Live ενημέρωση: ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 1-1 Τελικό

Η εξέλιξη της αναμέτρησης Ολυμπιακός - Λεβαδειακός για την 8η αγωνιστική της Super League

Live ενημέρωση στα ματς Ολυμπιακός - Λεβαδειακός, ΟΦΗ - Παναθηναϊκός, Άρης - Kallithea και ΑΕΚ - ΠΑΟΚ για την 8η αγωνιστική της Super League.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 8 λεπτά

Live ενημέρωση στις αναμετρήσεις  Ολυμπιακός – Λεβαδειακός (16:00), ΟΦΗ – Παναθηναϊκός (18:00), Άρης – Athens Kallithea (20:00) και ΑΕΚ – ΠΑΟΚ (20:30) για την 8η αγωνιστική της Super League.

Live ενημέρωση: ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 1-1 Τελικό – Άρης – Athens Kallithea 2-0 Τελικό

Τέλος στην OPAP Arena, ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 1-1, στους 17 βαθμούς ο δικέφαλος του Βορρά, ισόβαθμος στην 1η θέση με τον Άρη που υπερτερεί όμως. Στους 15 βαθμούς η Ενωση μαζί με τον Ολυμπιακό.

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων στην ΟΠΑΠ Αρένα

Άρης – Athens Kallithea FC 2-0: Γκαρθία και Μορόν “καθάρισαν” την αναμέτρηση (video)

Τέλος στο Βικελίδης, Άρης – Καλλιθέα 2-0 Τελικό αποτέλεσμα. Ο Θεός του πολέμου έφτασε τους 17 βαθμούς και αυτή τη στιγμή είναι μόνος πρώτος.

88′ ΓΚΟΟΟΛΛ, Άρης – Καλλιθέα 2-0: Ο Άρης καθαρίζει το ματς καθώς ο Μανού Γκαρθία σκοράρει για το 2-0. Η Καλλιθέα μετά το 1-0 έβγαινε μπροστά μπας και ισοφαρίσει, με τον Άρη να βρίσκει του χώρους που θέλει και σε μια ωραία αντεπίθεση ο  Μορόν έβγαλε την ασίστ στον Μανού και αυτός άψογο  πλασέ τελείωσε το ματες.

Άρης – Athens Kallithea FC 1-0: Βρήκε αυτό που έψαχνε με αυτογκόλ Μπαραγκάν (video)

65′ ΑΥΤΟΓΚΟΛ και Άρης – Καλλιθεά 1-0: Ο Άρης λυτρώνεται 25 λεπτά πριν το τέλος του ματς έστω και με αυτογκόλ. Από την αρχή του Β΄μέρους η ομάδα του Μάντζιου πίεζε ασφυκτικά τους φιλοξενούμενους, ωστόσο και πάλι δεν δημιουργούσε κλασικές ευκαιρίες. Τελικά τα κατάφερε από στημένη φάση. Ο Μάνου Γκαρσία εκτέλεσε το κόρνερ με τον Μπράμπετς να πηδάει ψηλότερα απ’ όλους μέσα στην περιοχή και έστειλε την μπάλα σε ένα σημείο που ο Μπαραγκάν κατέληξε να σκοράρεις εις βάρος της ομάδας του!

Άρης – Athens Kallithea FC: Πέναλτι υπέρ του Χουάνκαρ, το πήρε πίσω το VAR (video)

Ημίχρονο στην ΟΠΑΠ Αρενα, ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 1-1.

46′ Άρης – Καλλιθέα 0-0: Άρχισε το Β’ μέρος στο Βικελίδης

24′:ΓΚΟΟΟΛΛ, ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 1-1, ισοφαρίζει η Ένωση με τον Φραντζ Πιερό! Εξαιρετική ενέργεια του επιθετικού της ΑΕΚ που μετά την κάθετη του Κοϊτά παίζει άψογα με πλάτη τον Κεντζιόρα και γυρνώντας ισοφαρίζει. Δείτε το παρακάτω.

