ΙΤΑΛΙΑ

Μίλαν – Λάτσιο 4-0: Στους «4» του Κυπέλλου Ιταλίας με «καυτό» Ζιρού

Με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, εκ των οποίων τα δύο του Ζιρού, η Μίλαν πέρασε πανηγυρικά στους «4» του ιταλικού Κυπέλλου.

Μίλαν - Λάτσιο 4-0: Με τρία γκολ στο πρώτο μέρος, εκ των οποίων τα δύο του Ζιρού, η Μίλαν πέρασε πανηγυρικά στους «4» του ιταλικού Κυπέλλου.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Μίλαν – Λάτσιο 4-0: Κανένα περιθώριο δεν άφησε στην Λάτσιο η Μίλαν, η οποία με πρωταγωνιστή τον Ολιβιέ Ζιρού «καθάρισε» εύκολα την πρόκριση για τα ημιτελικά του Coppa Italia, εκεί όπου θα βρει την συμπολίτισσα Ιντερ σε διπλά ματς (στις 2/3 ως γηπεδούχους και στις 20 Απριλίου ως τύποις φιλοξενούμενη).

Τ0 ποιος θα έπαιρνε την πρόκριση φάνηκε από αρκετά νωρίς, καθώς στο 24 ο Ραφαέλ Λεάο άνοιξε το σκορ, με τον Ζιρού να παίρνει τη σκυτάλη στη συνέχεια, συνεχίζοντας «καυτός» από το πρόσφατο 2-1 επί της Ιντερ. Αρχικά ο Γάλλος διεθνής έκανε το 2-0 στο 41′, έπειτα από ασίστ του Πορτογάλου επιθετικού, ενώ μόλις 4 λεπτά αργότερα (45+1′) ο ίδιος έκανε και το 3-0, μετά από ασίστ του Φερνάντεζ αυτή τη φορά.

Το κερασάκι στην «τούρτα» πρόκρισης της Μίλαν έβαλε στο δεύτερο μέρος ο Φρανκ Κεσιέ ήρθε, όταν στο 78′  νίκησε και εκείνος τον Ρέινα με ωραίο σουτ!

Μίλαν – Λάτσιο 4-0

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Μενιάν, Καλάμπρια (77΄Τομόρι), Καλουλού, Ρομανιόλι, Ερναντέζ, Τονάλι (46΄Μπενασέρ), Κεσί, Μεσίας (61΄Σαλεμάκερς), Μπραΐμ Ντίαθ, Λεάο (77΄Μαλντίνι), Ζιρού (61΄Ρέμπιτς)

Λάτσιο (Μαουρίσιο Σάρι): Ρέινα, Χισάι (62΄Λατσάρι), Λουίζ Φελίπε, Πάτριτς, Μάρουσιτς, Κατάλντι (51΄Λέιβα), Μπάσιτς (50΄Λουίς Αλμπέρτο), Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς, Άντερσον (50΄Πέδρο), Ζακάνι, Ιμόμπιλε (69΄Μόρο).