Live ενημέρωση: Μάλμε – Ολυμπιακός 0-1 Τελικό

Η εξέλιξη των αναμετρήσεων ΠΑΟΚ - Βικτόρια Πλζεν (19:45), Μάλμε - Ολυμπιακός (22:00) και Παναθηναϊκός - Τσέλσι (19:45).

ive ενημέρωση: Παρακολουθήστε την εξέλιξη των παιχνιδιών ΠΑΟΚ - Βικτόρια Πλζεν (19:45) και Μάλμε - Ολυμπιακός (22:00) για το Europa League.
Συντάκτης: Μάριος Σταμπουλής Χρόνος ανάγνωσης: 6 λεπτά

Live ενημέρωση: Παρακολουθήστε την εξέλιξη των παιχνιδιών ΠΑΟΚ – Βικτόρια Πλζεν (19:45) και Μάλμε – Ολυμπιακός (22:00) για το Europa League και το ΠαναθηναϊκόςΤσέλσι (19:45) για το Europa Conference League.

Live ενημέρωση στο Μάλμε – Ολυμπιακός 0-1 (Τελικό)

Τέλος το ματς στο Μάλμε! Ο Ολυμπιακός επικρατεί με 1-0, χάρη στο γκολ του Ελ Κααμπί από το 30′.

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

83′: ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ: Στο 82′ ο Ελ Καμπί τσίμπησε τη μπάλα και ο Νταλιν τον ανέτρεψε. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο ίδιος ο Μαροκινός ωστόσο αστόχησε

68′: Πολύ καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ροντινέι βγάζει κάθετα για τον Ελ Κααμπί, ο οποίος όμως κάνει κακό πλασέ κι έτσι ο Ντάλιν μπλοκάρει.

64′: Στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός κέρδισε μέτρα και απειλεί: Πρώτο σουτ του Ζέλσον στα σώματα, δεύτερη προσπάθεια και πάλι από τον Πορτογάλο με τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.

61′: Συρτό, αδύναμο σουτ του Ροντινέι, μπλόλκαρε εύκολα ο Νταλίν.

55′: Επικίνδυνη ξανά η Μάλμε ωστόσο σε γρήγορη αντεπίθεση δεν ολοκληρώνει την προσπάθειά τους. Σε κάθε περίπτωση όμως οι γηπεδούχοι  βρίσκουν μεγαλύτερους χώρους και κενά απέναντι στον Ολυμπιακό.

51′: Απειλεί η Μάλμε που έχει μπει πιο δυνατά στο Β’ μέρος: Ο Μπουζανέλο προωθήθηκε σε ρόλο φορ, έκανε το σουτ αλλά εν τέλει ήταν κακό και δεν βρήκε για στόχο.

Σέντρα στο 2ο ημίχρονο.

Ημίχρονο στο Μάλμε, 0-1 μπροστά ο Ολυμπιακός με το γκολ του Ελ Κααμπί στο 30′.

Παρακάτω το γκολ του Ολυμπιακού για το 0-1. Μετά το 0-1 ο ρυθμός έχει πέσει στο ματς, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί άνετα το προβάδισμά του και τη Μάλμε να μην απειλεί ιδιαίτερα μετά τα πρώτα 15 λεπτά.

30′ ΓΚΟΟΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΚΑΙ 0-1: Ο Ολυμπιακός πίεζε και ήταν καλύτερος από το ξεκίνημα του ματς και στο μισάωρο καταφέρνει να ανοίξει το σκορ: Ο Ζέλσον κλέβει, αδειάζει με άψογη ντρίμπλα δύο αντιπάλους στην γραμμή για να φύγει στην κόντρα. Στη συνέχεια παίζει κάθετα για τον Ελ Κααμπί, ο οποίος με υποδειγματικό τελείωμα εκτελεί τον Ντάλιν για το 1-0.

15′: Νέα καλή για τον Ολυμπιακό! Εξαιρετικό γύρισμα του Έσε, ο Τσικίνιο πλασάρει στην κίνηση μέσα από την περιοχή αλλά ο Ντάλιν έχει καλή θέση και μπλοκάρει.

