ΙΣΠΑΝΙΑ

Άνοιξε λογαριασμό ο Αραούχο, επιστροφή στις νίκες η Λας Πάλμας (vid)

Ο Αργεντινός άνοιξε το σκορ και με το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα, άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη της ομάδας του κόντρα στη Νουμάνθια, 3-0

Ο Σέρχιο Αραούχο αρχίζει να βρίσκει ρυθμό, δείχνοντας ότι μπορεί να αποτελέσει ηγετική φυσιογνωμία στην προσπάθεια της Λας Πάλμας να επιστρέψει στη La Liga.

O 26χρονος τέως παίκτης της ΑΕΚ, με κοντινή προβολή στο 1ο λεπτό, άνοιξε το δρόμο για την εντός έδρας νίκη της Λας Πάλμας επί της Νουμάνθια με 3-0, που σήμανε και την επιστροφή στις επιτυχίες, κάνοντας και τον Μανόλο Χιμένεθ να νιώθει και πιο άνετα, μετά την πίεση των προηγούμενων ημερών.

Ο Αραούχο πέτυχε το πρώτο του γκολ με την Λας Πάλμας, καθώς στην αρχή της σεζόν ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμό, ήταν ο κορυφαίος παίκτης της, έχοντας και δοκάρι στο 2ο ημίχρονο. Ο Αργεντινός αντικαταστάθηκε στο 86’ από έναν πρώην παίκτη της ΑΕΚ, τον Τόμας Πέκχαρτ.

Οι Ράφα Μιρ (20’) και Μάικελ Μέσα  (76’) σημείωσαν τα άλλα γκολ της Λας Πάλμας, που έφθασε στην 5η νίκη της σε 10 παιχνίδια στη Β’ κατηγορία του ισπανικού πρωταθλήματος και με 18 βαθμούς είναι στην 5η θέση, τέσσερις πόντους μακριά από την πρωτοπόρο Μάλαγα.