Ιωνικός – ΟΦΗ: Γκολάρα Μάντζη και… 0-2 στη Νίκαια! (vids)

Μετά την ισοπαλία της Λαμίας και του Λεβαδειακού, ο Ιωνικός ο μεγαλύτερος χαμένος της αγωνιστικής μετά την εντός έδρας ήττα από τον ΟΦΗ.

Ιωνικός - ΟΦΗ
Ιωνικός - ΟΦΗ:
Συντάκτης: Νίκος Μαρκάτος Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

ΙωνικόςΟΦΗ 0-2: Η… τεχνολογία με σωστές αποφάσεις/παρεμβάσεις, έκρινε σε μεγάλο βαθμό το αποτέλεσμα στη Νίκαια. Ένα απίστευτο γκολ που ακυρώθηκε, ένα πέναλτι που δεν εκτελέστηκε ποτέ και ένα ακόμα που άνοιξε το δρόμο για τη νίκη των Κρητικών!

Ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα το παιχνίδι στη Νίκαια. Η… μπίλια «έπαιζε» συνεχώς και τελικά έκατσε στο διπλό (0-2) των Κρητικών. Ο VAR έκρινε ουσιαστικά την έκβαση της αναμέτρησης που είχε ένα γκολ και ένα πέναλτι υπέρ του Ιωνικού που (σωστά) ακυρώθηκαν και ένα πέναλτι υπέρ του ΟΦΗ που άνοιξε το δρόμο για την εκτός έδρας νίκη των Κρητικών! Πρωταγωνιστής ο Τοράλ που σημείωσε και τα δύο γκολ των φιλοξενούμενων.  Αποβλήθηκε ο Βαλεριάνος στις καθυστερήσεις.

Μονόπλευρο βαθμολογικό ενδιαφέρον το ματς το οποίο ήταν εμφανές και στο χορτάρι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης.Ο Ιωνικός ήταν εκείνος που «καιγόταν» για τους βαθμούς για να ανοίξει την διαφορά του από Λαμία και Λεβαδειακό. Ο ΟΦΗ αδιάφορος βαθμολογικά αλλά και αγωνιστικά μέχρι το ημίωρο, σε βαθμό που εκνεύρισε και τον ίδιο τον Νταμπράουσκας.

Εξαιρετικός Φαντιγκά στο πρώτο ημίχρονο, γκολ από τα καλύτερα του φετινού πρωταθλήματος ο Μάντζης στο 26′ με ανάποδο «ψαλίδι» αν ο Βαλεριάνος δεν ήταν σε θέση οφσάιντ και ακυρωνόταν!

To παράδοξο της υπόθεσης είναι το ημίχρονο κλείνει με τον ΟΦΗ να είναι εκείνος που δικαιούται το γκολ. Αρχικά στην ευκαιρία, χαμένη, του Μπαλογιάννη στο 31′ και στο δοκάρι του Μπάκιτς στο 45′.

Δύο πέναλτι, το ένα γκολ, το άλλο δεν εκτελέστηκε ποτέ!

Πέναλτι υπέρ του Ιωνικού στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά όπως φάνηκε στο on field review, ο Φαντιγκά περισσότερο πέφτει επειδή γλιστράει και λιγότερο από την επαφή του με τον Βούρο, με την αρχική απόφαση να αλλάζει.

Το πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι στο 53′ δεν εκτελέστηκε ποτέ, εν αντιθέσει με εκείνο που καταλογίστηκε στο 80′ υπέρ του ΟΦΗ, στο απρόσεκτο πάτημα εκτός φάσης του Μπουενά στον Πασαλίδη. Επίσης μέσω VAR. Ο Τοράλ βρήκε δίχτυα και ο ΟΦΗ κόντρα σε αυτό που έβγαζε η εξελιξη του παιχνιδιού και σκόραρε και το τρίποντο που ενδεχομένως να μην άξιζε εξ’ ολοκλήρου, πήρε, πετυχαίνοντας μάλιστα και δεύτερο γκολ με τον ιδιο ποδοσφαιριστή στις καθυστερήσεις του αγώνα!

Ιωνικός – ΟΦΗ 0-2

Σκόρερ: 81′, 90+2 Τοράλ

Κόκκινες: 90+8′ Βαλεριάνος

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Μπουενά (84′ Μασάς), Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Βαλεριάνος, Κάνιας (84′ Λοβέρα), Σάκιτς, Φαντιγκά, Σεμπά (90+4′ Ελευθεριάδης), Μάντζης (67′ Μάνος).

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Βούρος, Διαμαντής, Πασαλίδης, Μπαλογιάννης, Τσιλιανίδης (85′ Μαρινάκης), Ντιουσέ, Περέα, Ντίκο (84′ Μοσκέρα), Μπάκιτς, Τοράλ (90+5′ Γκρόνινγκ).