηθεί με 3-4 στην παράταση και να αποκλειστεί από τη συνέχεια του Champions League.

Δείτε εδώ τα στιγμιότυπα του αγώνα

Οι «ασπρόμαυροι» δεν εντυπωσίασαν, οι τρεις απίθανες γκολάρες από τους Τάισον, Κουλιεράκη και Ζίβκοβιτς,  δεν αρκούσαν και οι Σουηδοί πήραν μεγάλη πρόκριση στέλνοντας τον Δικέφαλο στα playoffs του Europa League.

Εκεί, θα αντιμετωπίσει μία εκ των Σάμροκ Ρόβερς από την Ιρλανδία ή την Τσέλιε από τη Σλοβενία.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου επέλεξε την ίδια συνταγή με το ματς στη Σουηδία, με τον Μαντί Καμαρά να είναι η μοναδική του αλλαγή στο αρχικό σχήμα.

Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν… μουδιασμένοι στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς να μπορούν να βγάλουν συνεργασίες, ενώ αρκετά ήταν και τα λάθη, κυρίως από τον Μαγκομέντ Οζντόεφ.

Η κακή εικόνα στα πρώτα λεπτά φάνηκε και στο γκολ που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι, με τον Σάστρε να μην καλύπτει σωστά τον Νανάσι ο οποίος ανενόχλητος έκανε το 0-1 στο 10ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να πιέσουν, με τον Μαντί Καμαρά να ξεχωρίζει στη μεσαία γραμμή.

Ο… συνήθης ύποπτος Τάισον, ήταν αυτός που έφερε στα ίσια το ματς και την υπόθεση πρόκριση με τρομερή εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση. Το ματς είχε πολύ κακό ρυθμό, με τα νεύρα ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων να κυριαρχούν.

Όλα αυτά μέχρι το 44ο λεπτό, όπου μέσα σε πέντε λεπτά μπήκαν τρία τέρματα. Ο Κουλιεράκης αρχικά πέτυχε ένα φανταστικό γκολ που σίγουρα βάζει υποψηφιότητα για κορυφαία της σεζόν, με τον Νανάσι να απαντάει με τον ίδιο τρόπο που πέτυχε το πρώτο τέρμα της ομάδας του.

Λίγο αργότερα, ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς με ένα εκπληκτικό τέρμα στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, έβαλε και πάλι σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Πλήρωσε τα λάθη του και αποκλείστηκε ο ΠΑΟΚ

Οι Σουηδοί πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, είχαν την κατοχή υπέρ τους (45%-55% στο 75′) και προσπάθησαν να απειλήσουν την εστία του Κοτάρσκι. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στα εναπομείναντα λεπτά, με την κατοχή να μη μπορεί να μετουσιωθεί σε ευκαιρίες.

Ωστόσο, αυτή ήρθε στην τελευταία φάση της αναμέτρησης, με τη Μάλμε να ισοφαρίζει με απίθανο τρόπο. Ο Γιόνσεν πήρε την κεφαλιά, ο Κοτάρσκι απέκρουσε, ο ίδιος παίκτης γύρισε την μπάλα στην καρδιά της περιοχής και ο Μαντί Καμαρά έδιωξε πάνω στον Ζέτερστρομ με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα και το ματς στην παράταση.

Η σωματική και ψυχολογική κόπωση των παικτών του ΠΑΟΚ έγινε φανερή από τα πρώτα λεπτά της παράτασης, ενώ αντίθετα οι Σουηδοί πήραν ψυχολογία και συνέχισαν την πίεση τους. Χρειάστηκαν μόλις εννιά λεπτά ώστε να μπουν σε θέση οδηγού, με τον Κρίστιενσεν να περνάει και τον Κοτάρσκι και να κάνει το 3-4.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο λεπτό, με τη Μάλμε να είναι αυτή που έφυγε με το εισιτήριο της πρόκρισης από το γήπεδο της Τούμπας.