Με την ψυχή στο στόμα ο ΠΑΟΚ τη Μπάνια Λούκα – Στη Βοσνία για να τελειώσει την πρόκριση

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-2 της Μπόρατς Μπάνια Λούκα για τον πρώτο αγώνα του 2ου προκριματικού γύρου του Champions League

Με την ψυχή στο στόμα ο ΠΑΟΚ τη Μπάνια Λούκα - Στη Βοσνία για να τελειώσει την πρόκριση
Συντάκτης: Χρήστος Μαγγίνας Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Αγχώθηκε αλλά στο τέλος ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα για την πρόκριση, επικρατώντας με 3-2 της Μπόρατς Μπάνια Λούκα για τον πρώτο αγώνα του 2ου προκριματικού γύρου του UEFA Champions League.

Σε μια αναμέτρηση στην οποία ο Ραζβάν Λουτσέσκου επέλεξε να παρατάξει την ομάδα του με αρκετές εκπλήξεις, όπως η χρησιμοποίηση του Εκόνγκ αντί του Κεντζιόρα, του Μουργκ αντί του Κωνσταντέλια αλλά και του Οζντόεφ που κέρδισε τη μάχη από τον Μαντί Καμαρά, ο δικέφαλος εμφανίστηκε από την αρχή με διάθεση να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Την ίδια στιγμή, απέναντι του βρέθηκε μια ομάδα που είχε σαφώς την επιθυμία να περιμένει στο δικό της μισό αναζητώντας ένα λάθος, μια ευκαιρία από τους γηπεδούχους.

Αντιθέτως όμως, ο ΠΑΟΚ φρόντισε να μπει σύντομα μπροστά στο σκορ όταν στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Κουλιεράκης εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του Κίριλ Ντεσπόντοφ και με μια καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Σισκόφσκι.

Πριν προλάβουν όμως να περάσουν δύο λεπτά, ο Χανιώτης κεντρικός αμυντικός από ωραίος έγινε μοιραίος, όταν σε μια λάθος συνεννόηση με τον Κοτάρσκι (που ήδη είχε μπλοκάρει τη μπάλα) έκανε χέρι και έδωσε την ευκαιρία στους Βόσνιους να ισοφαρίσουν από τα 11 βήματα με τον Σεμπάστιαν Ερέρα.

Κάπου εκεί, οι πρωταθλητές Ελλάδας έδειξαν να χάνουν τη συγκέντρωση τους, κάνοντας εύκολα λάθη, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ανεβάσουν τις γραμμές τους και να πιέσουν ψηλά.

Όντως οι Βόσνιοι κατάφεραν να αποσυντονίσουν τον ΠΑΟΚ που όμως βρήκε τη λύση στο 39΄από τον απόλυτο πρωταγωνιστή του πρώτου ημιχρόνου, Κωνσταντίνο Κουλιεράκη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε πλήρως την λανθασμένη απομάκρυνση του Σισκόφσκι έπειτα από σουτ του Οζντόεφ και με το κεφάλι έκανε το 2-1.

Ο ανέτοιμος ΠΑΟΚ όμως έδειξε και πάλι τις αδυναμίες του, δεχόμενος παρά το υψηλό ποσοστό κατοχής (70% υπέρ του), το 2-2 από τον Κουλασίν στο 45+3′ , έχοντας ήδη το μυαλό στην ανάπαυλα και για κακή του τύχη το πλήρωσε.

Σοβαρεύτηκε στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ – Στη Βοσνία για να τελειώσει την πρόκριση

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, η απάντηση του δικεφάλου ήρθε νωρίς (51ο λεπτό) και πάλι από στημένη φάση κόρνερ με δράστη αυτή τη φορά τον Εκόνγκ, σε ένα γκολ που είχε πραγματικά ανάγκη ο Νιγηριανός.

Μετά και την είσοδο του Γιάννη Κωνσταντέλια στο παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ βρήκε φρεσκάδα έγινε πιεστικός μη αφήνοντας χώρους στη Μπάνια Λούκα για να γίνει απειλητική.

Μάλιστα θα μπορούσε να βρει και τέταρτο τέρμα στο 76ο λεπτό, αν ο Αλί Σαμάτα απλά έσπρωχνε τη μπάλα στα δίχτυα της άδειας εστίας του Σισκόφσκι έπειτα από γύρισμα του Τάισον.

Κάπως έτσι ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε το προβάδισμα που απέκτησε στο δεύτερο ημίχρονο, έδειξε ένα πιο σοβαρό πρόσωπο και πήρε ένα μικρό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού της Βοσνίας. Εκεί όπου θα πρέπει να εμφανιστεί με άλλον αέρα προκειμένου να τελειώσει την πρόκριση.

ΠΑΟΚ – Μπάνια Λούκα 3-2

Γκολ: Κουλιεράκης 17΄/ 39΄, Ερέρα 22΄(π), Εκόνγκ 51΄

Οι συνθέσεις

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ (Καμαρά 68΄), Σβαμπ (Τσιγγάρας 85′), Μουργκ (Κωνσταντέλιας 60΄), Ντεσπόντοφ (Ζίβκοβιτς 68΄), Τάισον, Τόμας (Σαμάτα 68΄)

Μπόρατς Μπάνια Λούκα (Μλάντεν Ζίζοβιτς): Σισκόφσκι, Καρολίνα, Μέιερς, Ερέρα, Κβρζίτς (Χρέλια 72΄), Σκόρουπ (Βράνιες 85΄), Γκράχοβατς, Κουλασίν, Σάβιτς, Βούκοβιτς, Λούκιτς