Λαμία – Πανσερραϊκός 1-2: Με ψυχή λιονταριού

Ο Πανσερραϊκός πήρε την πρώτη του νίκη στη Super League 1 επικρατώντας με 2-1 της Λαμίας στο «Αθανάσιος Διάκος».

Λαμία – Πανσερραϊκός 1-2 και χαμόγελα για πρώτη φορά στα «λιοντάρια». Ήρθε η παρθενική νίκη στη Super League 1 και μπαίνει φωτιά στην ουρά.

Με την ποιότητά τους οι Σερραίοι θα ήταν πολύ δύσκολο να μείνουν τόσο πίσω. Έβγαλαν αντίδραση, έκαναν κατάθεση ψυχής και έφτασαν έτσι στο τρίποντο.

Μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Μπετανκόρ, ο οποίος πέτυχε ένα γκολ και είδε ένα ακόμη δικό του να μη μετράει. Σκόραρε και ο Δεληγιαννίδης. Ενθαρρυντική το πρώτο δείγμα γραφής του Χουάν Φεράντο.

Δεν μπορούμε να πούμε το ίδιο και για τον Μαρίνο Σατσιά. Ο Κύπριος, που έκανε και προετοιμασία, δύσκολα θα μείνει για πολύ ακόμα στη Λαμία με την εικόνα που παρουσιάζει η ομάδα του. Ήταν χειρότερη σχεδόν σε όλο τον αγώνα.

Το ματς

Με μεγάλη ένταση άρχισε το παιχνίδι. Ένα επιθετικό φάουλ στο 9′ σήκωσε πολλές διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπετανκόρ έβαλε πολύ ωραίο γκολ, που δεν μέτρησε. Σύμφωνα με το VAR ήταν για χιλιοστά ακάλυπτος, κάτι που έφερε αντιδράσεις από τους φιλοξενούμενους.

Και πάνω που οι διαιτητικές αποφάσεις πρωταγωνιστούσαν στο 23′ αποβλήθηκε μέσω VAR ο Βλαχομήτρος. Εγκληματικό το μαρκάρισμά του στον Χαντάκια και εντυπωσιακό που η κόκκινη δεν βγήκε κατευθείαν.

Τόσο στο έντεκα με έντεκα όσο και στη συνέχεια ο Πανσερραϊκός πατούσε καλύτερα έστω και εάν δεν δημιουργούσε ευκαιρίες. Τελικά με ένα τρομερό σουτ του Δεληγιαννίδη στο 36′ πιστοποίησε την υπεροχή του.

Δεν υπήρχε κάτι άλλο αξιοσημείωτο μέχρι το ημίχρονο, ενώ και μετά από αυτό δεν γινόταν τίποτα έως το 58′, όταν αποβλήθηκε ο Περούτσι. Ο Φεράντο το έβλεπε το έργο, αλλά δεν πρόλαβε. Έβγαλε στο ημίχρονο τον έναν κιτρινισμένο χαφ του, τον Στάικο, και την πάτησε από τον δεύτερο.

Αντί να εκμεταλλευτεί η Λαμία το ψυχολογικό σοκ των φιλοξενούμενων ήταν αυτοί που στο 63′ πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Σκόρερ ο Μπετανκόρ μετά την ωραία σέντρα του Φαρές.

Ακολούθησε τριπλή αλλαγή από τους γηπεδούχους, οι οποίοι μείωσαν στο 67′ με τυχερό γκολ του Ρινγκ, αφού η μπάλα κόντραρε στον Ντάβιντσον. Έτσι ο αγώνας απέκτησε ξανά ενδιαφέρον.

Αναμενόμενα όσο περνούσε η ώρα η Λαμία έβγαινε και πιο μπροστά. Ο Πανσερραϊκός αμυνόταν, αλλά είχε και μία καλή φάση στο 83′ με τον Μπετανκόρ. Στα τελευταία λεπτά τα «λιοντάρια» κράτησαν έξυπνα την μπάλα, ροκάνισαν τον χρόνο και πανηγύρισαν το τρίποντο.

Λαμία – Πανσερραϊκός 1-2

Σκόρερ: 67′ αυτ. Ντάβιντσον – 36′ Δεληγιαννίδης, 63′ Μπετανκόρ

ΛΑΜΙΑ (Μαρίνος Σατσιας): Κόστιτς, Αντράντε, Κορνέζος, Γιαννούτσος (65’ Δοϊρανλής), Ραντόνια (84’ Σιμόνι), Μέκιτς (65’ Γκουίντο), Νούνιες (84’ Σαραμαντάς), Ρινγκ, Φουρτάδο, Ενρίκες (65’ Μπίκοβ), Βλαχομήτρος.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Χουάν Φεράντο): Γκουγκεσασβίλι, Χαντάκιας, Μπέργκστρομ (60’ Καρασαλίδης), Ντάβιντσον, Δεληγιαννίδης, Στάικος (46’ Λιάσος), Χατζηστραβός (60’ Ζελέν), Περούτσι, Φαρές,Τομάς (75’ Ντέλετις), Μπετανκόρ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαμία – Πανσερραϊκός 1-2: Με ψυχή λιονταριού», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για περισσότερα σχετικά άρθρα επιλέξτε παρακάτω.