ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Πήρε «ανάσα» η Βαγιεκάνο

Δεύτερη σερί νίκη για τη Ράγιο Βαγιεκάνο

Μία πολύ σημαντική νίκη πήρε η Ράγιο Βαγιεκάνο κόντρα στην Βαγιαδολίδ με 1-0 εκτός έδρας και ανεβαίνει προσπαθώντας να ξεφύγει από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν εξ αρχής δυνατά ξέροντας τι έχουν να χάσουν και μόλις στο πρώτο λεπτό κατάφεραν να προηγηθούν, με τον Αλβάρο Μεντράν.

Στη συνέχεια η Βαγιαδολίδ προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι, ωστόσο δεν έγινε κάποια αξιόλογη ευκαιρία μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Η επανάληψη βρήκε και πάλι τη γηπεδούχο να πιέζει και να κάνει μία φάση στο 60’ με τον Κέκο, ωστόσο ο Ντιμιτρέφκσι έδιωξε τον κίνδυνο.

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, με τη μοναδική ευκαιρία να γίνεται στο 74ο λεπτό, όταν ο Μπεμπέ έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ με τον τερματοφύλακα να κρατάει το μηδέν.

Στο 88΄η Βαγιαδολίδ έχασε την σπουδαιότερη της ευκαιρία, όταν κέρδισε πέναλτι, με τον Μίτσελ να μην καταφέρνει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και έτσι έμεινε και το 1-0.

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Ματίπ, Μογιάνο (46΄Αντονίτο), Κίκο, Καλέρο, Νάτσο, Πλάνο, Αλκαράζ, Μίτσελ, Κέκο, Ουνάλ, Τόνι (63’ Κοπ).

ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ: Ντιμιτρέφσκι, Αντβινκούλα, Βελάσκεζ, Μπα, Αμάτ, Μορένο, Εμπαρντά (63’ Μπεμπέ), Κομεσάνα, Μεντράν, Τρέχο (85′ Γκαρσία), Ντε Τόμας (90′ Τίτο).