Μουντιάλ 2022: «Εξάσφαιρη» Αγγλία κόντρα στο Ιράν – Δείτε όλα τα γκολ

Δείτε πόσο εύκολα επικράτησε του Ιράν η Αγγλία στο παιχνίδι για την 1η αγωνιστική του Β' Ομίλου του Μουντιάλ 2022

Μουντιάλ 2022: Έξι γκολ η Αγγλία στο Ιράν
Συντάκτης: Βαγγέλης Λάσκαρης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Μουντιάλ 2022: Η εθνική Αγγλίας δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην εθνική Ιράν στο ματς για την 1η αγωνιστική του Β’ Ομίλου της διοργάνωσης του Κατάρ, καθώς επιβλήθηκε 6-2.

Στο 35ο λεπτό, ο Λουκ Σο σέντραρε από αριστερά, ο Τζουντ Μπέλιγχαμ πήρε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Σο εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Χάρι Μαγκουάιρ βρήκε με το κεφάλι τον Μπουκάγιο Σάκα, ο οποίος σούταρε και διπλασίασε το προβάδισμα της Αγγλίας.

Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν o Σάκα έδωσε στον Χάρι Κέιν, εκείνος σέντραρε και ο Ραχίμ Στέρλινγκ δεν λάθεψε από το ύψος του πέναλτι.

Η Αγγλία, πάντως, δεν άφησε το γκάζι ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να φτάσει σε μία εμφατική νίκη.

Στο 62ο λεπτό, ο Σάκα προσποιήθηκε ιδανικά, σούταρε και χρίστηκε σκόρερ για δεύτερη φορά.

Το Ιράν μείωσε στο 65′ με διαγώνιο σουτ του Μεχντί Ταρεμί, όμως, στο 71′, δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του, ο Μάρκους Ράσφορντ βρήκε δίχτυα και στο 89′ ο Τζακ Γκρίλις διεύρυνε το προβάδισμα.

Η τελευταία λέξη ανήκε στο στρατόπεδο των ηττημένων, αφού στο 90+10′ ο Ταρεμί έγραψε το τελικό 6-2 με πέναλτι.

Μελανό σημείο για τους νικητές ο τραυματισμός του Μαγκουάιρ στο 66ο λεπτό.

ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Στόουνς, Μάουντ (71′ Φόντεν), Μαγκουάιρ (70′ Ντάιερ), Τρίπιερ, Μπέλινγχαμ, Ράις, Σο, Στέρλινγκ (70′ Γκρίλις), Σακά (70′ Ράσφορντ), Κέιν (75′ Γουίλσον).

ΙΡΑΝ: Μπεϊρανβάντ (20′ Χουσεϊνί), Μοχαραμί, Μοχαμάντι, Χοσεϊνί, Χατζισαφί, Τσεσμί (46′ Κανανί), Τζαχανμπάς (46′ Γκολιζαντέχ), Πουραλιγκάντζι, Καρίμι (46′ Εζατολάχι), Νουρολαχί (78′ Αζμούν), Ταρεμί.