12′ Ευκαιρία για τη Μάλμε! Οι Σουηδοί απαντούν στις ευκαιρίες. Ο Μπολίν βρίσκει χώρο και σουτάρει, ο Κοστίνια του βάζει ην κόντρα, με τον ίδιο παίκτη να παίρνει το “ριμπάουντ” και να επιχειρεί διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, το οποίο ήταν άστοχο.

11′: Αναγκαστική αλλαγή ο Ολυμπιακός: Μέσα ο Πιρόλα, έξω ο Ορτέγκα που δεν μπορεί να συνεχίσει.

10′ ΔΟΚΑΡΙ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ! Ο Ζέλσον ξεφεύγει από δυο αντιπάλους και πιάνει ένα εξαιρετικό σουτ από τα 20 και πλέον μέτρα, η μπάλα τραντάζει το αριστερό δοκάρι της εστίας, με τον αντίπαλο κίπερ απλώς να κοιτάζει την πορεία της!

3′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό που μπήκε δυνατά: Μετά από κόρνερ του Μουζακίτη  στο πρώτο δοκάρι αλλά η κεφαλιά του Κοστίνια περνά λίγο άουτ.

Live ενημέρωση – 1′: Άρχισε το ματς!

Οι συνθέσεις στο Μάλμε – Ολυμπιακός

Μάλμε: Ντάλιν, Στρίγκερ, Ρέσλερ, Γιάνσον, Μπουζανέλο, Γιόνσεν, Πένια, Αλί, Λουκιλί, Μπολίν, Μποτχάιμ.

Ολυμπιακός: Τζολάκης – Κοστίνια, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα – Έσε, Μουζακίτης – Ροντινέι, Τσικίνιο, Ζέλσον – Ελ Κααμπί.

Στον πάγκο οι Πασχαλάκης, Πιρόλα, Στάμενιτς, Βέλντε, Γκαρθία, Γιάρεμτσουκ, Γουίλιαν, Μασούρας, Ολιβέιρα, Μπακούλας, Ντόη, Κωστούλας.

Τελικό σε ΟΑΚΑ Παναθηναϊκός – Τσέλσι 1-4 και Τελικό και στην Τούμπα ΠΑΟΚ – Βικτόρια Πλζεν 2-2

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων στο ΟΑΚΑ, τέσσερα στην Τούμπα, μετράνε ήδη.

90+3′ ΓΚΟΟOΛΛ, 2-2  ισοφαρίζει ο δικέφαλος με τον Μπάμπα!Μετά από κεφαλιά από κοντά μετά τη σέντρα του Ζίβκοβιτς και κεφαλιά-πάσα του Καμαρά, ο Γκανέζος χαρίζει έναν πολύτιμο βαθμό στον ΠΑΟΚ.

88′: Και δοκάρι για τον ΠΑΟΚ λίγο μετά το γκολ. Ύστερα από σουτ του Τσάλοφ και ασταθή επέμβαση του Γεντλίτσκα.

84’ΓΚΟΟΟΟΛΛ, ΠΑΟΚ – Πλζεν 1-2: Ο δικέφαλος είχε πάρει τα ηνία μετά την αποβολη και πίεζε έντονα μετά την αποβολή και καταφέρνει να μειώσει. Μετά από ωραίο  γύρισμα του Ντεσπόντοφ από τα δεξιά, ο Μαροκινός πιάνει την κεφαλιά κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

70′: ΠΑΟΚ – Βικτόρια Πλζεν: ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΣΕΧΟΥΣ: Κόκκινη κάρτα στον Ντουέ, που δέχτηκε δεύτερη κίτρινη για σκληρό φάουλ.

