ΙΣΠΑΝΙΑ

Γκέλα για Μπαρτσελόνα, στο +6 από Ρεάλ (vid)

Καλύτερα η Μπιλμπάο, κράτησε το μηδέν ο Τερ Στέγκεν

Συντάκτης: Sportime Team Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Όρθια έμεινε η Μπαρτσελόνα στο «Σαν Μαμές», με τον Τερ Στέγκεν να “κατεβάζει” τα ρολά και να κρατάει το μηδέν στην άμυνα.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε έμεινε στο 0-0 με αντίπαλο την Αθλέτικ Μπιλμπάο, ένα θετικό αποτέλεσμα με βάσει την πολύ κακή της εμφάνιση.

Έτσι, η διαφορά από την δεύτερη πλέον Ρεάλ Μαδρίτης έχει μειωθεί στους έξι βαθμούς και το πρωτάθλημα μοιάζει να αποκτά ξανά ενδιαφέρον.

Η πρώτη εκπληκτική απογείωση του Γερμανού πορτιέρο ήρθε στο 17′ στο σουτ του Σουσαέτα.

Στο 24′ ο Ραούλ Γκαρθία έπιασε τρελό ανάποδο ψαλίδι, αλλά ο Τερ Στέγκεν τον σταμάτησε. Και στο 41′ από ένα μέτρο, μόνος του στο πίσω δοκάρι, πλάσαρε ξυστά άουτ.

Η Μπαρτσελόνα, διαμαρτυρήθηκε έντονα και ίσως δίκαια για μη καταλογισμό υπέρ της πέναλτι στο 5ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα, καθώς από το ριπλέι φένεται ο Γεράι να ανατρέπει τον Σεμέδο. Ο διαιτητής ζήτησε βοήθεια από τους ανθρώπους του VAR, οι οποίοι δεν είδαν παράβαση και έτσι η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε χωρίς νικητή.

Η Μπιλμπάο, ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ντεμάρκος με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 91ο λεπτό.

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Γκαΐθκα Γκαριτάνο): Ερερίν, Μπαλενθιάγα, Γιεράι, Ινιγο Μαρτίνεθ, Ντάνι Γκαρθία, Μπενιάτ (56′ Σαν Χοσέ), Γιούρι, Σουσαέτα (62′ Μουνιαΐν), Ραούλ Γκαρθία, Ινιάκι Ουίλιαμς (89′ Κόντρο)

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Λενγκλέ (89′ Βερμάλεν), Σεμέντο, Σέρζι Ρομπέρτο, Βιδάλ (63′ Αλενιά), Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Κουτίνιο (75′ Ντεμπελέ), Μέσι, Λουίς Σουάρες.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής

Παρασκευή 8/2
Βαγιαδολίδ-Βιγιαρεάλ 0-0

Σάββατο 9/2
Χετάφε-Θέλτα 3-1 (39′ πεν., 81′ Μάτα, 62′ Μολίνα – 2′ Αραούχο)
Ατλέτικο Μαδρίτης-Ρεάλ Μαδρίτης 1-3 (25′ Γκριζμάν – 16′ Κασεμίρο, 42′ πεν. Σέρχιο Ράμος, 74′ Μπέιλ)
Εσπανιόλ-Βαγεκάνο 2-1 (72′ πεν. Μπόρχα Ιγκλέσιας, 90+5′ Νταρντέρ – 33′ Μπα)
Xιρόνα-Ουέσκα 0-2 (35′, 40′ Άβιλα)