Μεγάλη ανατροπή η Ουκρανία κόντρα στη Σλοβακία και φωτιά στον 5ο όμιλο!

Η Ουκρανία νίκησε με 1-2 τη Σλοβακία και διεκδικεί πλέον και αυτή την πρόκριση στην επόμενη φάση. Όλα ανοιχτά την τελευταία αγωνιστική.

Συντάκτης: Ευαγγελία Κουτσιανούδη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Με ανατροπή κατάφερε να κερδίσει η Ουκρανία τη Σλοβακία για τον 5ο όμιλο του Euro 2024 βάζοντας ταυτόχρονα «φωτιά» για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Πλέον Σλοβακία, Ρουμανία και Ουκρανία έχουν από 3 βαθμούς και η πρόκριση θα κριθεί όπως όλα δείχνουν στην τελευταία αγωνιστική.

Οι Σλοβάκοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς δείχνοντας πιο απειλητικοί μπροστά. Στο 17′ ο Σρανζ, όπως έκανε και κόντρα στο Βέλγιο, εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των Ουκρανών να διώξουν την μπάλα από την περιοχή τους και με κεφαλιά από τα 2 μέτρα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να γράψει το 1-0.

Τα κενά όμως στο πίσω χώρο της άμυνας ήταν πολλά για τη Σλοβακία. Κάπως έτσι στο 28′ και στο 34′ οι Ουκρανοί έχασαν μεγάλες ευκαιρίες. Η πίεση για την ισοφάριση συνεχίστηκε αλλά το σκορ έμεινε στο 1-0 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος η Σλοβακία δεν εμφανίστηκε ποτέ στο γήπεδο με την Ουκρανία να κυριαρχεί κατά κράτος. Στο 54ο λεπτό ο Σαπαρένκο αξιοποίησε την Ουκρανική υπεροχή για να φέρει το ματς στα ίσα μετά από ωραία συνεργασία των παικτών στην κόντρα.
Οι Σλοβάκοι αντί να βγάλουν αντίδραση είδαν την πίεση να συνεχίζεται στα καρέ της ομάδας τους. Αφότου προηγήθηκε νέο δοκάρι, στο 80′ έγινε η ολική ανατροπή. Ο Σαπαρένκο έκανε τρομερό γέμισμα για τον Γιάρεμτσουκ ο οποίος έδειξε την κλάση του και με φοβερό κοντρόλ και εκτέλεση έκανε το 1-2!
Στα τελευταία λεπτά οι Σλοβάκοι ισορρόπησαν το ματς βγαίνοντας ξανά στην επίθεση όμως τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης.