Ιστορική νίκη για την Κηφισιά με γκολ «ζωγραφιές» κόντρα στον Ατρόμητο

Ιστορική νίκη για την Κηφισιά κόντρα στον Ατρόμητο με 2-1 στο ματς που διεξήχθη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Συντάκτης: Μάριος Σταμπουλής Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Η Κηφισιά πέτυχε μεγάλη νίκη κόντρα στον Ατρόμητο με 2-1 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Πρόκειται για ένα ιστορικό τρίποντο, αφού είναι το πρώτο στη μεγάλη κατηγορία και μάλιστα ήρθε με γκολ «ζωγραφιές» από Οζέγκοβιτς και Παπασάββα.

Το ματς διεξήχθη σε ουδέτερη έδρα και συγκεκριμένα στο ΔΑΚ Λαμίας, αφού στην Καισαριανή βρίσκονται σε εξέλιξη έργα προκειμένου το γήπεδο να μπορεί να φιλοξενήσει αγώνες της πρώτης κατηγορίας.

Ο Γιάννης Αναστασίου παρέταξε την ομάδα του με ελάχιστες αλλαγές σε σχέση με τα προηγούμενα ματς, με τους Σάκιτς και Τετέι να μένουν στον πάγκο.

Από την άλλη ο Κρις Κόλμαν, έδωσε έναν διαφορετικό ρόλο στον Φριντζόνσον, τον οποίο τοποθέτησε στο δεξί άκρο της άμυνας, παρά το γεγονός πως η θέση του είναι στον άξονα. Ο Κάρολ Αντζιέλκσι πήρε θέση στην κορυφή της επίθεσης, αποτελώντας μία ακόμα αλλαγή του Ουαλού τεχνικού.

Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους, με το θέαμα να είναι ιδιαίτερα «φτωχό» και χαρακτηριστικό της εικόνας του ματς ήταν πως στα πρώτα 25 λεπτά δεν υπήρχε ούτε μία τελική.

Οι παίκτες του Ατρομήτου είχαν την απόλυτη κατοχή και τον έλεγχο της αναμέτρησης (28% – 72% στο 25′), με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να… χτυπήσουν μέσω αντεπιθέσεων.

Στην πρώτη σπουδαία ευκαιρία της Κηφισιάς, ακολούθησε το γκολ. Ο Ίλιεφ βρήκε εξαιρετικά τον Οζέγκοβιτς, ο οποίος σούταρε προτού ανατραπεί από τον Ντε Μποκ, με τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι.

Οι διαμαρτυρίες ήταν έντονες, ο διαιτητής Πολυχρόνης πήγε στο VAR και έδειξε την κόκκινη κάρτα στον παίκτη των φιλοξενούμενων. Ο Σέρβος φορ της Κηφισιάς εκτέλεσε το φάουλ από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα και πετυχαίνοντας το ιστορικό πρώτο γκολ της ομάδας του στη μεγάλη κατηγορία.

Παρά το γεγονός πως ήταν με παίκτη λιγότερο, ο Ατρόμητος δεν το έβαλε κάτω και προσπάθησε να βρει τις ευκαιρίες του για γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Ωστόσο, το μόνο που κατάφερε ήταν η… άτυπη κατοχή (33%-67%), με τους παίκτες του Αναστασίου να βρίσκουν και πάλι λύση.

Ο Παπασάββας πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ, που βάζει υποψηφιότητα για καλύτερο της αγωνιστικής, αφού με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι» του Μαρκετζάνι.

Ο ρυθμός έπεσε και το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να μειώσουν με τον Ασεβέδο στο 90ο λεπτό, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Κρίστινσον και σκόραρε.

Η Κηφισιά πέτυχε μία ιστορική νίκη, αφού είναι η πρώτη της στη μεγάλη κατηγορία.

Κηφισιά (Γιάννης Αναστασίου): Κρίστινσον, Μασούρας, Βαφέας, Τσάπαν (66΄Μποτία), Λούμορ, Παπασάββας, Πέιος (66΄Αντούνες), Μπαρμπόσα (74΄Αντερέγκεν), Ίλιεφ (82΄Νίνης), Μπιφούμα (74΄Σάκιτς), Οζέγκοβιτς.

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Μαρκετζάνι, Φριντζόνσον, Ασεβέδο, Τσακμάκης, Ντε Μποκ, Έρλινγκμαρκ (66΄Κεσχρίντα), Έντερ, Γιουμπιτάνα (40΄Αθανασίου), Καμαρά, Ντιρκς (66΄Ρομπάιγ), Αντζιέλσκι (73΄Βέργος)