ΙΣΠΑΝΙΑ

Μπαρτσελόνα – Οσασούνα 1-2: Την τελείωσε! (vid)

Έχασε και τις λιγοστές ελπίδες που είχε...

Μπαρτσελόνα – Οσασούνα 1-2: Έπρεπε να νικήσει και να περιμένει κάποιο δώρο από τη Βιγιαρεάλ.

Η Μπαρτσελόνα όμως ούτε νίκησε, ούτε πήρε κάποιο δώρο από τη Βιγιαρεάλ στο ματς με τη Ρεάλ Μαδρίτης και έτσι τελείωσε η υπόθεση τίτλος!

Η Ρεάλ Μαδρίτης στέφθηκε πρωταθλήτρια στην Ισπανία μετά τα αποτελέσματα της αγωνιστικής.

Ο Κίκε Σετιέν αποφάσισε να παρατάξει την ομάδα του με αρκετές αλλαγές, κάτι το οποίο του κόστισε. Η Οσασούνα μπόρεσε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 0-1, χάρη σε γκολ του πρώην παίκτη των γηπεδούχων, Αρναΐθ στο 16′.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν αλλαγές και στο 62′ ο Μέσι με υπέροχη εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-1. Στη συνέχεια η «Μπάρτσα» έπαιζε στο μισό γήπεδο την Οσασούνα, χωρίς όμως να καταφέρνει κάτι.

Σημείωσε και ένα γκολ ο Σουάρες, το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Και στις καθυστερήσεις, όταν όλη η ομάδα της «Μπάρτσα» ήταν στην επίθεση, η Οσασούνα βγήκε στην αντεπίθεση. Με τον Μπάρχα να κάνει τη σέντρα από τ’ αριστερά και τον Τόρες να πλασάρει για το τελικό 1-2!

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σεμέντο (59′ Βιδάλ), Πικέ, Λενγκλέ, Ζούνιορ (70′ Ζόρντι Άλμπα), Πούιγκ (79′ Ντε Γιονγκ), Ράκιτιτς (67′ Μπούσκετ), Ρομπέρτο, Μέσι, Φατί, Μπρεθγουέιτ (59′ Σουάρες).

Οσασούνα: Ερέρα, Εστουπινάν (90+2′ Λάτο), Γκαρσία, Νάβας, Αριντάνε, Βιδάλ, Πέρεζ, Μονκαγιόλα (85′ Τόρες), Μπράσαντς (46′ Οϊέρ), Ζοσέ Μανουέλ (71′ Γκαγιέγκο), Άντριαν (70′ Μπάρχα).