It’s coming home! Η Αγγλία στον τελικό με γκολ του Ουότκινς στο τέλος!

Η Αγγλία προκρίθηκε και πάλι στον τελικό του Euro και θέλει να κατακτήσει για πρώτη φορά στην ιστορία της το τρόπαιο

It's coming home! Η Αγγλία στον τελικό με γκολ του Ουότκινς στις καθυστερήσεις
Συντάκτης: Γιάννης Χωριανόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Στην Αγγλία μόνο ένα ερώτημα υπάρχει. Λέτε; Επιτέλους λέτε; Ίσως ένα από τα μεγαλύτερα tasks στην ιστορία του παγκοσμίου ποδοσφαίρου είναι η κατάκτηση ενός major τίτλου από την Αγγλία. Το είχε πετύχει στο Μουντιάλ του 1966.

Από τότε τίποτα.

Στο προηγούμενο Euro πήγε στον τελικό. Έχασε στα πέναλτι από την Ιταλία. Μέσα στο Λονδίνο μάλιστα. Η απόλυτη ποδοσφαιρική φρίκη. Κι όμως στο Euro 2024, η Αγγλία είναι και πάλι εδώ.

Με γκολ του Όλι Ουότκινwς στο τέλος είναι και πάλι στον τελικό. Τον φορ της Άστον Βίλα που αποκλείστηκε από τον Ολυμπιακό στο Conference League. Μπήκε προς το τέλος. Και με διαγώνιο σουτ στο 90′ έκανε το 1-2 και έστειλε την Αγγλία στον τελικό.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εκπληκτικό. Η Ολλανδία το 1-0 με γκολάρα του Σίμονς. Στο 7′. Απάντησε 11 λεπτά με πέναλτι του Χάρι Κέιν η Αγγλία. Δοκάρι ο Ντούμφρις, δοκάρι με σουτάρα ο Φόντεν. Φοβερό πλασέ ο ίδιος, έβγαλε στη γραμμή ο Ντούμφρις. Λίγο καλύτερη η Αγγλία.

Αλλά στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε. Η Ολλανδία πήρε την μπάλα. Κεφαλιές που έφευγαν έξω οι καλύτερες φάσεις. Και μια προβολή του Φαν Ντάικ που έβγαλε ο Πίκφορντ. Στο 88′ τελική με τον Πάλμερ άουτ. Και τρία λεπτά αργότερα το γκολ του Ουότκινς.