ΙΣΠΑΝΙΑ

Ατλέτικο Μ. – Χετάφε 4-3: Το ένστικτο της επιβίωσης «μίλησε» ξανά στο φινάλε

Ο Ερμόσο λύτρωσε τους Μαδριλένους, οι οποίοι μετά από ένα «τρελό» ματς, φλέρταραν με νέα απώλεια βαθμών

Ατλέτικο Μ. - Χετάφε 4-3: Ο Κορέα (φωτό) κράτησε όρθια την ομάδα του Σιμεόνε, πριν ο Ερμόσο της δώσει τη νίκη στο 89΄
Συντάκτης: Σπύρος Γιαννόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Έπεσε από την Ακρόπολη και βρήκε… πορτοφόλι. Η Ατλέτικο Μαδρίτης έσωσε ξανά την παρτίδα στο φινάλε κόντρα στη Χετάφε (4-3).

Ένα «τρελό» ματς διεξήχθη στο «Wanda Metropolitano». Διότι μόνο με αυτό το επίθετο μπορεί να χαρακτηριστεί ένα παιχνίδι κατά το οποίο η Ατλέτικο Μαδρίτης απώλεσε προβάδισμα δύο γκολ δεχόμενη τρία τέρματα πριν καν κλείσει το ημίχρονο.

Ιδανικά ξεκίνησαν οι «ροχιμπλάνκος» το παιχνίδι. Παρόλο που ο Σουάρες (9΄) έχασε πέναλτι, οι Κορέα (20΄) και Κούνια (27΄) ανέλαβαν την εκτέλεση για το γρήγορο 2-0.

Ωστόσο, η Χετάφε, η οποία μετά τη φτωχή της συγκομιδή στο πρώτο κομμάτι της LaLiga πραγματοποιεί φοβερό ντεμαράζ (μια ήττα το τελευταίο τρίμηνο), αντέδρασε με απίθανο τρόπο.

Ο ηλεκτρονικός πίνακας του «Μετροπολιτάνο» έγραφε 2-3 στο 42ο λεπτό. Για το πως φρόντισε ο Μπόρχα Μαγιοράλ (30΄) και ο Ενές Ουνάλ (πεν. 37΄, πεν. 42΄).

Ένα από τα πιο συναρπαστικά πρώτα ημίχρονα της φετινής Πριμέρα Ντιβισιόν ολοκληρώθηκε με ισοπαλία χάρη στο γκολ του Κορέα στις καθυστερήσεις.

Ατλέτικο Μ.: Νεύρα, αποβολή και γκέλα

Κι εκεί που λέει κανείς ότι η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε θα θωρακίσει τα μετόπισθεν και με υπομονή θα πετύχει το τέταρτο και κρίσιμο τέρμα, το πλάνο ανατράπηκε εκ νέου.

Στο 58΄,  ο Φελίπε αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα αφήνοντας τους «κολτσονέρος» με αριθμητικό μειονέκτημα.

Ωστόσο, αυτό δεν αποτελούσε δικαιολογία για την κατάρρευση των γηπεδούχων στο δεύτερο μέρος.

Το 3-3 έμοιαζε ότι θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα και ότι οι σκέψεις για αντικατάσταση του «Τσόλο», θα γίνονταν ακόμα πιο έντονες.

Όμως, η απίθανη ικανότητα που έχει το σύνολο του Σιμεόνε να σώζει την παρτίδα στις καθυστερήσεις, την οδήγησε στη νίκη με 4-3 χάρη στο γκολ του Ερμόσο στο 89΄!

LaLiga: Το πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής