ΙΤΑΛΙΑ

Serie A: Υποβιβάστηκε η Λέτσε, σώθηκε η Τζένοα (vids)

Η Λέτσε δεν τα κατάφερε στον «τελικό» κόντρα στην Πάρμα και υποβιβάστηκε στη δεύτερη κατηγορία. Νίκη «χρυσάφι» για τη Τζένοα. Λέτσε – Πάρμα 3-4 Η Λέτσε το πάλεψε μέχρι το τέλος μέσα στο… σπίτι της, ωστόσο δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με 3-4, πέφτοντας στη δεύτερη κατηγορία, μετά τη Μπρέσια και τη Σπαλ....

Η Λέτσε δεν τα κατάφερε στον «τελικό» κόντρα στην Πάρμα και υποβιβάστηκε στη δεύτερη κατηγορία. Νίκη «χρυσάφι» για τη Τζένοα.

Λέτσε – Πάρμα 3-4

Η Λέτσε το πάλεψε μέχρι το τέλος μέσα στο… σπίτι της, ωστόσο δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με 3-4, πέφτοντας στη δεύτερη κατηγορία, μετά τη Μπρέσια και τη Σπαλ.

Στο 11ο λεπτό, ο Λουτσιόνι πέτυχε αυτογκολ, βάζοντας μπροστά τους φιλοξενούμενους, ενώ στο 24ο λεπτό, ο Καπράρι με ωραίο σουτ έκανε το 0-2.

Και εκεί που όλα έμοιαζαν χαμένα και δύσκολα για τη Λέτσε, ήρθε η αντίδραση, με τον Μπάρακ στο 40′ και τον Μεκαριέλο στο 45′ να φέρνει το ματς στα ίσια στο ημίχρονο.

Ανάλογα ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με τον Κορνέλιους στο 52΄ να κάνει το 2-3 για την Πάρμα και τον Ινγκλέσε να σκοράρει για το 2-4. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, ήταν να μειώσουν σε 3-4 με τον Λουπαντούλα, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά – ψαράκι.

Τζένοα – Βερόνα 3-0

Κανένα περιθώριο δεν άφησε η Τζένοα, η οποία ήθελε τη νίκη ώστε να μην εξαρτάται από το αποτέλεσμα του αγώνα της Λέτσε.

Έτσι και έκανε, καθαρίζοντας σε μόλις 45′ λεπτά το ματς, αφού η ανάπαυλα τη βρήκε με το σκορ στο 3-0.

Ο Σανάμπρια ήταν σε μεγάλα κέφια, σκοράροντας στο 13′ και στο 25′, με τον Ρομέρο στο 44′ να γράφει το 3-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Στα άλλα παιχνίδια, η Ουντινέζε νίκησε με 0-1 στην έδρα της Σασουόλο, με γκολ του Οκάκα στο 53’, ενώ Μπολόνια και Τορίνο, ήρθαν ισόπαλες με 1-1, με τα γκολ των Σβάνμπεργκ (18’) και Ζάζα στο (56’).

Αναλυτικά η 38η αγωνιστική:

Σάββατο 1/8

Μπρέσια-Σαμπντόρια 1-1 (49’ πεν. Τορεγκρόσα – 41’ Λερίς)

Γιουβέντους-Ρόμα 1-3 (5’ Ιγκουαΐν – 23’ Κάλινιτς, 44’ πεν., 52’ Περότι)

Νάπολι-Λάτσιο 3-1 (9’ Φαμπιάν, 54’ πεν. Ινσίνιε, 90’ Πολιτάνο – 22’ Ιμόμπιλε)

Αταλάντα-Ίντερ 0-2 (1’ Αμπρόζιο, 20’ Γιανγκ)

Μίλαν-Κάλιαρι 3-0 (11’ αυτ. Κλαβάν, 55’ Ιμπραήμοβιτς, 57’ Καστιγέχο)

Κυριακή 2/8

Σπαλ-Φιορεντίνα 1-3 (39′ Ντ’ Αλεσάντρο – 30′ Ντανκαν, 89′ Κουαμέ, Πουλγαν 94′)

Λέτσε-Πάρμα 3-4 (40′ Μπάρακ, 45′ Μακαριέλο, 68′ Λουπαντούλα – 11′ Λουτσιόνι (αυτ.) 24′ Καπράρι, 52′ Κορνέλιους, 66′ Ινγκλέσε)

Σασουόλο-Ουντινέζε 0-1 (53′ Οκάκα)

Μπολόνια-Τορίνο 1-1 (18′ Σβάνμπεργκ – 56′ Ζάζα)

Τζένοα-Βερόνα 3-0 (13′ 25′ Σανάμπρια, 44′ Ρομέρο)