ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Με ζωγραφιά του Αντούριθ έχασε η Μπαρτσελόνα

Η Μπιλμπάο έκανε ιδανική πρεμιέρα νικώντας τους πρωταθλητές με 1-0

Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Εντυπωσιακό ξεκίνημα στη φετινή La Liga με έκπληξη και γκολάρα. Η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε με 1-0 της Μπαρτσελόνα χάρις σε γκολ του Αντούριθ.

Χωρίς τον Μέσι θα ήταν δεδομένα δύσκολο το βράδυ για τους Καταλανούς. Χτύπησε και ο Σουάρες στο 37′ και τα πάντα έγιναν ακόμη χειρότερα για την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε. Παρεμπιπτόντως, λίγα λεπτά πριν βγει αλλαγή ο Ουρουγουανός φορ, είχε δοκάρι με σουτ εκτός περιοχής.

Ένα ακόμη είχε λίγο μετά και ο Ραφίνια. Αυτό δεν σημαίνει πως η Μπαρτσελόνα έπαιζε καλά. Είχε προβλήματα, δεν ήταν τόσο καλή δημιουργικά, αλλά θα μπορούσε να έχει προηγηθεί.

Η Μπιλμπάο αντιστάθηκε, κατάφερε να μείνει μέσα στο ματς και στο 88′ έκανε την κίνηση ματ ο Γκαριτάνο. Έβαλε τον μπόμπερ Αντούριθ και εκείνος ένα λεπτό μετά άφησε τους πάντες με ανοιχτό στόμα. Έπιασε ένα βολ πλανέ και διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Σιμόν, Κάπα, Ουνάι Νούνιεθ, Γεράι, Γιούρι, Ουνάι Λόπεθ (81′ Μπενιάτ), Ντάνι Γκαρθία, Ραούλ Γκαρθία, Ντε Μάρκος (66′ Σανκέτ), Μουνιαΐν, Γουίλιαμς (88′ Αντούριθ).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτο (76′ Κάρλες Πέρεθ), Πκέ, Λενγκλέ, Τζόρντι Άλμπα, Ντε Γιονγκ, Αλένια (46′ Ράκιτιτς), Σεμέδο, Ντεμπελέ, Γκριεζμάν, Σουάρες (37′ Ραφίνια).