Άρης – Athens Kallithea FC: Κόκκινη κάρτα ο Πασαλίδης (video)

Ημίχρονο στο Βικελίδης Άρης – Καλλιθέα 0-0 με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν αλλά να μην σκοράρουν. Στο 44′ ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ του Άρη σε μαρκάρισμα του Ισιματ-Μιρίν στον Χουάνκαρ, όμως το VAR τον κάλεσε και πήρε πίσω την απόφασή του καθώς είχε προηγηθεί χέρι του Ισπανού αμυντικού του Άρη.

Live ενημέρωση: Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου υπήρξε πάτημα στον Μορόν μέσα στην περιοχή, ωστόσο ο διαιτητής δεν καταλόγισε κάτι.

Άρης – Athens Kallithea FC: Απείλησε από μακριά ο Ντιαντί (video)

15′ ΓΚΟΟΟΛΛ – ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 0-1: Κόντρα στη ροή του αγώνα ο δικέφαλος του Βορρά ανοίγει το σκορ! O Τσάλοφ κέρδισε την κεφαλιά από κόρνερ, ο Μπάμπα έκανε μια πρώτη επαφή, ο Στρακόσια δεν μπόρεσε απομακρύνει και ο μπακ του ΠΑΟΚ κατάφερε με δεύτερη προσπάθεια να σκοράρει!

10′: ΑΕΚ – ΠΑΟΚ: Η Ένωση έχει τον έλεγχο του ματς και απειλεί, χωρίς ωστόσο την πολύ μεγάλη φάση ως τωρα

33′ Άρης – Kallithea 0-0, ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΥΣ: Η Καλλιθέα έπαιζε σκληρά στην άμυνα, στα όρια του φάουλ συνεχώς και πλέον μένει με 10 παίκτες, καθώς ο Πασαλίδης, μετά το 3′ βλέπει σωστά την δεύτερη κίτρινη κάρτα και στο 33′ για μαρκάρισμα στον Μορόν.

Live ενημέρωση: 1′: ΑΕΚ – ΠΑΟΚ: Ξεκίνησε το ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής στην OPAP Arena.

Άρης – Athens Kallithea FC: Ωραία ενέργεια του Μορόν (video)

Άρης – Athens Kallithea FC: Η ντρίμπλα που έφερε την κάρτα (video)

Άρης – Athens Kallithea FC: Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Μπάλντοκ (video)

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ: Οι συνθέσεις

ΑΕΚ: Στρακόσα, Πήλιος, Μουκουντί, Βίντα, Ρότα, Σιμάνσκι, Περέιρα, Λιβάι, Κοϊτά, Λαμέλα, Πιερό.

Στον πάγκο: Μπρινιόλι, Κάλενς, Οντουμπάτζο, Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος, Λιούμπισιτς, Μαρσιάλ.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Λόβρεν, Κεντζιόρα, Όττο, Μπάμπα, Σβαμπ, Οζντόεφ, Μουργκ, Ζίβκοβιτς, Τάισον, Τσάλοφ.

Στον πάγκο: Παβλένκα, Βιεϊρίνια, Σάστρε, Κόλεϊ, Μπακαγιόκο, Καμαρά, Κωνσταντέλιας, Ντεσπόντοφ, Μπράντον.

3′: Ο Άρης διαμαρτύρεται για κόκκινη! Ο Ντιαντί έφυγε μόνος του στην αντεπίθεση με τον Πασαλίδη να τον γκρεμίζει με… λαβή κατς και τον διαιτητή Τσαγκαράκη να τον τιμωρεί με κίτρινη. Για αρκετά λεπτά οι παίκτες του Άρη διαμαρτύρονταν για κόκκινη κάρτα, με τον Ντιαντί να τραυματίζεται προσωρινά και να μένει κάτω.

1′: Άρχισε το ματς στο Βικελίδης!

Οι συνθέσεις στο Άρης – Athens Kallithea

Άρης: Κουέστα, Μάγιο, Χουάνκαρ, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μόντσου, Σιφουέντες, Ντιαντί, Μανού Γκαρθία, Σουλείμάνοφ, Μορόν.

Στον πάγκο Σίντκλεφ, Βέλεθ, Σίστο, Φετφατζίδης, Νταρίντα, Φρίντεκ, Κουάισον, Μοντόγια, Ρόουζ.

