ΙΤΑΛΙΑ

Μίλαν – Ρόμα 3-1: Περίπατος για τους «ροσονέρι» – Έξαλλος ο Μουρίνιο (vid)

Καταιγιστικοί οι «ροσονέρι», οι οποίοι έκαναν πάρτι απέναντι στη Ρόμα, η οποία τελείωσε το ματς με εννιά παίκτες

Μίλαν: Ο Ζιρού άνοιξε το σκορ στο Σαν Σίρο από τη λευκή βούλα
Συντάκτης: Σπύρος Γιαννόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Με ιδανικό τρόπο μπήκε στο 2022 η Μίλαν, η οποία ήταν καταιγιστική απέναντι στη Ρόμα (3-1) και διατήρησε τη διαφορά από την πρωτοπόρο Ίντερ.

Το ξεκίνημα ήταν εκρηκτικό για την ομάδα του Στέφανο Πιόλι. Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο, οι «ροσονέρι» προηγούνταν ήδη με 2-0.

Ο Ολιβιέ Ζιρού άνοιξε το σκορ από το σημείο του πέναλτι, εκμεταλλευόμενος τα πολλά αμυντικά λάθη των «τζαλορόσι». Αυτές οι ολιγωρίες έκαναν έξαλλο τον Ζοσέ Μουρίνιο, ο οποίος είχε αλλάξει διάφορα… χρώματα.

Στο 17ο λεπτό, ο Μεσίας έκανε το 2-0 και τότε ο Special One κάθισε ξανά στον πάγκο του μονολογώντας σε έντονο ύφος.

Ποιος είδε τον Πορτογάλο και δεν τον φοβήθηκε; Οι Ρωμαίοι κατάφεραν και μείωσαν σε 2-1 πριν το ημίχρονο (41΄ Έιμπραχαμ), αλλά αυτή ήταν η μοναδική θετική αναλαμπή που είχαν στο «Σαν Σίρο».

Ο περίπατος για τη Μίλαν συνεχίστηκε καθόλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, με την χαριστική βολή να δίνεται στη Ρόμα από τον Ραφαέλ Λεάο (82΄) και ενώ οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν ήδη με δέκα παίκτες (78΄ αποβολή του Κάρσντορπ).

Οι «τζαλορόσι» ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με εννιά παίκτες, καθώς και ο Μαντσίνι, αφότου πέταξε με νεύρα στο χορτάρι το περιβραχιόνιό του, πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια στις καθυστερήσεις με δεύτερη κίτρινη.

Μίλαν: Στο μείον ένα και… περιμένει

Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς έχασε το πέναλτι, αλλά αυτό δεν άλλαξε την ουσία. Η Μίλαν πήρε μια πολύ σημαντική νίκη, μείωσε προσωρινά τη διαφορά από την Ίντερ στο μείον ένα και περιμένει να δει αν θα ισχύσει η αναβολή του ματς με την Μπολόνια ή αν θα κατοχυρωθεί το 0-3 υπέρ των «νερατζούρι».

Από την άλλη, ο Μουρίνιο θα πρέπει να επισπεύσει την ενίσχυση με παίκτες από την Premier League, ώστε να αλλάξει η κατάσταση.