ΙΣΠΑΝΙΑ

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Βιγιαρεάλ 2-1: Έβγαλε πάθος και ανεβαίνει!

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο πήρε το τρίποντο απέναντι στη Βιγιαρεάλ στη τελευταία «στροφή» της αναμέτρησης.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο πήρε σημαντική νίκη κόντρα στη Βιγιαρεάλ με 2-1 και «αναρριχήθηκε» στην έβδομη θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι είχαν ένταση και πάθος στο παιχνίδι τους και πήραν το παιχνίδι στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης.

Ο Μουνιαίν ήταν ο παίκτης που διαμόρφωσε το τελικό σκορ και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, για την 10η αγωνιστική της La Liga. Νωρίτερα, η Βαλένθια επέστρεψε από την «κόλαση» με δύο γκολ στις καθυστερήσεις.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο πολύπειρος Ραούλ Γκαρθία στο 14ο λεπτό, έπειτα από ωραία ομαδική προσπάθεια και ωραίο σουτ. Ο Κοκλέν «απάντησε» στο 32ο λεπτό, ισοφαρίζοντας σε 1-1, με σουτ.

Στο δεύτερο μέρος η Μπιλμπάο με πέναλτι του Μουνιαίν στο 77ο λεπτό πήρε τελικά το τρίποντο, με 2-1. Λίγο αργότερα και ειδικότερα στο 82ο λεπτό ο Μπερενγκιέρ δεν κατάφερε να κάνει το 3-1 και από από την «άσπρη βούλα», κάτι που τελικά δε στοίχησε βαθμολογικά στην ομάδα του.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής της La Liga:

Παρασκευή 22/10

Οσασούνα-Γρανάδα 1-1 (45′ Άβιλα-90′ Μοντόρο)

Σάββατο 23/10

Βαλένθια-Μαγιόρκα 0-2 (90’+3′ Γκέδες, 90’+8′ Γκαγιά – 32′ Άνχελ, 38′ αυτ. Ντιακαμπί)

Κάντιθ-Αλαβές 0-2 (6′, 90′  Χοσελού)

Έλτσε-Εσπανιόλ 2-2 (23′ Μπογιέ, 51΄Μορλάνες, 52′ Ντε Τόμας, 84′ Μπενεντέτο)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Βιγιαρεάλ 2-1 (14′ Γκαρσία, 32΄Κοκλέν, 77′ Μουνιαίν)