Athens Kallithea: Μπαραγάν, Σοϊρι, Χάνουσεκ, Ισιμάτ-Μιριν, Πασαλίδης, Μότοκ, Μερκάτι, Ματίγια, Ντεμέτριους, Τζιάνι, Ούλντρικις.

Στον πάγκο Γκέλιος, Μεχίας, Νίκολιτς, Βασιλόγιαννης, Εντιαγέ Λουκίνας, Βαλμπουενά, Ντιμπά, Τσιβελεκίδης

ΟΦΗ – Παναθηναϊκός 0-1 Τελικό:  Ο Παναθηναϊκός επικρατεί στο Ηράκλειο στο ντεμπούτο του Μίλαν Ράσταβατς στον πάγκο του ΟΦΗ.

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

80′ 0-1: Το ματς στο δεύτερο ημίχρονο δεν έχει τόσες πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες όπως στο α’ μέρος. Κυρίως από πλευράς ΟΦΗ που δεν δημιουργεί τελικές, αν και έχει κίνηση. Λίγο νωρίτερα ο Παναθηναϊκός απείλησε με τον Τετέ να παίζει με πάσα και να την παίρνει ξανά από τον Μπακασέτα, ο Βραζιλιάνος δοκίμασε μια σέντρα-σουτ την οποία απέκρουσε ο Χριστογεώργος.

61′ :Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό: Ο Μπακασέτας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Αράο πήρε την κεφαλιά και αστόχησε.

49′ Τελική για τον ΟΦΗ με τον Χατζηθεοδωρίδη να κάνει προσωπική ενέργεια και να πιάνει σουτ από τη γωνία της περιοχής, το οποίο όμως ήταν αρκετά άστοχο.

Σέντρα στο Β’ μέρος.

Ημίχρονο στην Κρήτη, ΟΦΗ – Παναθηναϊκός 0-1 με το γκολ του Τετέ από το 6ο λεπτό.

41′ Δοκάρι για τον ΟΦΗ!: Ο Νους κλέβει, πασάρει αμέσως στον Γιούνγκ ο οποίος περνάει τον Τσέριν, για να εξαπολύσει ένα δυνατό σουτ το οποίο τράνταξε το οριζόντιο του Ντραγκόφσκι.

35′ 0-1: Πολύ καλός ο ρυθμός στο ματς, με τις δύο ομάδες να παίζουν πάνω κάτω, να δημιουργούν ευκαιρίες και τον ΟΦΗ να είναι πιο επικίνδυνος έχοντας στο ενεργητικό του περισσότερες και πιο κλασικές φάσεις.

18′ Άγγιξε την ισοφάριση ο ΟΦΗ από το παραλίγο μοιραίο λάθος του Ντραγκόφσκι! Ο Πολωνός τερματοφύλακας πήρε την πάσα, πιέστηκε από τον Γιούνγκ, που παραλίγο να κλέψει με τη βοήθεια του Φούντα. Την τελευταία στιγμή έπεσε και μπλόκαρε ο Ντραγκόφσκι.

6′ ΓΚΟΛ 0-1: Ο Τετέ με ένα όχι πολύ δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, νικάει τον Χριστογεώργο  που άργησε να πέσει στην κλειστή γωνία του.

Live ενημέρωση: ΟΦΗ – Παναθηναϊκός: Σέντρα στο ματς!

ΟΦΗ – Παναθηναϊκός: Πριν τη σέντρα οι παίκτες του Παναθηναϊκού πόζαραν στην ομαδική φωτογραφία με φανέλ του Μπάλντοκ, την οποία φίλησε ο Μλαντένοβιτς. Στο ζέσταμά τους οι πράσινοι φόραγαν φανέλα με 32 ενώ πριν τη σέντρα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή.

Τέλος, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0, όμως ο Λεβαδειακός τον σόκαρε απαντώντας με 2-2. Έντονες αποδοκιμασίες από τους οπαδούς του Ολυμπιακού.

Το ματς έχει γίνει ροντεό με τη μπάλα πάνω κάτω. Ο Ολυμπιακός έχει την κατοχή την περισσότερη ώρα όμως ο Λεβαδειακός είναι επικίνδυνος όταν φεύγει στην κόντρα.

