Μουντιάλ 2022: Ιστορικός Ρονάλντο με μούφα πέναλτι και νικηφόρο ξεκίνημα με 3-2 για την Πορτογαλία του Σάντος

Αγχώθηκε η Πορτογαλία, αλλά ξεκίνησε με το δεξί στο Μουντιάλ 2022 επικρατώντας 3-2 της Γκάνας.

Σκόραρε και στο Μουντιάλ 2022 ο Κριστιάνο Ρονάλντο
Συντάκτης: Λευτέρης Παυλίδης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Ματσάρα έγινε στο ΠορτογαλίαΓκάνα με την πρώτη να χαμογελά στην πρεμιέρα της στο Μουντιάλ 2022. Ποιος θα το περίμενε πως ομάδα του Φεράντο Σάντος θα νικούσε με το χορταστικό 3-2;

Ένα παιχνίδι που για περισσότερη από μία ώρα φλέρταρε με το 0-0, άνοιξε εντυπωσιακά μετά. Τελικά το πήραν οι Πορτογάλοι με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να γράφει ιστορία. Με το γκολ που σημείωσε έγινε ο πρώτος παίκτης που σκοράρει σε πέντε Μουντιάλ!

Η Γκάνα στάθηκε παραπάνω από καλά. Κέρδισε τις εντυπώσεις, πάλεψε έως το φινάλε και θα μπορούσε από την γκάφα του Κόστα στο τέλος να πάρει βαθμό. Σε μία φάση που θύμισε Μπουχαλάκη στο «Κλ. Βικελίδης», ο Ινιάκι Γουίλιαμς γλίστρησε και δεν έκανε το 3-3.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις. Στο πρώτο τέταρτο ο Κριστιάνο Ρονάλντο είχε δύο καλές στιγμές, ενώ στο 30′ σκόραρε και το γκολ του ακυρώθηκε σωστά για επιθετικό φάουλ. Οι Πορτογάλοι είχαν μία δυσκολία στο να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα.

Κάπως έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο. Η Γκάνα στεκόταν αρκετά καλά και στο 55′ πλησίασε στο γκολ με τον Κούντους. Οκτώ λεπτά μετά ο Ρονάλντο κέρδισε πέναλτι σε μία φάση που ο Σαλισού βρήκε μπάλα. Ο 37χρονος το εκτέλεσε και έγραψε ιστορία σκοράροντας και στο Μουντιάλ 2022.

Ξαφνικά το ματς έγινε ροντέο. Η Γκάνα απείλησε με Κούντους στο 70′ και τρία λεπτά μετά έκανε το 1-1 με τον Αγιού. Άμεση και η αντίδραση της Πορτογαλίας. Από εξαιρετική κάθετη του Μπρούνο Φερνάντες ο Ζοάο Φέλιξ έκανε στο 78′ το 2-1 και δύο λεπτά μετά ο Λεάο με ωραίο διαγώνιο πλασέ έγραψε το 3-1.

Κάπου εκεί φάνηκε όλα να τελειώνουν. Η Γκάνα, όμως, συνέχισε να το πιστεύει. Μείωσε στο 89′ με τον Μπουκαρί, ο οποίος πανηγύρισε σαν τον Κριστιάνο Ρονάλντο, και λίγο έλειψε να ισοφαρίσει στο φινάλε με τον Γουίλιαμς.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Κόστα, Κανσέλο, Ντίας, Ντανίλο, Γκερέιρο, Νέβες (77′ Λεάο), Οτάβιο (56′ Καρβάλιο), Φερνάντες, Φέλιξ (88′ Ράμος), Ρονάλντο (88′ Μάριο), Μπ. Σίλβα (88′ Παλίνια).

ΓΚΑΝΑ (Ότο Άντο): Ζιγκί, Αμαρτέι, Σεϊντού (66′ Λάμπτεϊ), Τζικού (90+2′ Σεμενιό), Σαλισού, Μπάμπα, Σαμέντ (90+2′ Κιερέ), Πάρτεϊ, Κουντούς (77′ Μπουκαρί), Γουίλιαμς, Α. Αγιού (77′ Ζ. Αγιού).