ΙΤΑΛΙΑ

Τορίνο – Ίντερ 1-2: Προέλαση για το σκουντέτο με Λαουτάρο Μαρτίνες!

Η Ίντερ πέρασε και από την έδρα της Τορίνο με 1-2 και οδεύει ολοταχώς προς την κατάκτηση του σκουντέτο, ξανά μετά το 2010!

Συντάκτης: Μαρία Καλτσίδη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Την 8η σερί νίκη της στην Serie A πανηγύρισε η Ίντερ στην έδρα της Τορίνο για την 27η αγωνιστική, και διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας από Μίλαν και Γιουβέντους.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 62′ ο Λαουτάρο Μαρτίνες κέρδισε το πέναλτι και ο Ρομέλου Λουκάκου άνοιξε το σκορ, πετυχαίνοντας το 19ο γκολ του στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν σχετικά άμεσα, οκτώ λεπτά μετά, όταν στο 70′ ο Σανάμπρια εκμεταλλεύτηκε μία αδράνεια στην άμυνα των νερατζούρι και νίκησε τον Χαντάνοβιτς με κοντινό σουτ.

Το τρίποντο για την Ίντερ ήρθε με γκολ στο 85′. Ο Αλέξις Σάντσες έκανε σέντρα από τα δεξιά και ο Λαουτάρο Μαρτίνες με υπέροχη κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σιρίγκου για να γράψει το τελικό 2-1.

Τορίνο: Σιρίγκου, Ίτσο, Λιάνκο, Μπρέμερ, Βοϊβόντα (88′ Γκότζακ), Λούκιτς, Μαντραγκόρα, Μπαζέλι (49′ Λινέτι), Μούρου (67′ Ανσάλντι), Βέρντι (67′ Τζάτζα), Σανάμπρια (88′ Μπελότι)

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι, Χακίμι (88′ Νταρμιάν), Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς (80′ Σάντσες), Γκαλιαρντίνι (56′ Έρικσεν), Πέρισιτς (56′ Γιανγκ), Λουκακού, Μαρτίνες (88′ Βεσίνο)

Το πρόγραμμα της 27ης αγωνιστικής της Serie A

Παρασκευή 12/3

Λάτσιο-Κροτόνε 3-2
(14′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 37′ Λουίς Αλμπέρτο, 88′ Καϊσέδο – 29′, 50′ πέν. Σίμι)

Αταλάντα-Σπέτσια 3-1

(54′, 74′ Πάσαλιτς, 55′ Μουριέλ – 82′ Πίκολι)

Σάββατο 13/3

Σασουόλο-Βερόνα 3-2
(4’ Λοκατέλι, 51’ Ντούριτσιτς, 81’ Τραορέ-43’Λάζοβιτς, 79’ Ντιμάρκο)

Μπενεβέντο-Φιορεντίνα 1-4
(8′, 26′, 45+1′ Βλάχοβιτς, 75′ Εσερίκ-56′ Ιονίτα)

Τζένοα-Ουντινέζε 1-1
(8′ Πάντεφ-30′ Ντε Πολ)

Κυριακή 14/3

Μπολόνια-Σαμπντόρια 3-1 (27’ Μπάροου, 41’ Σβάνμπεργκ, 70’ Σοριάνο, 37’ Κουαλιαρέλα)
Πάρμα-Ρόμα 2-0 (9’ Μιχαΐλα, 55’ Ερνάνι πεν.)
Τορίνο-Ίντερ 1-2 (70′ Σανάμπρια, 62′ Λουκάκου (πεν), 85′ Μαρτίνεζ)
Κάλιαρι-Γιουβέντους (19:00)
Μίλαν-Νάπολι (21:45)