Πέντε λεπτά καθυστερήσεις μετράνε ήδη.

85′: Απανωτές φάσεις για τις δύο ομάδες! Ο Ολυμπιακός απέιλησε στο 72′ με σουτ του Ανδρούτσου και στο 74′ με κεφαλιά του Ελ Κααμπί, όμως στο 79′ ο Λεβαδειακός είχε ακόμη μεγαλύτερη ευκαιρία Ο Λαμαράνα έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, αλλά παραπάτησε πριν εκτελέσει!

70′: Τελευταία 20 λεπτά. Μετά την ισοφάριση ο Ολυμπιακός έχει πάρει τα ηνία και προσπαθεί να πιέσει για να φτάσει σε τρίτο γκολ, όμως δεν έχει καταφέρει να κάνει κάποια μεγάλη φάση. Ένα αδύναμο σουτ του Ανδρούτσου δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τους Βοιωτούς.

Οι συνθέσεις στο ΟΦΗ – Παναθηναϊκός

ΟΦΗ: Χριστογεώργος – Γκονθάλεθ, Λαμπρόπουλος, Χριστόπουλος, Χατζηθεοδωρίδης – Σενγκέλια, Καραχάλιος, Μπαΐνοβιτς, Νους – Φούντας, Γιουνγκ.

Στον πάγκο οι Ναουμοβ, Αμπαντα, Σαλσίδο, Σίλβα, Ριέρα, Αποστολάκης, Μπάκιτς, Μαρινάκης, Κουτεντάκης.

Παναθηναϊκός: Nτραγκόφσκι – Κώτσιρας, Γέντβαϊ, Ίνγκασον, Μλαντένοβιτς – Αράο, Τσέριν, Μπακασέτας – Τετέ, Τζούριτσιτς, Γερεμέγεφ.

Στον πάγκο είναι οι Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Ζέκα, Ουναΐ, Μαντσίνι, Μαξίμοβιτς, Πελίστρι και Νίκας. Εκτός έμεινε ο Σπόραρ, λόγω αδιαθεσίας που ένιωσε το πρωί.

57′ ΓΚΟΟΟΛΛΛ 2-2: Ο Λεβαδειακός ισοφαρίζει! Μετά από σέντρα του Πεντρόσο στο δεύτερο δοκάρι και ο Γιαννιώτας με νικάει τον Τζολάκη με κεφαλιά, πανηγυρίζοντας έξαλλα.

54′: Σε αντεπίθεση ο Ολυμπιακός, με τους Ροντινέι και Μασούρα να συνεργάζονται, ο Έλληνας διεθνής σεντράρει αλλά ο Βέλντε δεν καταφέρνει να φτάσει την μπάλα.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο στο Καραϊσκάκης.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου

30′ Ο Κάρμο πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε άουτ

21′ 2-ο ο Ολυμπιακός με εύστοχη εκτέλεση του Ελ Κααμπί

19′ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό για χέρι του Παπαδόπουλου

4′ 1-0 ο Ολυμπιακός με τον Τσικίνιο, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού και πλάσαρε με επιτυχία.

Live ενημέρωση: Έναρξη της αναμέτρησης

Οι ενδεκάδες στο Ολυμπιακός – Λεβαδειακός

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ντόι, Κάρμο, Ορτέγκα, Εσε, Μουζακίτης, Μασούρας, Τσικίνιο, Βέλντε, Ελ Κααμπί.

Λεβαδειακός (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκροφ, Τσάπρας, Λιάγκας, Παπαδόπουλος, Μορέιρα, Λαμαράνα, Τσόκαϊ, Πλέγας, Πεντρόσο, Γιαννιώτας, Όζμπολτ

Στον πάγκο:

Ολυμπιακός: Αναγνωστόπουλος, Μπιανκόν, Κάρμο, Κοστίνια, Πιρόλα, Σέρτζιο Ολιβέιρα, Γιάρμετσουκ, Ανδρούτσος και Κωστούλας.

Λεβαδειακός: Γκαραβέλης, Βήχος, Γιοκέ, Ρόμο, Μεχία, Κάσσος, Συμελίδης, Κάτρης, Ζίνι