ΙΣΠΑΝΙΑ

Μπαρτσελόνα – Έλτσε 3-2: Νίκη με υπογραφή Masia – Η βαθμολογία στη LaLiga

Γκάβι, Νίκο Γκονσάλεθ και η new entry... Ζουτγκλά, έκαναν τη δουλειά για την Μπαρτσελόνα κόντρα στην Έλτσε

Μπαρτσελόνα: Ο 21χρονος Φεράν Ζουτγκλά ανοίγει το σκορ για τους Καταλανούς κόντρα στην Έλτσε
Συντάκτης: Σπύρος Γιαννόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Με τη γνωστή συνταγή της Masia θα πάει η Μπαρτσελόνα μέχρι το τέλος της σεζόν και… όπου βγει. Όπως έγινε και στη νίκη κόντρα στην Έλτσε (3-2).

Εύκολο ματς για τη φετινή Μπαρτσελόνα. Κάτι που αποδείχτηκε περίτρανα απέναντι στην Έλτσε, η οποία επέστρεψε από το εις βάρος της 2-0 και παραλίγο να κάνει… κηδεία στους Καταλανούς.

Ωστόσο, σ’εκείνο το σημείο επενέβη ο Νίκο Γκονσάλεθ για να σώσει την παρτίδα και να φέρει την πολυπόθητη νίκη στο σύνολο του Τσάβι.

Μπορεί ο αγώνας να είχε περιπετειώδες φινάλε, αλλά το πρώτο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετικό. Ο Φεράν Ζουτγκλά πέτυχε το πρώτο του γκολ με τους «μπλαουγκράνα» σκορπώντας ενθουσιασμό στις κερκίδες του Καμπ Νόου (16΄).

Μάλιστα, πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο έτερος της Masia, Γκάβι διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων (19΄). Κάπου εκεί, όλοι πίστεψαν ότι απέναντι στους «ιλιθιτάνος», θα γινόταν περίπατος.

Κι όμως, οι παθογένειες της φετινής «Μπάρσα» δεν κρύφτηκαν. Μέσα σε ένα (!) λεπτό στο δεύτερο μέρος (62΄-63΄) ο Τέτε Μορέντε πήγε να γίνει ο μεγάλος ήρωας για την Έλτσε. Αρχικά, μείωσε σε 2-1 και καπάκι μοίρασε την ασίστ στον Πέρε Μίγια για το 2-2.

Κάπου εκεί, ο Τσάβι ανασκομπώθηκε στον πάγκο του και πραγματοποίησε τις διορθωτικές του κινήσεις. Μια απ’αυτές, τον λύτρωσε, με την προέλευσή της να είναι οι ακαδημίες της Masia. Ο Νίκο Φερνάντεθ έκανε το 3-2 και έστειλε τους «μπλαουγκράνα» στην έβδομη θέση τηςLaLiga.

Παρά τη νίκη, οι Καταλανοί έχουν πολύ δρόμο ακόμα να διανύσουν, ώστε να θέσουν υποψηφιότητα για την τετράδα.

Μπαρτσελόνα – LaLiga: Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής