ΙΤΑΛΙΑ

Γιουβέντους – Ίντερ 3-2: Νίκησε με αγχωτικό τρόπο και παραμένει… ζωντανή για τα «αστέρια» (vid)

Μία πολύ σημαντική νίκη με άκρως αγχωτικό τρόπο πήρε η Γιουβέντους, η οποία επικράτησε με 3-2 της Ίντερ και παραμένει ζωντανή για τα «αστέρια».

Η Γιουβέντους παίζει τα… ρέστα της για την πρόκριση στο Champions League της επόμενης σεζόν και με τη νίκη κόντρα στην Ίντερ με 3-2 παραμένει «ζωντανή».

Το ματς διεξήχθη στο πλαίσιο της 37ης αγωνιστικής της Serie A και πλέον η προσοχή στρέφεται στο ματς της Νάπολι με τη Φιορεντίνα που θα διεξαχθεί αύριο (16/5, 13:30).

Στα του παιχνιδιού, οι Μπιανκονέρι άνοιξαν το σκορ με τον Κριστιάνο Ρονάλντο ο οποίος αφού αστόχησε από την «άσπρη» βούλα πήρε το ριμπάουντ με σκόραρε, με τους πρωταθλητές να απαντούν στο 35ο λεπτό με τον Λουκάκου να ευστοχεί σε πέναλτι.

Η Γιουβέντους αντέδρασε σωστά στο γκολ, έψαξε την απάντηση και τελικά η τύχη τη δικαίωσε, αφού ένα σουτ του Χουάν Κουαδράδο στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου κόντραρε στον Κρίστιαν Έρικσεν, ξεγέλασε τον Χαντάνοβιτς και κατέληξε στα δίχτυα.

Το δεύτερο μέρος δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους γηπεδούχους, αφού ο Ροντρίγκο Μπεντανκούρ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη στο 55′.

Το ματς πήρε… φωτιά στα τελευταία δέκα λεπτά, με τον Κιελίνι να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 83ο λεπτό. Η απάντηση όμως ήταν άμεση. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Χουάν Κουαδράδο ντρίμπλαρε τον Ίβαν Πέρισιτς στην περιοχή, ανατράπηκε και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο ίδιος. Στις καθυστερήσεις, ο Πέρισιτς δέχθηκε και 2η κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Στσέσνι, Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Κιελίνι, Σάντρο, Κουαδράδο, Μπεντανκούρ, Ραμπιό, Κιέζα (70′ Ντεμιράλ), Ρονάλντο (70′ Μοράτα), Κουλουσέφσκι (58′ Μακένι)

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι (80′ Βεσίνο), Χακιμί, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Έρικσεν (73′ Σένσι), Νταρμιάν (46′ Πέρισιτς), Λουκάκου, Μαρτίνες

Serie A βαθμολογία

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 37ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:
Σάββατο 15 Μαΐου

Τζένοα – Αταλάντα 3-4 (49′ 84′ Σομουρόντοφ, 67′ πεν. Πάντεφ / 9′ Σαπάτα, 26′ Μαλινόφσκι, 44′ Γκόζενς, 51′ Πάσαλιτς)

Σπέτσια – Τορίνο 4-1 (19′ Σαπονάρα, 41′ πεν. 74′ Ενζολά, 84′ Έρλικ / 55′ πεν. Μπελότι)

Γιουβέντους – Ίντερ 3-2 (24′ Ρονάλντο, 45+3′, 88′ πέν. Κουαδράδο – 35′ πέν. Λουκάκου, 83′ αυτ. Κιελίνι)

Βερόνα – Μπολόνια (21:45)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Γιουβέντους – Ίντερ 3-2: Νίκησε με αγχωτικό τρόπο και παραμένει… ζωντανή για τα «αστέρια» (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.