ΙΤΑΛΙΑ

Ρόμα – Μίλαν 1-2: Φουλ για τίτλο με 400αρι Ζλάταν!

Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστικής της αναμέτρησης και «οδηγεί» την Μίλαν σε τίτλο!

Η Μίλαν πέρασε από την έδρα της Ρόμα με 0-2, με τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης.

Ο βιονικός Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς οδήγησε τη Μίλαν στη νίκη απέναντι στη Ρόμα, για την 11η αγωνιστική της Serie A. Η Μίλαν επικράτησε με 0-2 και «έπιασε» στη κορυφή της βαθμολογίας τη Νάπολι.

Ειδικότερα, ο Σουηδός σταρ ήταν ο παίκτης που άνοιξε το σκορ με δυνατό χτύπημα φάουλ στο 26ο λεπτό της συνάντησης. Με αυτό τον τρόπο οι φιλοξενούμενοι επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους στο πρώτο ημίχρονο. Αναφορικά με τον «Ίμπρα», έγραψε άλλη μια «χρυσή σελίδα» στην σπουδαία καριέρα του, καθώς έφτασε τα 400 γκολ σε πρωταθλήματα και τα 150 στη Serie A.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι. Όμως, οι Ροσονέρι ήταν αποφασισμένοι και ουσιαστικοί. Ο Ζλάταν πέτυχε και δεύτερο τέρμα με σουτ στο 50ο λεπτό, όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Λίγα λεπτά αργότερα και ειδικότερα στο 57ο λεπτό, ο Κεσί διαμόρφωσε το τελικό 0-2 στο ντέρμπι, από το σημείο του πέναλτι.

Το μόνο που κατάφεραν οι Ρωμαίοι ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις με τον Ελ Σαραουί. Να σημειωθεί πως η Μίλαν χρειάστηκε να αγωνιστεί για περίπου μισή ώρα με παίκτη λιγότερο. Ο Τέο Ερνάντεζ αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 65ο λεπτό.

Θυμίζουμε πως νωρίτερα η Νάπολι πέρασε με 0-1 από την έδρα της Σαλερνιτάνα και πλέον έχει «συγκάτοικο» στην κορυφή της βαθμολογίας.