ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Ακάθεκτη η Ίντερ, ήττες για Νάπολι και Ρόμα (vds)

Έχει βρει τον τρόπο… Μπορεί να μην εντυπωσιάζει, αλλά συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στη Serie A η Ίντερ έχοντας το απόλυτο η Ίντερ. Οι «νερατζούρι» επικράτησαν με 1-0 της Λάτσιο και σκόρερ είχαν τον Ντ’Αμπρόζιο. Είχε μεγάλη ευκαιρία ο Λουκάκου για να τελειώσει το ματς και μία ακόμη ο Λαουτάρο Μαρτίνες. Φάσεις είχαν και...

Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Έχει βρει τον τρόπο… Μπορεί να μην εντυπωσιάζει, αλλά συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στη Serie A η Ίντερ έχοντας το απόλυτο η Ίντερ.

Οι «νερατζούρι» επικράτησαν με 1-0 της Λάτσιο και σκόρερ είχαν τον Ντ’Αμπρόζιο. Είχε μεγάλη ευκαιρία ο Λουκάκου για να τελειώσει το ματς και μία ακόμη ο Λαουτάρο Μαρτίνες. Φάσεις είχαν και οι Ρωμαίοι για να ισοφαρίσουν. Στο πρώτο μέρος έπεσαν πάνω στον Χαντάνοβιτς όμως.

Από εκεί και πέρα, ήττα-σοκ γνώρισε η Νάπολι εντός έδρας από την Κάλιαρι. Στο 87′ δέχτηκε το γκολ και ένα λεπτό μετά αποβλήθηκε και ο Κουλιμπαλί. Την πέρασε έτσι η Αταλάντα, η οποία έκανε μεγάλο διπλό στη Ρώμη. Οι «τζαλορόσι» δεν μπόρεσαν να βρουν γκολ και στο 70′ ο Σαπάτα έκανε το 0-1. Ακριβώς μετά από 20 λεπτά ο Ντε Ρουν διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Tο πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής της Serie A

Τρίτη 24/9

Βερόνα – Ουντινέζε 0-0

Μπρέσια – Γιουβέντους 1-2 (4′ Ντοναρούμα – 40′ αυτ. Τσανσελόρ, 63′ Πιάνιτς)

Τετάρτη 25/9

Ρόμα – Αταλάντα 0-2 (70′ Σαπάτα, 90′ Ντε Ρουν)

Φιορεντίνα – Σαμπντόρια 2-1 (31′ Πεσέλα, 57′ Κιέζα / 79′ Μπονατσόλι)

Τζένοα – Μπολόνια 0-0

Ίντερ – Λάτσιο 1-0 (23′ Ντ’Αμπρόζιο)

Πάρμα – Σασουόλο 1-0 (90+5′ αυτ. Μουραμπία)

Νάπολι – Κάλιαρι 0-1 (87′ Κάστρο)

ΣΠΑΛ – Λέτσε 1-3 (17′ Ντι Φραντσέσκο / 11′ πεν. 73′ πεν’ Μανκόζου, 47′ Καλντερόνι)