Η ΑΕΚ στο Europa League, η Αντβέρπ στο Champions League

Η εξέλιξη του αγώνα ΑΕΚ - Αντβέρπ για το 2ο παιχνίδι των πλέι οφ του Champions League.

Live ενημέρωση στο ΑΕΚ - Αντβέρπ, το οποίο κάνει σέντρα στις 22:00, στην ΟΠΑΠ Arena για τον 2ο αγώνα των πλέι οφ του Champions League.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Live ενημέρωση στο ΑΕΚ – Αντβέρπ: Μετά το 0-1 με το οποίο η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα ηττήθηκε επί βελγικού εδάφους, θέλει να κάνει την ανατροπή, απόψε στις 22:00 (Cosmote Sport 2 HD), στην ΟΠΑΠ Arena ώστε να πετύχει την πρόκρισή της στους ομίλους του Champions League.

Τέλος αγώνα: ΑΕΚ-Αντβέρπ 1-2

90+5′ ΓΚΟΛ για την Αντβέρπ! Ο Μπαλικουισά γράφει το 2-1 στην κόντρα και τελειώνει τη σειρά.

90′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Αραούχο ισοφαρίζει με ωραίο σουτ στην κλειστή δεξιά γωνία, επτά λεπτά οι καθυστερήσεις. Όλα για όλα για την ανατροπή που σημαίνει παράταση!

73′: ΓΚΟΛ για την Αντβέρπ 0-1! Μετά από πανέξυπνη εκτέλεση πλαγίου, ο Μπαλίκουισα ξεπερνάει τον Ρότα, κάνει το παράλληλο γύρισμα. με τον Κερκ που είχε περάσει ως αλλαγή να πλασάρει σε κενή εστία και να κάνει το 0-1.

61′: Ευτυχώς στο 61′ δεν έσβησε το όνειρο για την ΑΕΚ, καθώς η άμυνά της κοιμήθηκε ολόκληρη, όμως ο Μουγιά δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα προς κενής εστίας για το 0-1.

55′: Μετά από 10 λεπτά στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ δεν έχει τον ίδιο πιεστικό ρυθμό με το πρώτο, με αποτέλεσμα η Αντβέρπ να κρατά με σχετική άνεση το μηδέν πίσω. Πάντως στο 53′ η Ενωση είχε μια καλή προσπάθεια μέσα στην περιοχή με τον Πινέδα, που κατέληξε σε κόρνερ.

46′: Σέντρα στο Β’ Ημίχρονο στην  Φιλαδέλφεια

Ημίχρονο στην ΟΠΑΠ Arena ΑΕΚ – Αντβέρπ 0-0: Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του ματς μετά το παραλίγο ξεκίνημα με γκολ της Αντβέρπ. Η ομάδα του Αλμέιδα έχει την κατοχή, απειλεί, όμως η καλοστημένη άμυνα των Βέλγων διατηρεί το 0-0 ως τώρα. Σε 1-2 περιπτώσεις μάλιστα και οι φιλοξενούμενοι έχουν γίνει επικίνδυνοι.

20′: Μετά το πολύ δυνατό ξεκίνημα των Βέλγων η ΑΕΚ έχει πάρει τα ηνία και έχει απαντήσει με δύο δικές τις καλέ στιγμές, μία κεφαλιά του Πόνσε κι ένα σουτ του ίδιου.

3′: Πολύ επιθετικά έχει μπει η Αντβέρπ που είχε δύο πολύ καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ!

1: Άρχισε η αναμέτρηση!

Η 11άδα της ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Χατζισαφί, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Σιμάνσκι, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Άμραμπατ, Τσούμπερ και κορυφή ο Πόνσε, Λιβάι Γκαρσία.

Στον πάγκο οι: Στον πάγκο οι Αθανασιάδης, Γκίνης, Μοχαμάντι, Μήτογλου, Σιντιμπέ, Γιόνσον, Μάνταλος, Γαλανόπουλος, Αραούχο, Ελίασον, Πισάρο.

Η 11άδα της Αντβέρπ: Μπουτέζ, Βάινς, Αλντερβάιρελντ, Κουλιμπαλί, Ντε Λατ, Κεϊτά, Έκενκαμπ, Φερμέιρεν, Μούχα, Μπαλικουίσα, Γιάνσεν.

Στον πάγκο οι: Ντεβαλκένεερ, Λάμερς, Κερκ, Γιουσούφ, Ιλενικενά, Οντρέικα, Ετζούκε, Φαν Ντεν Μπος, Βαλένσια

Ο έμπειρος Ισπανός ρέφερι, Χεσούς Χιλ Μανθάνο ορίστηκε από την UEFA για το ματς της ΑΕΚ με την Αντβέρπ.