ΙΣΠΑΝΙΑ

LaLiga: Το «πυροβολικό» της Ρεάλ Μαδρίτης έκανε σκόνη τη Σοσιεδάδ – Η βαθμολογία

Με «τορπίλες» εκτός περιοχής, η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε ανατροπή κόντρα στη Σοσιεδάδ και καλπάζει για τον τίτλο στη LaLiga

Συντάκτης: Σπύρος Γιαννόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Με τέτοιους χαφ, πως να χάσει τον τίτλο στη LaLiga η Ρεάλ Μαδρίτης; Με «ρουκέτες» εκτός περιοχής, οι «μερένγκες» διέλυσαν τη Σοσιεδάδ (4-1).

Ακόμα κι όταν στριμώχνεται τη φετινή σεζόν, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι έχει τον τρόπο να ξεγλιστράει. Απέναντι στους Βάσκους, το έκανε με φινετσάτο τρόπο αν και «πυροβόλησε» την εστία τους από μακριά.

Μπορεί η Σοσιεδάδ να προηγήθηκε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μίκελ Ογιαρθάμπαλ (10΄), αλλά δεν υπολόγιζε στους κεντρικούς χαφ της «βασίλισσας», οι οποίοι άνοιξαν πυρ προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Αρχικά με έναν κεραυνό εκτός περιοχής, ο Εντουάρ Καμαβινγκά ισοφάρισε (40΄), ενώ λίγο αργότερα ο «παλιός» Λούκα Μόντριτς ολοκλήρωσε την ανατροπή με τον ίδιο τρόπο (43΄) επιλέγοντας τη δεξιά γωνία.

Ο πορτιέρε των φιλοξενούμενων, Άλεξ Ρεμίρο, δεν κατάλαβε τι τον χτύπησε και με το 2-1, η Ρεάλ Μαδρίτης πήγε στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ανέλαβαν δράση οι μεσοεπιθετικοί της για να τελειώσουν την υπόθεση – νίκη. Ο Καρίμ Μπενζεμά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 (76΄), ενώ ο Μάρκο Ασένσιο διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Ένα αποτέλεσμα που σε συνδυασμό με μια ακόμα ισοπαλία από τη Σεβίλλη, έστειλε τους Μαδριλένους στο συν οκτώ από τους διώκτες τους. Επομένως, όσο η ομάδα του Ζούλεν Λοπετέγι σκορπάει βαθμούς, ο τίτλος στην Primera División θα βαφτεί λευκός.

LaLiga: Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της αγωνιστικής