Μάντσεστερ Σίτι – Λίβερπουλ 3-2: Ματσάρα και πρόκριση στους «8» του League Cup για τους «Πολίτες» (vid)

Μάντσεστερ Σίτι - Λίβερπουλ 3-2: «Αγγλικό» ματς και νίκη-πρόκριση στις οκτώ καλύτερες ομάδες στο αγγλικό League Cup.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Μάντσεστερ Σίτι – Λίβερπουλ 3-2: Μετά από ένα παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ και τα συναισθήματα, η Μάντσεστερ Σίτι πήρε την πρόκριση για την «8άδα» του League Cup Αγγλίας, η οποία και συμπληρώθηκε απόψε.

Συγκεκριμένα εκτός απο την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα στα προημιτελικά του θεσμού έχουν προκριθεί ακόμη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Λέστερ, Νιούκαστλ, Νότιγχαμ Φόρεστ, Σαουθάμπτον, Γουλβς και η Τσάρλτον Αθλέτικ από τη League One, η οποία είναι η μοναδική ομάδα που δεν αγωνίζεται στην Premier League.

Όσον αφορά την εξέλιξη του ματς, η Σίτι έκανε το 1-0 όταν ο Ντε Μπρόινε σέντραρε από αριστερά και ο Χάαλαντ στο πρώτο δοκάρι νίκησε τον Γκόμεζ.

Η ισοφάριση ήρθε μετά από ένα δεκάλεπτο όταν στο 20′ έκανε το 1-1 στην πρώτη της καλή στιγμή της. Συγκεκριμένα μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας ο Μίλνερ βρήκε τον Καρβάλιο κι εκείνος με ωραίο διαγώνιο πλασέ έγραψε το 1-1 στο 20΄.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με γκολ καθώς είχαμε νέο προβάδισμα για τους «πολίτες» στο 47΄. Ο Ρόδρι σέντραρε ο Μαχρέζ κατέβασε πολύ ωραία την μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή για να νικήσει νίκησε τον Κέλεχερ, κάνοντας το 2-1.

Και πάλι όμως η απάντηση των «κόκκινων» ήταν πολύ γρήγορη, καθώς ο Σαλάχ έκανε το 2-2 μόλις ένα λεπτό μετά (48′)! Συγκεκριμένα ο Νούνιες να γυρίζει από αριστερά και ο Αιγύπτιος προ κενής εστίας ισοφάρισε.

Ωστόσο η Σίτι πήρε και τρίτη φορά το προβάδισμα (στο 58′) και αυτή έμελλε να είναι και η «φαρμακερή» για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ. Ο Ντε Μπρόινε σέντραρε από αριστερά και ο Άκε με κεφαλιά έγραψε το τελικό 3-2 αφήνοντας εκτός συνέχειας την Λίβερπουλ που δεν θα μπορέσει να υπερασπιστεί τον τίτλο της…

Να σημειώσουμε ότι την τελευταία πενταετία ο τίτλος είναι υπόθεση των δύο ομάδων, ειδικότερα των «πολιτών» καθώς τον έχουν κατακτήσει τέσσερις συνεχείς φορές (2018-2021), ενώ πέρυσι όπως είπαμε τον πανηγύρισαν οι «κόκκινοι», διακόπτοντας το σερί των πρωταθλητών Αγγλίας.

Μάντσεστερ Σίτι – Λίβερπουλ 3-2

Μάντσεστερ Σίτι: Ορτέγκα, Άκε, Λαπόρτ, Ακάντζι (60′ Στόουνς), Λιούις, Ρόδρι, Γκουντογκάν (88′ Σίλβα), Ντε Μπρόινε, Πάλμερ (73′ Γκρίλις), Χάαλαντ (73′ Φόντεν), Μαχρέζ

Λίβερπουλ: Κέλεχερ, Ρόμπερτσον, Γκόμεζ, Μάτιπ, Μίλνερ (38′ Φίλιπς), Μπάισετιτς (46′ Φαμπίνιο), Έλιοτ (57′ Χέντερσον), Σαλάχ, Νούνιες, Καρβάλιο (46′ Τσάμπερλεϊν)