Διπλό Ευρώπης η Αθλέτικ Μπιλμπάο

Οι Βάσκοι πήραν πολύτιμη νίκη επικρατώντας με 2-1 της Τζιρόνα

Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Για μισή σεζόν περίπου η Αθλέτικ Μπιλμπάο πάλευε για να ξεφύγει από τη ζώνη του υποβιβασμού. Τώρα, όμως, δείχνει ικανή να βγει στην Ευρώπη!

Το βράδυ της Παρασκευής (29/3) έκανε ένα πολύτιμο διπλό στην Τζιρόνα και έπιασε τη Βαλένθια με ματς παραπάνω. Και αυτό, μάλιστα, έγινε με ανατροπή.

Η Τζιρόνα προηγήθηκε στο 37′ με γκολ του Στουάνι. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, οι Βάσκοι μπήκαν αποφασισμένοι και έφεραν το ματς τούμπα σε έξι λεπτά. Στο 53′ ο Ινιάκι Γουίλιαμς ισοφάρισε και στο 59′ ο Ραούλ Γκαρθία από ασίστ του πρώτου διαμόρφωσε το τελικό 1-2. Κάπως έτσι η… αντεπίθεση της Αθλέτικ Μπιλμπάο συνεχίζεται.

ΤΖΙΡΟΝΑ: Ιραϊθόθ, Ραμάλχο (75′ Ντουμπιά), Αλκαλά, Χουάνπε, Ραούλ Γκαρθία, Μουνιέσα (64′ Βάλερι), Άλεξ Γκρανέλ, Πέρε Πονς, Πόρτου, Μπόρχα Γκαρθία (88′ Ρόμπερτς), Στουάνι.

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ερερίν, Άντερ Κάπα, Ουνάι Νούνιεθ, Ίνιγο Μαρτίνεθ, Γιούρι, Μπενιάτ, Ντάνι Γκαρθία (73′ Σαν Χοσέ), Ντε Μάρκος, Ίνιγο Κόρδοβα (84′ Μπαλενθιάγκα), Ραούλ Γκαρθία (81′ Κόντρο), Ινιάκι Γουίλιαμς.