Live ενημέρωση – Τελικό αποτέλεσμα στο Βέλγιο, Αντβέρπ – ΑΕΚ 1-0

Live ενημέρωση στο Αντβέρπ - ΑΕΚ για τα πλέι οφ της Champions League

Live ενημέρωση στο παιχνίδι Αντβέρπ - ΑΕΚ. που κάνει σέντρα στις 22:00, στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα για τα πλέι οφ της Champions League.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 4 λεπτά

Live ενημέρωση στο παιχνίδι Αντβέρπ – ΑΕΚ. που κάνει σέντρα στις 22:00, στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα για τα πλέι οφ της Champions League.

Live ενημέρωση στο Αντβέρπ – ΑΕΚ

90+4′: Τελευταία καλή στιγμή για την ΑΕΚ στο ματς. Ο Μουκουντί βρίσκεται κοντά στο δεξί δοκάρι, όμως αν και ανενόχλητος δεν κάνει καλή προβολή και χάνεται η ευκαιρία.

88′ Η καλύτερη φάση για την ΑΕΚ στο Β΄μέρος. Γλυκιά σέντρα του Άμραμπατ, ανάποδη κεφαλιά από τον Πόνσε, με υπερένταση και δύσκολα, ο τερματοφύλακας Μπουτέ απομακρύνει σε κόρνερ..

84′ Μεγάλη ευκαιρία για την Άντβερπ από το πουθενά! Ο Κέιτα πέταξε την μπάλα μπροστά, άμυνα και Αθανασιάδης αδράνησαν, με τον χαφ των γηπεδούχων να αστοχεί σε τετ-α-τετ υπό πίεση και δύσκολη γωνία.

Παρακάτω η φάση που ο Ντε Λατ ζήτησε πέναλτι σε αντεπίθεση των γηπεδούχων

75′: Η ΑΕΚ έχει την κατοχή της μπάλας και πιέζει, ωστόσο ελλείψει το Λιβάι Γκαρσία δεν έχει φτιάξει μεγάλες φάσεις στο δεύτερο μέρος. Σε αυτό συντελεί και στο ότι η Αντβέρπ έχει κλειστεί πίσω.

68′: Μάνταλος, Αραούχο, Ελίασον στις θέσεις των Τσούμπερ, Σιντιμπέ και Γκατσίνοβιτς.

51′ Κόκκινη κάρτα για την Αντβέρπ! Ο Γκατσίνοβιτς δέχεται πάτημα με τις τάπες από τον Μπατάιγ να τον πατά με τις τάπες στον αστράγαλο και ο διαιτητής τον αποβάλει! Ευτυχώς ο Σέρβος δεν τραυματίστηκε.

46′: Άρχισε το Β’ μέρος. Ο Γιόνσον πέρασε στο παιχνίδι, παίρνοντας τη θέση του Σιμάνσκι, που έχει και κάρτα.

Ημίχρονο στο Βέλγιο με την Αντβέρπ να προηγείται της ΑΕΚ με 1-0 από το 16΄, χάρη στο γκολ του Γιάνσεν.

40′: Απειλούν με δεύτερο γκολ οι γηπεδούχοι. Μακρινό σουτ του Ντε Λαέτ μετά από ενέργεια του Γιάνσεν, διώχνει με το κεφάλι ο Μουκουντί.

φ

36′: Αναγκαστική για την ΑΕΚ, καθώς ο Λιβάι Γκαρσία που ήταν μέσα και στις 3-4 καλές φάσεις που είχε δημιουργήσει η ομάδα του μπροστά, τραυματίστηκε (πιθανότατα αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού ψηλά στον μηρό). Στη θέση του πέρασε ο Εζεκιέλ Πόνσε.

28: Μεγάλη στιγμή για την Ένωση, καθώς ο Λιβάι Γκαρσία βγαίνει φάτσα με την εστία (από γέμισμα του Σιμάνσκι), αλλά ο Αλντερβάιλερντ βάζει την κόντρα και διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ.

23′: Η πιο καλή στιγμή για την ΑΕΚ ως τώρα. Ο Άμραμπατ σεντράρει, ο Λιβάι Γκαρσία πιάνει την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ.

16′ ΓΚΟΛ για την Αντβέρπ! Ο Βερμίρεν «σπάει» τη μπάλα για τον Γιάνσεν, ο οποίος με όμορφο πλασέ από την περιοχή -και εκμεταλλευόμενος αδράνεια του Χατζισαφί- πλασάρει τον Αθανασιάδη για το 1-0.

1′: Σέντρα στο ματς!

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Βίνα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιντιμπέ, Σιμάνσκι, Πινέδα, Τσούμπερ, Γκατσίνοβιτς, Άμραμπατ, Λιβάι Γκαρσία.

Στον πάγκο οι Στάνκοβιτς, Γκίνης, Μοχαμαντί, Ρότα, Μήτογλου, Γιόνσον, Μάνταλος, Γαλανόπουλος, Αραούχο, Πόνσε, Ελίασον, Πισάρο,

Αντβέρπ: Μπουτέζ, Ντε Λατ, Αλντερβάιρελντ, Κουλιμπαλί, Μπατάιγ, Μπαλίκουισα, Εκέλενκαμπ, Κεϊτά, Φερμέιρεν, Οντρέικα, Γιάνσεν.

Στον πάγκο: Λάμενς, Ντεφάλκενεϊρ, Κερκ, Γιουσούφ, Τζορτζ, Μούχα, Ετζούκε, Σκοτ, Βινς, Φαν ντεν Μπος, Βαλέντσια.

Διαιτητής ο Γάλλος, Φρανσουά Λετεσιέ και βοηθοί του οι συμπατριώτες του 33χρονου Γάλλου διαιτητή, Σιρίλ Μουνιέ και Αλέξις Ογκέρ, ενώ τέταρτο θα είναι ο Σουηδός Λούκας Φέντριχ. Στο VAR ο Ελβετός Φενταγί Σαν με AVAR τον συμπατριώτη του, Λιονέλ Τσουντί.

Μετά την ψυχοφθόρα, αλλά ταυτόχρονα σπουδαία πρόκριση επί της Ντιναμό Ζάγκρεμπ η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα συνεχίζει την προσπάθειά της για την είσοδο στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οπως διαβάσατε νωρίτερα στο Sportime, ο Αργεντινός τεχνικός παρέταξε 11άδα με 4-2-3-1 και βασικό τον Γκατσίνοβιτς, όπως και τους Σιντιμπέ και Αθανασιάδη.

Αναλυτικότερα ο Ματίας Αλμέιδα επέλεξε Αθανασιάδη κάτω από τα δοκάρια, τον Χατζισαφί στο αριστερό άκρο της άμυνας, τον Σιντιμπέ στο δεξί και τους Βίντα – Μουκουντί δίδυμο στα στόπερ.

Από εκεί και πέρα στον άξονα, τη δυάδα των χαφ συνθέτουν οι Σιμάνσκι – Πινέδα, μπροστά τους σε ρόλο οργανωτή ο Τσούμπερ, στο αριστερο άκρο της επίθεσης ο  Γκατσίνοβιτς, στο δεξί ο Άμραμπατ και στην κορυφή της επίθεσης ο Λιβάι Γκαρσία