ΙΣΠΑΝΙΑ

Βαγιαδολίδ – Οσασούνα 3-2: Νίκη-ανάσα με ανατροπή

Η Οσασούνα βρέθηκε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 2-1, αλλά η Βαγιαδολίδ το ανέτρεψε και πήρε ένα πολύτιμο τρίπονο στη μάχη της παραμονής στη La Liga

Βαγιαδολίδ - Οσασούνα
Συντάκτης: Sportime Team Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

Πρόωρο ντέρμπι παραμονής, το οποίο και άνοιξε την 13η αγωνιστική της La Liga

Νίκη-χρυσάφι και μάλιστα με τανατροπή πανηγύρισε η Βαγιαδολίδ, η οποία χάρη στον εκπληκτικό Βάισμαν πήρε το ντέρμπι ουραγών με την Οσασούνα (3-2).

Αν και προηγήθηκαν με ωραίο πλασέ του Βάισμαν στο 7’, οι γηπεδούχοι έχασαν τη γη κάτω απ’ τα πόδια τους.

Οι Βάσκοι ισοφάρισαν με κεφαλιά του Μπούντιμιρ στο 27’ και πήραν το προβάδισμα με σουτ του Τόρες στο 43’.

Παρόλα αυτά οι παίκτες του Σέρχιο δεν πτοήθηκαν.

Κατάφεραν να ισοφαρίσουν με πέναλτι του Ορεγιάνα στις αρχές της επανάληψης πήραν το καθοριστικό τρίποντο με κεφαλιά του εξαιρετικού Βάισμαν στο 76’.

Μπόρεσαν, έτσι, να προσπεράσουν τη σημερινή τους αντίπαλο (που έμεινε με έναν μόλις πόντο σε έξι ματς) και να την αφήσουν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής

Παρασκευή 11/12

Βαγιαδολίδ – Οσασούνα 3-2 (7’, 76’ Βάισμαν, 56’ πεν. Ορεγιάνα – 27’ Μπούντιμιρ, 43’ Τόρες)