Κόλλησε ο Άρης και ο ψυχωμένος Αστέρας έφυγε με τον βαθμό

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση στο άδειο «Κλεάνθης Βικελίδης» ανάμεσα σε Άρη και Αστέρα Τρίπολης

Άρης και Αστέρας Τρίπολης ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στο κεκλεισμένων των θυρών «Κλεάνθης Βικελίδης» για την 3η αγωνιστική της Super League.

Οι Θεσσαλονικείς κρατούσαν τη νίκη στα… χέρια τους μέχρι το 81′, χωρίς ωστόσο να καταφέρνουν να διατηρήσουν το προβάδισμα ως το τέλος, έχοντας 5 βαθμούς.

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς μετά τη νίκη στο ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού στην πρεμιέρα, έκανε άλλη μια «ζημιά».

Το ματς

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης εξελίχθηκε πάνω-κάτω όπως αναμενόταν. Ο Αστέρας αμύνθηκε χαμηλά, απενεργοποιώντας τα… δυνατά επιθετικά χαρτιά (Σίστο – Μορόν) των γηπεδούχων, οι οποίοι δυσκολεύονταν να φτάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία.

Ουσιαστικά η μεγαλύτερη στιγμή ήρθε στο 16ο λεπτό, όταν έπειτα από ωραία επίθεση, ο Καλτσάς έπιασε το δεξί πλασέ, με τη μπάλα να «γλύφει » το δεξί δοκάρι.

Οι Αρκάδες ξεκίνησαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, απειλώντας με τους Καστάνιο και Χουχούμη μέσα σε δύο λεπτά (51′, 52′).

Παρόλα αυτά οι «κιτρινόμαυροι» έμελλε να είναι εκείνοι που θα πάρουν προβάδισμα στο σκορ, στο 63ο λεπτό. Ο Σίστο έδωσε στον Μοντόγια, αυτός μπήκε από δεξιά και γύρισε στον Μορόν, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής εκτέλεσε τον Παπαδόπουλο για το 1-0.

Ο Αστέρας έκανε αισθητή την παρουσία του τρία λεπτά αργότερα, με τον Καλτσά να βγαίνει τετ α τετ και να αστοχεί μέσα από την περιοχή.

Εν τέλει, το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 81ο λεπτό. Ο Παλάσιος πάτησε περιοχή, γύρισε την μπάλα, ο Μούμο με πλασέ μέσα από την περιοχή σημάδεψε το δοκάρι και στην επαναφορά ο Ρεγκίς έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.