Live ενημέρωση: Λιόν – Ολυμπιακός 2-0 Τελικό

Η εξέλιξη του αγώνα Λιόν - Ολυμπιακός για την 1η αγωνιστική της League Phase του Europa League.

Live ενημέρωση παιχνίδι στο Λιόν - Ολυμπιακός στην Γαλλία, που κάνει σέντρα στις 22:00 για την 1η αγωνιστική του Europa League.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Live ενημέρωση παιχνίδι στο Λιόν – Ολυμπιακός στo Groupama Stadium, που κάνει σέντρα στις 22:00 για την 1η αγωνιστική της League Phase του Europa League.

Live ενημέρωση στο Λιόν – Ολυμπιακός 2-0 (Τελικό)

Τελικό αποτέλεσμα Λιόν – Ολυμπιακός 2-0. Ήττα στην πρεμιέρα της League Phase του Europa League για την ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ.

88′: Ο Ολυμπιακός σκοράρει με αυτογκόλ αλλά ακυρώνεται ως οφσάιντ. Μετά από Σέντρα του Γουίλιαν, ο Τσαλέτα-Τσαρ έκανε κεφαλιά προς τα πίσω στέλνοντάς άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

71′ Νέο γκολ για τη Λιόν και 2-0: Ο Κωστούλας έχασε την ευκαιρία να σκοράρει με ανάποδο ψαλίδι και στην αντεπίθεση ο Ολυμπιακός δέχεται γκολ από τον Μπενραχμά. Η Λιόν έβγαλε ταχύτατη αντεπίθεση με λίγες πάσες και τον ο Ζαχά να βγάζει εν τέλει με το εξωτερικό σον Μπενραχμά ο οποίος σημαδεύει τη δεξιά γωνία του Τζολάκη για το 2-0.

65′: Γκολ για τη Λιόν και 1-0! Ο Σερκί μπαίνει από τα δεξιά στην περιοχή, κανείς ερυθρόλευκος δεν πηγαίνει πάνω του κι έτσι έχει τον χώρο και τον χρόνο να πιάσει εξαιρετικό σουτ από πλάγια θέση, νικώντας τον εξαιρετικό σήμερα Τζολάκη για το 1-0.

60′: Μετά από δέκα λεπτά ο Ολυμπιακός αγγίζει και πάλι το γκολ: Ωραία αντεπίθεση από τους Πειραιώτες, ο Έσε ανοίγει για τον Ροντινέι ο οποίος γυρίζει παράλληλα, αλλά ο Ελ Κααμπί δεν μπορεί να βρει σωστά την μπάλα ώστε να σκοράρει από κοντά με προβολή!

58′: Επικίνδυνη φάση για τη Λιόν. Ο Λακαζέτ δίνει στα δεξιά τον Νουαμά, σούταρε, η μπάλα κοντράρει στον Πιρόλα και έφυγε κόρνερ.

50′: Δύο λεπτά αγγίζει το γκολ και ο Ολυμπιακός! Μετά από εξαιρετική κάθετη του Γκαρθία στον Ορτέγα ο τελευταίες σεντράρει, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Περί νικάει τον Γιάρεμτσουκ από κοντά. Χαμός στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου με τον ρυθμό να είναι ιδιαίτερα υψηλός.

48′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗ ΛΙΟΝ! Η μεγαλύτερη ευκαιρία ως τώρα στο παιχνίδι: Ο Λακαζέτ πιάνει εξαιρετικό σουτ τον Τζολάκη να διώχνει και τη μπάλα να τραντάζει το δεξί δοκάρι!

46′: Άρχισε το δεύτερο μέρος στη Γαλλία, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

Ημίχρονο στο Λιόν χωρίς γκολ στο ματς. Οι γηπεδούχοι έχουν την υπεροχή χωρίς όμως να δημιουργήσουν την πολύ σπουδαία φάση. Ο Ολυμπιακός έχει την καλύτερη στιγμή ως τώρα με το σουτ του Ρόντινεϊ. Καλά στημένος μεσοαμυντικά η ομάδα του Μεντιλίμπαρ, ωστόσο επιθετικά δεν έχει καταφέρει να απειλήσει ιδιαίτερα, καθώς δεν κρατάει πολύ τη μπάλα.

Η πιο καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό στο πρώτο μέρος σημειώθηκε στο 32′ όταν ο Τσικίνιο έσπασε για τον Ροντινέι, ο οποίος αφού συνέκλινε στη συνέχεια έπιασε φοβερό σουτ με το αριστερό, με τον Περί να διώχνει εντυπωσιακά. Δείτε τη φάση παρακάτω.

3′: Η πρώτη καλή στιγμή είναι για τους Γάλλους. Μετά από κόντρες η μπάλα στρώνεται στον Λακαζέτ που πιάνει το σουτ έξω από την περιοχή αλλά αστοχεί.

Live ενημέρωση: 1′: Άρχισε το ματς!

Λιόν (Πιέρ Σαζ): Πέρι, Μέιτλαντ-Νάις, Ομάρι, Τσαλέτα-Τσαρ, Ταγλιαφίκο, Μάτιτς, Τολισό, Νουαμά, Τσερκί, Φοφανά, Λακαζέτ.

Στον πάγκο: Ντεσάμπ, Άμπνερ, Τέσμαν, Βερετού, Μπενραχμά, Μικαουτάτζε, Όρμπαν, Ζαχά, Κουμπεντί, Ομαρί, Κακερέ και Ντιαβαρά.

Ολυμπιακός (Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ρέτσος, Κάρμο, Πιρόλα, Ροντινέι, Τσικίνιο, Ντάνι Γκαρθία, Εσε, Ορτέγκα, Γιάρεμτσουκ, Ελ Κααμπί.

Στον πάγκο: Πασχαλάκης, Μπιανκόν, Στάμενιτς, Βέλντε, Γουίλιαν, Κοστίνια, Σέρτζιο Ολιβέιρα, Μπακούλας, Αποστολόπουλος, Ντόη, Κωστούλας, Μουζακίτης.

Διαιτητής: Λόρενς Βίζερ

Βοηθοί: Ρίαν Βανιζέρε, Τιμπό Νίσεν

Τέταρτος: Σιμόν Μπορντοουί