Live ενημέρωση: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 0-0 Τελικό – Λεβαδειακός – ΠΑΟΚ 0-2 Τελικό

Η εξέλιξη των αναμετρήσεων Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός και Λεβαδειακός ΠΑΟΚ για την 7η αγωνιστική της Super League.

Live ενημέρωση: Σέντρα σε Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός και Λεβαδειακός - ΠΑΟΚ
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Live ενημέρωση στο ντέρμπι Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός και το παιχνίδι Λεβαδειακός – ΠΑΟΚ που αμφότερα κάνουν σέντρα στις 20:30, για την 7η αγωνιστική της Super League.

Live ενημέρωση στο Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 0-0 (Τελικό) και το Λεβαδειακός – ΠΑΟΚ 0-2 (Τελικό)

Οι συνθέσεις στο Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

Παναθηναϊκός:
Λοντίγκιν, Γεντβάι, Ίνγκασον, Μπάλντοκ, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν, Μπακασέτας, Τετέ, Τζούρισιτς, Ιωαννίδης.

Στον πάγκο: Λίλο, Σένκεφελντ, Κώτσιρας, Ζέκα, Ουναΐ, Μαντσίνι, Μαξίμοβιτς, Πελίστρι και Σπόραρ.

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Κάρμο, Ρέτσος, Κοστίνια, Ορτέγκα, Έσε, Μουζακίτης, Ολιβέιρα, Μαρτίνς, Ροντινέι, Ελ Καμπί.

Στον πάγκο: Πασχαλάκης, Γκαρθία, Πιρόλα, Στάμενιτς, Βέλντε, Κωστούλας, Μασούρας, Ντόη, Γιάρεμτσουκ.

Οι συνθέσεις στο Λεβαδειακός – ΠΑΟΚ

Λεβαδειακός (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκαραβέλης, Λιάγκας, Μεχία, Παπαδόπουλος, Τσοκάι, Μορέιρα, Μορό, Ζίνι, Πεντρόζο, Τσάπρας, Μπάλτσι.

Στον πάγκο: Ανάκερ, Κωστή, Βερρής, Κάσσος, Όζμπολτ, Συμελίδης, Πλέγας, Κατρής, Γιαννιώτας,

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Γκόμεζ, Κόλεϊ, Λόβρεν, Μπακαγιόκο, Σβαμπ, Μουργκ, Ζίβκοβιτς, Σορετίρε, Τισουντάλι.

Στον πάγκο: Παβλένκα, Βιεϊρίνια, Κετζιόρα, Καμαρά, Οζντόεφ, Κωνσταντέλιας, Τάισον Ντεσπόντοφ, Τσάλοφ.

1΄ Σέντρα σε ΟΑΚΑ και Λιβαδειά!

6΄ Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Πολύ καλός ρυθμός στο παιχνίδι. Τακουνάκι του Τζούρισιτς για τον Μλαντένοβιτς, παράλληλο γύρισμα και σε κόρνερ η άμυνα του Ολυμπιακού.

7΄ Λεβαδειακός – ΠΑΟΚ: Ο ΠΑΟΚ έχει την κυκλοφορία της μπάλας και είναι αυτός που πιέζει για να φτάσει στο γκολ.

17′ Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Εκπληκτικό σουτ του Τζούρισιτς από πολύ δύσκολη γωνία, η μπάλα έφυγε άουτ!

21′ Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός:
Καλή εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, μόλις άουτ η κεφαλιά του Ίνγκασον!
30′ Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Τζούρισιτς βρήκε διαγώνια τον Μλαντένοβιτς, με το σουτ του Σέρβου να φεύγει λίγο άουτ!

35′ Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Λάθος του Λοντίγκιν, ο Μαρτίνς κέρδισε και βρήκε τον Ελ Κααμπί, με τον τελευταίο να πλασάρει και τον Ίνγκασον να διώχνει πάνω στην γραμμή σε κόρνερ!

ΗΜΙΧΡΟΝΟ σε Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός και Λεβαδειακός – ΠΑΟΚ – Όλα στο μηδέν

Άρχισαν τα δεύτερα ημίχρονο σε ΟΑΚΑ και Λιβαδειά, πάντα στο 0-0 αμφότερα.

51′ Φάση για τον ΠΑΟΚ!
Ο Βιεϊρίνια γυρίζει από τα δεξιά και ο Τσάπρας έδιωξε σε κόρνερ, με τον τερματοφύλακα Γκαραβέλη να είναι εκτός φάσης.
71′: Λεβαδειακός – ΠΑΟΚ, οι γηπεδούχοι χάνουν πέναλτι! Ο Μπάλτσι δεν κατάφερε να νικήσει τον Κοτάρσκι που έπεσε σωστά στο αριστερό δοκάρι. Μένει το 0-0. Η εσχάτη των ποινών δόθηκε για μονομαχία του Γιαννιώτα με τον Γκόμεζ (υπήρχε κράτημα).
71′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Μετά από διαγώνιο σουτ του Μουζακίτη, ο Λοντίγκιν διώχνει όπως όπως, ο Ίνγκασον προλαβαίνει πριν εκτελέσει ο Ελ Κααμπί και ο Κωστούλας δεν καταφέρνει να βρει εστία από τη μικρή περιοχή με υπερένταση!

77′ Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό!
Λάθος από τον Ορτέγκα, ο ο Ουναΐ κλέβει και φεύγει στην αντεπίθεση.  Ο Τούρκος κάνει ωραία ντρίμπλα στον Αργεντινό και πιάνει διαγώνιο σουτ, όμως η μπάλα περνά άουτ.

Η φάση που ο Λεβαδειακός κέρδισε πέναλτι από τον ΠΑΟΚ

86′: ΓΚΟΛ: Λεβαδειακός – ΠΑΟΚ 0-1: Ο δικέφαλος σκοράρει λίγο πριν τα 90′ όταν μετά από σέντρα του Βιεϊρίνια, ο Καμαρά πήδηξε ψηλότερα από όλους  και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γκαραβέλη. Οι γηπεδούχοι φωνάζουν γιατί δεν τηρήθηκε το φερ πλέι από πλευράς ΠΑΟΚ.
90’+1′ Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό! Ο Κωστούλας βγάζει κάθετη για τον Μασούρα, ο οποίος «τσιμπάει» με το μυτάκι, όμως ο Λοντίγκιν το βγάζει με τα πόδια.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 0-0 ΤΕΛΙΚΟ.

Λεβαδειακός – ΠΑΟΚ 0-2 ΤΕΛΙΚΟ. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο δικέφαλος κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Λιάγκα σε προσπάθεια του Κωνσταντέλια. Ο Σβαμπ ήταν εύστοχος κι έτσι οι φιλοξενούμενοι τελικά νίκησαν με 0-2.