ΙΣΠΑΝΙΑ

«Σταύρωσε» τη Σεβίλλη η Θέλτα

Επικράτησε 2-0 της Χετάφε στο «Μεντιθορότσα» για την 31η αγωνιστική

Σε θρίαμβο μετέτρεψε το φαινομενικά δύσκολο ματς με τη Σεβίλλη η Θέλτα, καθώς τη νίκησε με 4-0 στο “Μπαλαΐδος”.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης για την 31η αγωνιστική της Primera Division ήταν ο Ιάγκο Άσπας, ο οποίος σκόραρε στο 57′, το 60′ και το 78′.

Ο χορός των γκολ στον αγώνα του “Μπαλαΐδος” είχε ανοίξει με… αυτογκόλ του Γκιγέρμε Αράνα στο 38ο λεπτό.

Η Σεβίλλη κατέγραψε τρίτη ήττα σε τέσσερα ματς πρωταθλήματος και έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η Θέλτα, από την πλευρά της, όχι μόνο έμεινε αήττητη για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι, αλλά πλησίασε στο -3 από την 6η θέση που οδηγεί στο Europa League.

ΘΕΛΤΑ: Άλβαρες, Μάλο, Ρονκάγλια, Γκόμες, Κάστρο (77′ Καμπράλ), Βας (74′ Ραντόγια), Λόμποτκα, Ερνάντες (83′ Μπογέ), Μέντες, Άσπας, Σίστο.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Σορία, Λαγιούν, Κίερ (40′ Λενγκλέ), Καρίσο, Αράνα, Ενζονζί, Πισάρο (58′ Βάσκες), Σαράμπια (71′ Νολίτο), Μπανέγα, Ραμίρες, Μπεν Γεντέρ.

Φρένο στο αρνητικό σερί των τεσσάρων αναμετρήσεων χωρίς νίκη έβαλε η Αλαβές, η οποία επικράτησε 2-0 της Χετάφε στο «Μεντιθορότσα».

Η ομάδα του Αμπελάρδο Φερνάντεθ ήταν αποτελεσματική στο β’ ημίχρονο και με τα γκολ των Βίκτορ Λαγκουάρντια (48’), Μουνίρ Ελ Χανταντί (75’) κλείδωσε την παραμονή στην Primera Division.

Η Χετάφε είχε την ευκαιρία να μειώσει στο 81ο λεπτό, αλλά ο Βιτορίνο Γκάμπριελ Αντούνες δεν χρίστηκε σκόρερ από την άσπρη βούλα και συνέχισε την κακή παράδοση της ομάδας του, η οποία είναι… πρωταθλήτρια στον συγκεκριμένο τομέα με πέντε χαμένα πέναλτι.

ΑΛΑΒΕΣ: Πατσέκο, Λαγκουάρντια, Έλι, Ντουάρτε, Μαρτίν, Μανού Γκαρθία, Πίνα, Μπούργκι (86’ Αλέξις), Γκουιντέτι (90+2’ Γουακάσο), Σομπρίνο, Μουνίρ (77’ Ιμπάι Γκόμεθ).

ΧΕΤΑΦΕ: Γκουαΐτα, Αντούνες, Σουάρες, Καμπρέρα, Ντακονάμ, Μπεργκάρα (51’ Φλαμινί), Φαΐρ, Σιμπασάκι (62’ Πατσέκο), Άνχελ, Μολίνα (73’ Ρεμί), Εντιαγέ.

Το πρόγραμμα της 31ης αγωνιστικής

Μεγ. Παρασκευή 6 Απριλίου

Λα Κορούνια – Μάλαγα 3-2 (6′ πέν. Λούκας, 71′, 85′ Λόπες – 41′ αυτ. Γκιγέρμε, 73′ Ρολάν)

Μεγ. Σάββατο 7 Απριλίου

Αλαβές – Χετάφε 2-0 (48′ Λαγκουάρντια, 75′ Μουνίρ)

Θέλτα – Σεβίλλη 4-0 (38′ αυτ. Αράνα, 57′, 60′, 78′ Άσπας)

Μπέτις – Έιμπαρ 2-0 (21 Σέρτζιο Λεόν, 50′ αυτ. Αρμπίγια)

Μπαρτσελόνα – Λεγανές 3-1 (27′, 32, 87′ Μέσι – 68′ Ελ Ζαρ)

**οι 4 πρώτοι απευθείας στους ομίλους του Champions League

***ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

*****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Σταύρωσε» τη Σεβίλλη η Θέλτα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.