ΙΣΠΑΝΙΑ

Επέστρεψε στις νίκες η Τζιρόνα, «κόλλησαν» Μπιλμπάο και Βαλένθια

Η ομάδα της Καταλονίας κατάφερε να πάρει μία πολύτιμη νίκη

Συντάκτης: Στέλιος Ανδρικάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Έχοντας μείνει μακριά από τις νίκες για πέντε ολόκληρα παιχνίδια, η Τζιρόνα υποδέχτηκε στην έδρα της την Ράγιο Βαγιεκάνο με μόνο στόχο τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθούν στο 34′ με πέναλτι που ανέλαβε να χτυπήσει ο Πορτού, στέλνοντας το στην αριστερή γωνία του Αλμπέρτο Γκαρσία.

Από κει και πέρα η Τζιρόνα ήταν πολύ πιο κυνική και 11 λεπτά αργότερα πέτυχε και δεύτερο τέρμα πάλι με τον Πορτού, που δέχτηκε την πάσα από τον Μπόρχα Γκαρσία, κάνοντας το 2-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Ράγιο μπήκε με ένταση προκειμένου να επιστρέψει και το πέτυχε σκοράροντας με τον Γκάλβεζ στο 61΄, μπαίνοντας πάλι στο παιχνίδι.

Αυτό ωστόσο δεν ήταν αρκετό και στα υπολειπόμενα λεπτά, δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ, τις ευκαιρίες που έκανε.

Ακόμα και μετά την αποβολή του Λοζάνο για σκληρό τάκλιν στο 89’, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι περισσότερο και τελικώς η Τζιρόνα πήρε την πολύτιμη αυτή νίκη.

Τζιρόνα: Μπόνο, Εσπινόσα, Χουάνπε (50’ Αλκάλα), Ραμάλιο, Αντάι (9’ Πλάνας), Πονς, Λουίζ, Πόρο, Γκαρσία, Πορτού (58’ Ρόμπερτς), Κολόν.

Ράγιο Βαγιεκάνο: Γκαρσία, Αντβινκούλα, Γκάλβεζ (82’ Αλεγκρία), Αμάτ, Μορένο, Ιμπούλα, Κομεσάνα, Τρέχο, Κακουτά (52’ Πόζο), Ντε Τομάς (66’ Γκαρσία), Εμπάρδα.

Αγνοούν τη νίκη Μπιλμπάο και Βαλένθια

Σε ομάδες των ισοπαλιών έχουν εξελιχθεί η Αθλέτικ και η Βαλένθια, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0 στο «Σαν Μαμές».

Και οι δυο τους σε 10 παιχνίδια έχουν μόνο μία νίκη, με την Μπιλμπάο να φθάνει στις επτά ισοπαλίες και τη Βαλένθια στις οκτώ!