ΙΣΠΑΝΙΑ

Σεβίλλη: Λοπετέγι, ο πιο επιτυχημένος προπονητής της! (vid)

Η ομάδα της Ανδαλουσίας επικράτησε 1-0 της Βαγιαδολίδ και βρίσκεται στο -1 από Μπαρτσελόνα-Ρεάλ

Συντάκτης: Sportime Team Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Σεβίλλη: Επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Βαγιαδολίδ και βρίσκεται στο -1 από ΜπαρτσελόναΡεάλ.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Έβερ Μπανέγα με πέναλτι στο 13ο λεπτό.

Χρειάστηκε δύο εκτελέσεις, αφού την πρώτη ο Τζόρντι Μασίπ απέκρουσε, αλλά δεν πατούσε στη γραμμή.

Αμφότερες οι ομάδες κατέγραψαν από ένα δοκάρι, όμως η Σεβίλλη είχε το γκολ και αυτό ήταν η ουσία.

Αυτή ήταν η πέμπτη εκτός έδρας νίκη της ομάδας του Λοπετέγι, ο οποίος μετρά ποσοστό επιτυχίας 57,4%.

Πρόκειται για το καλύτερο ποσοστό προπονητή της Σεβίλλης στο πρωτάθλημα (αφορά τουλάχιστον πέντε ματς στον πάγκο).

Να σημειωθεί ότι στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Λούκας Οκάμπος.

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Μασίπ, Ολίβας, Μίτσελ, Μαρτίνεθ, Μογιάνο, Φέντε, Σαλισού (84’ Ουνάλ), Ερβίας (63’ Βίγια), Γκουαρντιόλα, Πλάνο, Σάντρο (77’ Ντε Φρούτος).

ΣΕΒΙΛΛΗ: Βάτσλικ, Κάρλος, Ρεγκιλόν, Νάβας (89’ Γκούντελ) , Κουντέ, Μπανέγα (75’ Βάσκες), Φερνάντο, Χορδάν, Νολίτο (66’ Τόρες), Οκάμπος, Ντε Γιονχ.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής

Παρασκευή 22/11

Λεβάντε – Μαγιόρκα 2-1 (52′ Μάρτι, 73′ Ροτσίνα – 65′ Ροντρίγκεθ)

Σάββατο 23/11

Λεγανές – Μπαρτσελόνα 1-2 (12′ Εν Νεσύρι – 53′ Σουάρες, 79′ Βιδάλ)

Μπέτις – Βαλένθια 2-1 (37′ Χοακίν, 90+3′ Κανάλες – 32′ Γκόμες)

Γρανάδα – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (67′ Σάντσες – 60′ Λόντι)

Ρεάλ Μαδρίτης – Σοσιεδάδ 3-1 (37′ Μπενζεμά, 48′ Βαλβέρδε, 74′ Μόντριτς – 2′ Ζοζέ)