MUNDIAL 2018

Έτσι περνάει η Γερμανία

Τα σενάρια πρόκρισης στον 6ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Η νίκη της Γερμανίας επί της Σουηδίας στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων δίνει χαρακτήρα θρίλερ στον 6ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η βαθμολογία

1. Μεξικό 6 (3-0)
  2. Γερμανία 3 (2-2)
  3. Σουηδία 3 (2-2)
  4. Νότια Κορέα 0 (0-2)

Στις 17:00 της 27ης Ιουνίου τα ματς είναι Νότια Κορέα-Γερμανία και Μεξικό Σουηδία

Η κάτοχος του Παγκοσμίου Κυπέλλου προκρίνεται αν φέρει ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα από τη Σουηδία.

Ουσιαστικά, τα «πάντσερ» θα επιδιώξουν να φορτώσουν με πολλά γκολ τη Νότια Κορέα, προκειμένου να μην περιμένουν το αποτέλεσμα της άλλης αναμέτρησης.

Σε περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας θα μετρήσουν τα μεταξύ τους αποτελέσματα και αν χρειαστεί ο συντελεστής τερμάτων.

Αν η Σουηδία νικήσει 1-0 το Μεξικό και η Γερμανία τη Ν. Κορέα με το ίδιο σκορ, τότε θα υπάρξει τριπλή ισοβαθμία μεταξύ Μεξικού, Γερμανίας και Σουηδίας στους 6 βαθμούς.

Αν η Ν. Κορέα νικήσει 1-0 τη Γερμανία και το Μεξικό τη Σουηδία με το ίδιο σκορ, τότε Γερμανία, Σουηδία και Ν. Κορέα θα ισοβαθμήσουν στους 3 βαθμούς.

Κριτήρια ισοβαθμιών: 1) Διαφορά γκολ, 2) Καλύτερη επίθεση, 3) Μεταξύ τους ματς, 4) Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους 5) Fair Play, 6) Κλήρωση

Το πέμπτο κριτήριο που σχετίζεται με το Fair Play αφορά στις κίτρινες και κόκκινες κάρτες.

Αν το σύνολο των καρτών στον όμιλο είναι ίδιο για τις δύο ομάδες μετά από το πέρας της 3ης αγωνιστικής (σ.σ. στο σενάριο που όλα τα προηγούμενα κριτήρια παραμείνουν κι αυτά ίδια), τότε το τελευταίο κριτήριο που θα τις χωρίσει οριστικά θα είναι η κλήρωση της FIFA.