Live ενημέρωση: 5-3 στα πέναλτι ο Παναθηναϊκός τη Μαρσέιγ και απίστευτη πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League!

Live ενημέρωση στις αναμετρήσεις Ντιναμό Ζάγκρεμπ - ΆΕΚ και Μαρσέιγ - Παναθηναϊκός για τα προκριματικά του Champions League.

Live ενημέρωση στο Ντιναμό ΖάγκρεμπΑΕΚ στις 21:00 (Cosmote Sport 2) και ΜαρσέιγΠαναθηναϊκός στις 22:00 (Cosmote Sport 1) στο πλαίσιο του 3ου προκριματικού γύρου Champions League.

Το παιχνίδι της ΑΕΚ στο στάδιο «Μακσιμίρ» είναι το πρώτο μεταξύ των δύο ομάδων, καθώς είχαμε τα θλιβερά επεισόδια έξω από την ΟΠΑΠ Arena την περασμένη Δευτέρα, γεγονός που οδήγησε στην αναβολή της αναμέτρησης. Έτσι το αποψινό ματς γίνεται στο Ζάγκρεμπ, ενώ ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί το προσεχές Σάββατο (19/8) στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Ντιναμό Ζάγκρεμπ – ΑΕΚ 1-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ολική ανατροπή για την ΑΕΚ, 2-1 στο 90′ με τον Γαλανόπουλο! Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Πισάρο έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Γαλανόπουλος με φοβερό σουτ στην κίνηση έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ!

Ζήτησε πέναλτι ο Σιντιμπέ στο 67ο λεπτό, παίζετε έδειξε ο διαιτητής.

Μεγάλη επέμβαση του Στάνκοβιτς σε σουτ του Μπουλάν στο 62′!

Η ΑΕΚ, που είχε μπει πολύ καλά στο Β΄ μέρος, ισοφαρίζει με τον Τσούμπερ (1-1) στο 59′! Πίεση ψηλά από τον άμυνα της ΑΕΚ και κλέψιμο από τον Βίντα που περνάει στην περιοχή, εκεί όπου ο Τσούμπερ με εξαιρετική ενέργεια σκοράρει για την ελληνική ομάδα.

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ ανοίγει το σκορ στο 39΄χάρη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάρκο Μπουλάτ (1-0).

Η μεγάλη φάση της ΑΕΚ στο 15’΄με το Λιβάι Γκαρσία

Νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, με τον Λιούμπισιτς στο 15′

Η πρώτη καλή στιγμή είναι για τους Κροάτες με τον Μπουλάτ στο 1ο λεπτό

Οι συνθέσεις

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ: Λιβάκοβιτς, Μοχαραμί, Ροστόφσκι, Σούταλο, Λιούμπιτσιτς, Μπούλατ, Μίσιτς, Σπίκιτς, Ιβάνουσετς, Μικαλιτσένκο, Πέτκοβιτς.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα, Ελίασον, Τσούμπερ, Γκαρσία.

Μαρσέιγ – Παναθηναϊκός 2-1 – Τέλος κανονικού αγώνα και παράταση

Η διαδικασία των πέναλτι:

0-1 ο Παναθηναϊκός με Ιωαννίδη!

Αποκρούει ο Μπρινιόλι παραμένει το 0-1!

0-2 ο Μπερνάρ!

1-2, μείωσε ο Βερετού

Ο Κλεϊνχεϊσλέρ κάνει το 1-3 για τους πράσινους!

Μείωσε ο Σαρ σε 2-3

Ο Παλάσιος έκανε το 2-4!

Ο Βιτίνια κρατάει τη Μαρσέιγ ζωντανή και μειώνει σε 3-4

Ο Παλάσιος ευστοχεί όμως και με 3-5 χαρίζει στον Παναθηναϊκό με απίστευτη πρόκριση!

Στο 110 η Μαρσέιγ σκόραρε για το 3-1 με τον Βιτίνια, όμως μετά από νέο τσεκάρισμα του διαιτητή στο VAR, το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ του Σαρ. Μένει το 2-1 και μένει και ζωντανός ο Παναθηναϊκός για την πρόκριση!

Απίστευτο. Ο Παναθηναϊκός στέλνει το ματς στην παράταση, καθώς ο Φώτης Ιωαννίδης ευστόχησε σε πέναλτι στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων για να μειώσει σε 2-1! Η εσχάτη των ποινών δόθηκε σε ένα χέρι του Γκεντουζί μετά από κόρνερ του Μλαντένοβιτς κματόπιν εξέτασης του το VAR και από τον διαιτητή Όλιβερ που κλήθηκε να δει τη φάση.

Νέο σοκ για τον Παναθηναϊκό, αυτή τη φορά στις καθυστερήσεις καθώς η Μαρασέιγ παίρνει σκορ πρόκρισης. Ο Κλος γεμίζει από δεξιά και ο Ομπαμεγιάνγκ (2ο γκολ) προλαβαίνει τον Γεντβάι, «τσιμπώντας» την μπάλα και στέλνοντάς την στα δίχτυα του Μπρινιόλι που δεν μπορούσε να αποκρούσει αυτή τη φορά!

21′: Ωραία ατομική ενέργεια και σουτ του Εντιαγέ, οριακά έξω από την περιοχή, ο Μπρινιόλι πέφτει και διώχνει με το δεξί του χέρι.

Σπουδαία ατομική ενέργεια ο Εντιαγέ στο 11‘  όμως δεν κατάφρε να σκοράρει για τη Μαρσέιγ.

γ

Κοντά σε νέο γκολ οι Γάλλοι και μάλιστα σε διπλή ευκαιρία με τους Ουναχί και Ομπαμεγιάνγκ στο 9ο λεπτό.

Σοκ για τον Παναθηναϊκό καθώς μόλις 2′ έχουμε το 1-0 από τη Μαρσέιγ. Ο Κλος να πασάρει στον Σαρ, εκείνος βγάζει μια ωραία κάθετη στον χώρο για τον Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος πέρασε και τον Μπρινιόλι και με πλασέ άνοιξε το σκορ.

Η είσοδος των ομάδων στο κατάμεστο «Βελοντρόμ», έδρα της Μαρσέιγ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ Μπρινιόλι, Βαγιαννίδη, Γέντβαϊ, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Βιλένα, Τζούρισιτς, Μαντσίνι, Βέρμπιτς, Σπόραρ.

ΜΑΡΣΕΙΓ: Λόπεθ, Κλος, Ζιγκό, Μπεμπά, Λόντι, Ρονζιέ, Βερτού, Σαρ, Εντιάιγ, Ουναχί, Ομπαμεγιάνγκ.

Η σελίδα ανανεώνεται αυτόματα.
Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Live ενημέρωση: 5-3 στα πέναλτι ο Παναθηναϊκός τη Μαρσέιγ και απίστευτη πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.