ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της η Χετάφε

Ακόμα μία νίκη στη φετινή εξαιρετική πορεία της Χετάφε

Συντάκτης: Στέλιος Ανδρικάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Ακόμα μία νίκη κατάφερε να πάρει η Χετάφε αυτή τη φορά με 1-0 κόντρα στην Εϊμπάρ και συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της στη La Liga.

Η ομάδα της Μαδρίτης, δεν πτοήθηκε ούτε από την έδρα της Εϊμπάρ και έδειξε ότι αυτά που κάνει φέτος μόνο τυχαία δεν είναι.

Ο αγώνας άρχισε δυνατά για τη γηπεδούχο που έχασε σπουδαία φάση στο 19’ με τον Κίκε αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Ευκαιρίες υπήρχαν εκατέρωθεν αλλά καμία ομάδα δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα και το 0-0 έμεινε στο ημίχρονο.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Μπαρτσελόνα: Χατ-τρικ Μέσι και «πεντάρα» (vid)

Στην επανάληψη, η Χετάφε πίεσε αρκετά, ωστόσο η Εϊμπάρ σκόραρε στο 54’ αλλά το γκολ της ακυρώθηκε από τον διαιτητή με τη βοήθεια του VAR.

Έτσι, στο 67’ ήταν η ώρα των φιλοξενούμενων, που με τον Άνχελ έκανα το 0-1 και το διατήρησαν μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Μάλιστα πέτυχε και δεύτερο γκολ, το οποίο και αυτό ακυρώθηκε ως οφσάιντ από το VAR. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ορεγιάνα αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα μετά από ένα σκληρό μαρκάρισμα στο 90+7’.

Οι συνθέσεις

ΕΪΜΠΑΡ: Ντμίτροβιτς, Μπίγκας, Αρμπίγια, Ολιβέιρα, Κορέα (80′ Ντε Μπλασί), Ορεγιάνα, Ντιόπ, Εσκαλάντε, Λέον (85′ Εσπόσιτο), Κίκε, Τσαρλς (75′ Ένριχ)

ΧΕΤΑΦΕ: Σόρια, Μιραμόντες, Καμπρέρα, Ντακονάμ, Σουάρες, Νιόμ, Αραμπάρι, Μαξίμοβιτς, Κοκού (90+2 Τιμόρ), Μάτα (82′ Μολίνα), Ντούρο (60′ Άνχελ)

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής της La Liga:

Παρασκευή 6/12

Βιγιαρεάλ – Ατλέτικο Μαδρίτης 0-0

Σάββατο 7/12

Ρεάλ Μαδρίτης – Εσπανιόλ 2-0 (37′ Βαράν, 79′ Μπενζεμά)

Γρανάδα – Αλαβές 3-0 (48’ Φερνάντες, 58’ Σολδάδο, 77’ Ερέρα)

Λεβάντε – Βαλένθια 2-4 (11’, 20 πέν. Μαρτί – 45+3’ αυτ. Μαρτί, 57’, 59’ Γκαμεϊρό, 88’ Φεράν)

Μπαρτσελόνα – Μαγιόρκα 5-2 (7’ Γκριζμάν, 17’, 41’, 86’ Μέσι, 43’ Σουάρες – 35’, 64′ Μπούντιμιρ)