ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Ανάσα για τη Σαλερνιτάνα του Ριμπερί, σώθηκε στο τέλος η Τζένοα

Μεγάλη νίκη για την ουραγό της βαθμολογίας της Serie A Σαλερνιτάνα στις καθυστερήσεις

Serie A: Η Σαλερνιτάνα πήρε νίκη - ανάσα στις καθυστερήσεις επί της Βενέτσια
Συντάκτης: Σπύρος Γιαννόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Με το βλέμμα στην αναμέτρηση της Μίλαν με την Τορίνο, το πρόγραμμα της Serie A περιλάμβανε δύο σπουδαίες αναμετρήσεις σε Σπέτσια και Βενετία.

Η ουραγός της βαθμολογίας, Σαλερνιτάνα, πάλεψε και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, έκανε την ανατροπή στην έδρα της Βενέτσια (1-2). Ίδιο αποτέλεσμα και ανάμεσα σε Σπέτσια και Τζένοα (1-1).

Στη Βενετία, οι δύο νεοφώτιστες προσέφεραν ένα ματς γεμάτο συγκινήσεις. Ο Αραμού άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους (14΄). Η υπεροχή της Βενέτσια θα μπορούσε να αποφέρει κι άλλα τέρματα, αλλά ο Φρανκ Ριμπερί με την παρέα του κρατούσαν γερά στα μετόπισθεν.

Από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι δεν κατόρθωσαν να τελειώσουν το ματς, το πλήρωσαν. Ο Γάλλος πρώην άσος της Μπάγερν Μονάχου ήταν εκείνος που σέρβιρε στον Μπονατσόλι το 1-1 (61΄).

Η φάση όμως που άλλαξε άρδην το ματς διαδραματίστηκε στο 68΄. Ο Αμπαντού άφησε την ομάδα του Πάολο Ζανέτι με δέκα παίκτες και τότε τα πάντα ήρθαν… τούμπα!

Η Σαλερνιτάνα ήθελε να ξεφύγει από τον πάτο της βαθμολογίας και το κατάφερε με ονειρεμένο τρόπο! Στο 90+5′ ο Σκιαβόνε πέτυχε το καθοριστικό τέρμα ξεραίνοντας τη Βενέτσια.

Serie A: Ο Κρίσιτο έδωσε το φιλί της ζωής στη Τζένοα

Πλέον, η Κάλιαρι είναι η ουραγός της Serie A, ενώ η Τζένοα ισοβαθμεί στην προτελευταία θέση με τη Σαλερνιτάνα.

Οι Γενοβέζοι φλέρτασαν για 86 λεπτά με την ήττα. Μάλιστα, έπειτα από το αυτογκόλ του Σαλβατόρε Σιρίγκου (66΄), το παραπάνω ενδεχόμενο έμοιαζε βέβαιο. Ωστόσο, για καλή της τύχη, η Τζένοα ισοφάρισε από το σημείο του πέναλτι (86΄). Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ο Κρίσιτο.

Πλέον, τα βλέμματα στρέφονται στο Μίλαν – Τορίνο. Ένα ματς με έντονο στοιχηματικό ενδιαφέρον στο οποίο εμπλέκεται και η μάχη της κορυφής.