Νικητές στα ντέρμπι Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ – Θρίλερ στο πρωτάθλημα

Η εξέλιξη των αγώνων Λαμία-Άρης, Ολυμπιακός-ΑΕΚ και ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός για την 9η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League

Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 5 λεπτά

Live ενημέρωση στα παιχνίδια Λαμία-Άρης (18:00), Ολυμπιακός-ΑΕΚ (20:00) και ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός (20:00) για την 9η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Live ενημέρωση στο Ολυμπιακός – ΑΕΚ

Τέλος στο ματς

90+2’ Ο Όρτα με μια σέντρα – σουτ από αριστερά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0

85’ Σουτ του Τσούμπερ μέσα από την περιοχή, ο Τζολάκης αποκρούει!

79’ Γύρισμα του Άμραμπατ από δεξιά, ο Πόνσε δεν καταφέρνει να βάλει την προβολή από κοντά!

65’ 1-0 ο Ολυμπιακός! Ο Όρτα με σουτ έξω από την περιοχή ανοίγει το σκορ

60′ Δοκάρι για τον Ολυμπιακό σε εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη

49’ Ο Ελίασον εκτελεί το κόρνερ, ο Αραούχο παίρνει την κεφαλιά, αλλά ο Τζολάκης μπλοκάρει

Σέντρα στο β’ μέρος

Τέλος στο α’ ημίχρονο

45’ Ο Ελίασον κάνει σέντρα από δεξιά, ο Γκατσίνοβιτς στο δεύτερο δοκάρι παίρνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνάει άουτ

40′ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με συρτό σουτ του Ποντένσε

19’ Ο Γκαρσία φεύγει και πάλι στην αντεπίθεση, όμως κόβεται πριν προλάβει να τελειώσει τη φάση!

11′ Ο Ελ Κααμπί δοκιμάζει το σουτ, απομακρύνει ο Στάνκοβιτς

Πρώτο δεκάλεπτο στο ντέρμπι δίχως τη μεγάλη ευκαιρία και με τις δυνατές μονομαχίες να κυριαρχούν

7’ Ο Γκαρσία φεύγει στην αντεπίθεση, ανατρέπεται από τον Τζολάκη, αλλά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ

Σέντρα στο ματς

Οι ενδεκάδες

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ροντινέι, Κάρμο, Ντόη, Αποστολόπουλος, Έσε, Όρτα, Τσικίνιο, Φορτούνης, Ποντένσε, Ελ Κααμπί

Στον πάγκο οι: Πασχαλάκης, Μαρτίνς, Ελ Αραμπί, Βέζο, Καμπράλ, Κίνι, Καρβάλιο, Γιόβετιτς, Άμπι

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί, Ελίασον, Σιμάνσκι, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Γκαρσία, Αραούχο

Στον πάγκο οι: Αθανασιάδης, Μουκουντί, Γιόνσον, Μάνταλος, Λιούμπισιτς, Γαλανόπουλος, Άμραμπατ, Τσούμπερ, Πόνσε

Live ενημέρωση στο ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός

90’+2′ Κι άλλο γκολ ο ΠΑΟΚ με τον Ζίβκοβιτς

89′ 3-1 ο ΠΑΟΚ με τον Βιειρίνια!

78′ Μειώνει ο Παναθηναϊκός με κεφαλιά του Γερεμέγεφ

72′ 2-0 ο ΠΑΟΚ με πέναλτι του Ζίβκοβιτς!

Σκοράρει ο Τάισον μετά από λάθος του Πέρεθ (vid)

62′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία ο Σπόραρ!

61′ Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ με τον Μπάμπα!

37′ 1-0 ο ΠΑΟΚ! Ύστερα από λάθος στην άμυνα του Παναθηναϊκού, ο Τάισον από κοντά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα

Διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι για πέναλτι (vid)

Σωτήρια επέμβαση του Κοτάρσκι σε γύρισμα (vid)

19′ Αναγκαστική αλλαγή για τους γηπεδούχους, Κωνσταντέλιας αντί Μουργκ

2′ Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ με τον Μπράντον!

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Όττο, Μεϊτέ, Οζντόεφ, Τάισον, Μουργκ, Ντεσπόντοφ, Μπράντον Τόμας

Στον πάγκο οι: Ζ. Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Βιεϊρίνια, Μιχαηλίδης, Σβαμπ, Κωνσταντέλιας, Μάρκος Αντόνιο, Α. Ζίβκοβιτς και Σαμάτα

Παναθηναϊκός: Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Αράο, Γεντβάι, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Τσέριν, Μπακασέτας, Μαντσίνι, Μπερνάρ, Σπόραρ

Στον πάγκο οι: Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης, Ζέκα, Λημνιός, Μλαντένοβιτς, Γερεμέγεφ, Παλάσιος, Βιλένα και Ακαϊντίν

Λαμία-Άρης  2-4 Τελικό

Λαμία-Άρης 2-4 Τελικό

89′ ΓΚΟΛ 2-4: Πραγματικά σαρωτικός ο Άρης στο Β΄ μέρος, βάζει και 4ο γκολ, αυτή τη φορά με τον Φετφατζίδη να κάνει πεσμένος ένα πλασέ και να σκοράρει για το 2-4!