58′ Παναθηναϊκός – Τσέλσι! Ολική κατάρρευση για τους Πράσινους και 0-4! Ο Μαντσίνι έκανε χέρι στην περιοχή, ο Ενκουνκού εκτέλεσε το πέναλτι και έκανε το 0-4

55′ Παναθηναϊκός – Τσέλσι! ΓΚΟΛ και πάλι για τους Μπλε και 0-3! Ο Ζοάο Φέλιξ σκοράρει και πάλι, καθώς το σουτ που έκανε βρήκε στον Γεντβάι, άλλαξε πορεία και κατέληξε στην εστία του Ντραγκόφσκι.

49′ Παναθηναϊκός – Τσέλσι! ΓΚΟΛ για τους Άγγλους και 0-2! Ωραία ενέργεια του Νέτο, έβγαλε και τη σέντρα για τον Μούντρικ ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 0-2

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

Ημίχρονο στις δύο αναμετρήσεις

39′ ΠΑΟΚ – Βικτόρια Πλζεν! ΓΚΟΛ για την Βικτόρια και 0-2! Ο Καντού έφυγε γρήγορα στην κόντρα, έκανε το σουτ, με τον Κοτάρσκι να μη διώχνει σωστά τη μπάλα και τον Βίντρα που πήρε το ριμπάουντ να στέλνει εύκολα στα δίχτυα τη μπάλα

31′ ΠΑΟΚ – Βικτόρια Πλζεν! ΓΚΟΛ για τη Βικτόρια! Ο Χάβελ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των μπακ του Δικεφάλου και μόνος του μπροστά από τον Κοτάρσκι άνοιξε το σκορ. Το γκολ ακυρώθηκε αρχικά ως οφσάιντ, όμως μετά από εξέταση VAR μέτρησε κανονικά

28′ Παναθηναϊκός – Τσέλσι: Τεράστια ευκαιρία για τους Μπλε! Ο Έντσο σούταρε μόνος του από τα όρια της περιοχής, με τον Ντραγκόφσκι να κάνει σπουδαία επέμβαση

22′ Παναθηναϊκός – Τσέλσι: ΓΚΟΛ για τους Άγγλους! Ωραία συνεργασία από τους φιλοξενούμενους, ο Ζοάο Φέλιξ πλασάρει και ανοίγει το σκορ

7′ ΠΑΟΚ – Βικτόρια Πλζεν: Τεράστια ευκαιρία για τους Τσέχους! Ο Βίντρα βγήκε απέναντι από τον Κοτάρσκι, στέλνοντας ωστόσο ψηλά άουτ τη μπάλα

3′ ΠΑΟΚ – Βικτόρια Πλζεν: Γκολ για τη Βικτόρια που ακυρώνεται μετά από χρήση VAR! Ο Αντού έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο ήταν οριακά οφσάιντ

2′ Παναθηναϊκός – Τσέλσι: Τεράστια ευκαιρία για τους Πράσινους! Ο Μλαντένοβιτς εκτέλεσε το φάουλ, ο Γεντβάι έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Γιόργκενσεν έκανε τρομερή απόκρουση

Live ενημέρωση: Οι ενδεκάδες στο ΠΑΟΚ – Βικτόρια Πλζεν

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κόλι, Ότο, Καμαρά, Μπακαγιόκο, Κωνσταντέλιας, Ζίβκοβιτς, Τάισον, Τόμας

Βικτόρια Πλζεν: Γεντλίτσκα, Γεμέλκα, Μάρκοβιτς, Ντουέ, Κάλβαχ, Σοϊκα, Σούλτς, Καντού, Χάβελ, Βύντρα, Άντου

Οι ενδεκάδες στο Παναθηναϊκός – Τσέλσι

Παναθηναϊκός (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Μαξίμοβιτς, Τσέριν, Ουναΐ, Μαντσίνι, Πελίστρι, Γερεμέγεφ.

Τσέλσι (Έντσο Μαρέσκα): Γιόργκενσεν, Ντισασί, Μπαντιασίλ, Βέιγκα, Κουκουρέγια, Έντσο Φερνάντες, Ντιούσμπερι-Χολ, Νέτο, Ζοάο Φέλιξ, Μούντρικ, Ενκουκού.