ΙΤΑΛΙΑ

Ιταλία: Νίκη και στην Φλωρεντία η Νάπολι, στον πάγκο ο Μανωλάς

Τους 21 βαθμούς με 7 νίκες σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα έφτασε η Νάπολι που πέρασε και από την έδρα της Φιορεντίνα.

Η Νάπολι επικράτησε με 2-1 μέσα στη Φιορεντίνα για τη σεζόν 2021-22
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Νάπολι η… απόλυτη! Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι πέτυχε πολύ σημαντική με 2-1 μέσα στην παραδοσιακά δύσκολη έδρα της Φιορεντίνα, για την 7η αγωνιστική της Serie A. Έβδομη νίκησε ισάριθμα ματς για το συγκρότημα του ιταλικού Νότου που έχει βεβαίως 21 βαθμούς.

Να σημειώσουμε ότι ο Κώστας Μανωλάς έμεινε και πάλι στον πάγκο, καθώς ήταν μεν στην αποστολή, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε.

Η νίκη για τη Νάπολι ήρθε με ανατροπή μάλιστα, καθώς από το 28′ οι «Βιόλα» είχαν ανοίξει το σκορ με τον Λούκας Μαρτίνεζ. Στο 39′ ήρθε η ισοφάριση για την ομάδα του Σπαλέτι, όταν ο Ινσίνιε αστόχησε σε πέναλτι, αλλά ο Λοσάνο πήρε το ριμπάουντ έκανε το 1-1. Μια φάση για την οποία οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ.

Το 1-2 για τη Νάπολι ήρθε στο στο 50ο λεπτό από Αμίρ Ραχμάνι, με τους ναπολιτάνους να κρατούν ως το τέλος αυτό το πολύ σημαντικό «τρίποντο» που του κρατά μόνους πρώτους στην κορυφή.

Νίκη και για τη Ρόμα

Τους τρεις βαθμούς της νίκης όμως πανηγύρισε και η Ρόμα, η οποία υποδέχθηκε την Έμπολι και τη νίκησε με 2-0. Πελεγκρίνι στο 42′ και Μκιταριάν στο 48΄τα γκολ των Ρωμαίων που έφτασαν τους 15 βαθμούς και βρίσκονται πλέον στην 4άδα.

«Βαριά» για Λάτσιο και τη Σπέτσια του Νικολάου

Νωρίτερα η Λάτσιο γνώρισε βαριά ήττα στη Μπολόνια με 3-0. Το μας είχε ουσιαστικά κριθεί από το πρώτο μέρος, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν αποκτήσει προβάδισμα δύο τερμάτων.

Συγκεκριμένα ο Μπάροου έκανε το 1-0 στο 14′, με εντυπωσιακό διαγώνιο σουτ έξω από την περιοχή, ενώ μόλις δύο λεπτά μετά (16′) έγινε το 2-0. Αυτή τη φορά ο Μπάροου από σκόρερ έγινε δημιουργός, καθώς μετά από εκτέλεση κόρνερ βρήκε ο Τεάτ σκόραρε για τους «ροσομπλού».

Οι φιλοξενούμενοι τα είχαν… χαμένα κι έτσι το τρίτο γκολ ήρθε σαν «κερασάκι» με τον Χίκεϊ στο 68′. Μάλιστα η Λάτσιο τελείωσε και με 10′ καθώς ο Ατσέρμπι αποβλήθηκε στο 76′.

Τέλος η Βερόνα συνέτριψε με 4-0 την Σπέτσια στην οποία αγωνίζεται ο Δημήτρης Νικολάου που αγωνίστηκε ως στόπερ και στα 90 λεπτά της αναμέτρησης.

Ιταλία: Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής