Μουντιάλ 2022: Η μεγάλη στιγμή του Μέσι – Η μεγάλη στιγμή της Αργεντινής

Δείτε video από την απονομή του Μουντιάλ 2022 στον Λιονέλ Μέσι και την Αργεντινή

Μουντιάλ 2022: Η μεγάλη στιγμή του Μέσι - Η μεγάλη στιγμή της Αργεντινής
Συντάκτης: Βαγγέλης Λάσκαρης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Μουντιάλ 2022: Η εθνική Αργεντινής του Λιονέλ Μέσι νίκησε με 4-2 την εθνική Γαλλίας του Κιλιάν Εμπαπέ στη διαδικασία των πέναλτι και κατέκτησε το 3ο τρόπαιο της ιστορίας της.

Ο σούπερ σταρ του παγκοσμίου ποδοσφαίρου, στα 35 του χρόνια, αναδείχθηκε κορυφαίος παίκτης της διοργάνωσης του Κατάρ.

Και πώς να μην γίνει αυτό από τη στιγμή που έσπασε όλα τα κοντέρ;

Αρχικά, με την έναρξη του τελικού, καμάρωσε ως ο απόλυτος ρέκορντμαν συμμετοχών σε Μουντιάλ, φτάνοντας τις 26 (στις 25 σταμάτησε ο Λόταρ Ματέους).

Ανοίγοντας το σκορ στο 23ο λεπτό, ο Μέσι έγινε ο μοναδικός παίκτης της ιστορίας που έχει βάλει γκολ σε κάθε νοκ-άουτ γύρο από τότε που καθιερώθηκε η φάση των «16» το 1986.

Δηλαδή ο άσος της Παρί Σεν Ζερμέν βρήκε δίχτυα στους ομίλους στους «16», στους προημιτελικούς, στους ημιτελικούς και στον τελικό.

Παράλληλα, δεδομένου ότι αγωνίστηκε ως το τέλος της παράτασης, ξεπέρασε σε λεπτά συμμετοχής τον Πάολο Μαλντίνι, ο οποίος είχε σταματήσει στα 2.217 (χρειαζόταν μόλις 23 λεπτά, επομένως τα κατάφερε την ίδια στιγμή που άνοιξε το σκορ!)

ALERT! ΗΡΘΕ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΔΩΡΑ!

Τέλος, όταν ο Γκονσάλο Μοντιέλ ευστόχησε και έγραψε το 4-2 στα πέναλτι, ο Μέσι έφτασε τις 17 νίκες στη διοργάνωση και έπιασε τον Μίροσλαβ Κλόζε στη σχετική λίστα.

Υπενθυμίζεται ότι στο 36′, ο Μέσι έδωσε ιδανικά στον Χούλιαν Άλβαρες, εκείνος άνοιξε στον Αλέξις Μακ Άλιστερ, ο οποίος γύρισε στον Ντι Μαρία για να γραφτεί το 2-0.

Και, βέβαια, ο σούπερ σταρ του παγκοσμίου ποδοσφαίρου έγραψε το 3-2 στο 108′ της παράτασης.