Κακοφτιαγμένος ο Ολυμπιακός – Χάνει και βάζει μπακ!

Το γήπεδο είναι ο καθρέφτης μιας ομάδας και ο Ολυμπιακός δείχνει κακοφτιαγμένος. Χάνει από τον Άρη και μπαίνει μπακ, επειδή δεν υπάρχει άλλος.

Το γήπεδο είναι ο καθρέφτης μιας ομάδας και ο Ολυμπιακός είναι κακοφτιαγμένος. Χάνει από τον Άρη και μπαίνει μπακ, επειδή δεν υπάρχει άλλος.
Συντάκτης: Γεράσιμος Μανωλίδης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Αυτός ο Ολυμπιακός έχει ποσοτικό και ποιοτικό έλλειμμα. Τουλάχιστον το δεύτερο σκέλος αφορά τον Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ 100%. Αυτόν βαραίνει η ευθύνη στο σύνολο, είναι η αλήθεια. Η ήττα από τον Άρη με 2-1 έβγαλε όλη την αγωνιστική ένδεια της ομάδας του Πειραιά στην επιφάνεια.

Δύσκολη περίοδος για τον Ολυμπιακό. Αγωνιστική κρίση χωρίς καμία αμφιβολία. Δύο διαδοχικά ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Επιπρόσθετα, μόλις ένα γκολ σε 180 λεπτά κι αυτό στις καθυστερήσεις, χωρίς αντίκρισμα επί της ουσίας. Πέντε χαμένοι βαθμοί μέσα σε έξι μέρες και με το αγωνιστικό πρόσωπο να χειροτερεύει.

Ο Βάσκος τεχνικός ήθελε μικρό ρόστερ, αλλά μάλλον αυτό του γυρίζει μπούμερανγκ για την ώρα. Ο Ολυμπιακός στη Θεσσαλονίκη ήταν πίσω στο σκορ και αναγκαστικά έπρεπε να βάλει στο ματς τον Κοστίνια! Με τον Μασούρα εκτός, από τη στιγμή που ο Ζέλσον δεν μπορούσε να δώσει κάτι παραπάνω, σωστό ήταν ο Ροντινέι να παίξει μεσοεπιθετικά. Από την άλλη μεριά, αυτή η απόφαση δείχνει και το πόσο άσχημα έχει φτιαχτεί η ομάδα του Πειραιά. Έλειπε ένας από τους εξτρέμ και… σώθηκαν οι παίκτες. Θέλει μεταγραφές δεν το συζητάμε.

Αυτό είναι το πλέον χαρακτηριστικό παράδειγμα για το ποσοτικό πρόβλημα. Το ποιοτικό είναι ακόμα μεγαλύτερο. Ο Γουίλιαν θέλει χρόνο και ενδεχομένως κάποια πιο βατά ματς για να πάρει τα πάνω του. Βέλντε και Ζέλσον δεν δείχνουν έτοιμοι να σηκώσουν το βάθος του βασικού. Πέντε αγώνες τώρα είναι οι διάδοχοι των Φορτούνη, Ποντένσε… Μόνο που δεν τους φτάνουν ούτε στο μικρό τους δαχτυλάκι για την ώρα

Στα χαφ, πρόβλημα επίσης. Με εξαίρεση τον Ολιβέιρα που δείχνει ότι μπορεί να βοηθήσει, Ντάνι Γκαρθία και Στάμενιτς μέχρι στιγμής είναι σε πολύ ρηχά νερά. Κι αν συνεχίσουμε να το πάμε θέση θέση, θα βρούμε κι άλλα ζητήματα.