82′ Εκτός ο Ζαμόρα , μέσα ο Πάρντο.

78′ ΓΚΟΛ 2-3: Δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά ο Άρης και ολική ανατροπή με πρωταγωνιστή τον Φατόρε. Στο 2-2 που έγινε στο 76′, ο Φατόρε γύρισε από τα δεξιά και ο Μορόν με προβολή σκόραρε εύκολα από κοντά! Δύο λεπτά μετά ο νεαρός Ισπανός σκόραρε με κεφαλιά, όταν μετά από αναμπουμπούλα στην άμυνα της Λαμίας ο Μοντόγια έκανε σκαστό σουτ και ο Φατόρε μπήκε  στην πορεία της μπάλας για το 2-3!

75′: Μετά το 60′-65′ ο ρυθμός έπεσε με τον Άρη να μην είναι το ίδιο απειλητικός και τη Λαμία να ισορροπεί.

69′ Εκτός ο Μανού Γκαρθία, στη θέση του ο Φετφατζίδης.

65′ Νούνιες, Τσιλούλης και Μαρτίνες εκτός για τη Λαμία, μέσα οι Στάνκο Λέικ και Κοντονίκος.

60′: Άλλο ματς στο Β μέρος ως τώρα με τον Άρη να έχει ανεβάσει πολύ την απόδοσή του και εκτός από το γκολ έχει απειλήσει ακόμη δύο φορές έχοντας δοκάρι στο 54′ με τον Μορόν.

47′ ΓΚΟΛ 2-1: Με γκολάρα του Μορόν άρχισε το Β΄ μέρος! Ο Ισπανός έπιασε ένα τρομερό σουτ έξω από τη περιοχή της Λαμίας με το οποίο «σκότωσε» τον Χατζηεμμανουήλ! Μειώνουν σε 2-1 οι κίτρινοι που μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με νέα πρόσωπα τους Μοντόγια και Σαβέριο, αντί Φεράρι και Σουλεϊμάνοφ αντίστοιχα

44′ ΓΚΟΛ 2-0: Η Λαμία δεν κατέβασε τους ρυθμούς μετά το 1-0, ο Άρης συνέχισε τα λάθη και τη νωθρότητά του και έτσι η ομάδα του Βόκολου πέτυχε και 2ο γκολ μέσα σε 9 λεπτά. Ο Τσιλούλης έφυγε στην πλάτη της άμυνας, την κατάλληλη στιγμή έκοψε για τον επερχόμενο Μάλτσι, ο οποίος ανενόχλητος σκόραρε για το 2-0.

35′ ΓΚΟΛ 1-0: Η Λαμία που είχε απειλήσει 4-5 φορές καταφέρνει να ανοίξει και το σκορ πριν τελειώσει το ημίχρονο. Από εκτέλεση κόρνερ του Σιμόν το οποίο αρχικά απομάκρυναν οι φιλοξενούμενοι, ο Σλίβκα πήρε στη συνέχεια την κεφαλιά και ο Ελληνας στόπερ σκόραρε από κοντά με σουτ.

22′: Σε τετ α τετ που είχε ο Τσιλούλης σε αντεπίθεση, τραυμάτισε άθελά του τον Φεράρι που πήγε να τον μαρκάρει. Ο παίκτης του Άρη αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο για 1 λεπτό, ωστόσο στη συνέχεια επέστρεψε στο παιχνίδι.

16′ Δοκάρι για τη Λαμία: Η ομάδα του Βόκολου συνέχισε την πίεσή της και να που είχε και δοκάρι με το σουτ του Τσιλούλη στην απέναντι γωνία!

15′: Ανοιχτό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο. Από το 11΄ έως το 13′ οι γηπεδούχοι είχαν τρεις καλές στιγμές με σουτ των Τζανετόπουλου (11′, μάζεψε ο Χουτεσιώτης) και Μάλτσι (13′, σουτ άουτ) και Μαρτίνες (12′, εκτέλεση φάουλ, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης)

Live ενημέρωση: Άρχισε το παιχνίδι!

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Γιανούτσος, Τζανετόπουλος, Σίντκλεϊ, Τζανδάρης, Νούνιες, Τσιλούλης, Μαρτίνες, Μάλτσι, Σλίβκα.

Στον πάγκο: Κοσέλεφ, Στάνκο, Βασιλαντωνόπουλος, Τόσιτς, Σαραμαντάς, Λέικ Τσούκαλος, Κορνέζος, Κοντονίκος

Άρης (Άκης Μάντζιος): Χουτεσιώτης, Φατόρε, Ροζ, Φαμπιάνο, Φεράρι, Βερστράτε, Νταρίντα, Μανού Γκαρθία, Σουλεϊμάνοφ, Ζαμόρα, Μορόν.

Στον πάγκο οι: Κουέστα, Φετφατζίδης, Ανσαριφάρντ, Οντουμπάτζο, Ντουκουρέ, Πάρντο, Μοντόγια, Παναγίδης, Σαβέριο.