Ναβάρο και λάθη του Άρη, «τελείωσαν» το ντέρμπι Άρης – Ολυμπιακός από νωρίς! (1-2)

Ο Ναβάρο με γκολ και κερδισμένο πέναλτι ήταν το πρόσωπο του αγώνα για τον Ολυμπιακό στο 2-1 επί του Άρη στο «Βικελίδης».

Ο Ναβάρο με γκολ και κερδισμένο πέναλτι ήταν το πρόσωπο του αγώνα για τον Ολυμπιακό στο 2-1 επί του Άρη στο Βικελίδης για την 19η αγωνιστική.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 4 λεπτά

Το ντέρμπι ΆρηςΟλυμπιακός στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για την 19η αγωνιστική της Super League, τελείωσε σχεδόν πριν καν… ξεκινήσει. Οι Πειραιώτες χωρίς να πιάσουν σπουδαία απόδοση, πέτυχαν δύο γκολ μέσα σε 4 λεπτά (17΄ Ναβάρο, 21’πεν. Ροντινέι) και «κλείδωσαν» (με σκορ 2-1) ένα πολύτιμο «τρίποντο» (12η νίκη) με το οποίο έφτασαν τους 38 βαθμούς.  Ο Άρης μείωσε στις καθυστερήσεις με αυτογκόλ του Κίνι, όμως δεν πρόλαβε να πετύχει κάτι περισσότερο.

Γενικότερα οι γηπεδούχοι έμειναν πολύ μακριά από το πρόσωπο των προηγούμενων αγώνων έτσι παρέμειναν στους 30 βαθμούς μετά την 7η ήττα του. Η ομάδα του Μάντζιου ήταν εμφανώς κουρασμένη και επηρεασμένη από τα σερί ματς.

Δείτε εδώ τα στιγμιότυπα του αγώνα

Δείτε το 0-2 του Ολυμπιακού επί του Άρη

Δείτε το 0-1 του Ολυμπιακού επί του Άρη

Άρης – Ολυμπιακός: 11άδες με αρκετές αλλαγές και από τους δύο προπονητές

Ο Μάντζιος παρέταξε την ομάδα του με έξι αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι Κυπέλλου με την ΑΕΚ, με τους Χουτεσιώτη, Ρόουζ, Φεράρι Βερστράτε, Πάρντο και Παναγίδη.

Αλλαγές και από τον Κάρλος Καρβαλιάλ με τους με Ζέλσον Μαρτινς, Κίνι και Ναβάρο βασικούς και στον πάγκο, τους Φορτούνη, Μπιανκόν και Ποντένσε.

Τραγικό λάθος, 0-1 ο Ναβάρο, αυστηρό πέναλτι σε Φαμπιάνο και 0-2 ο Ροντινέι

Το πρώτο 15λεπτο κύλησε χωρίς φάση από τις δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό πάντως να έχει την κατοχή και γενικότερα περισσότερο νεύρο στο παιχνίδι του. Το σκορ άνοιξε στο 17ο λεπτό από τραγική έξοδο του Χουτεσιώτη σε σέντρα του Ροντινέι και ο Ναβάρο προ κενής εστίας έκανε το 0-1.

Κι αν το πρώτο γκολ του Ολυμπιακού προήλθε από λάθος των γηπεδούχων, το δεύτερο προήλθε από λάθος του διαιτητή Μόρτεν και του VAR. Ο Ναβάρο έπεσε κάτω πιάνοντας το κεφάλι του υποτίθεται από δυνατή αγκωνιά του Φαμπιάνο. Επαφή ανάμεσα στους δύο παίκτες υπήρξε όχι όμως τόσο δυνατή για να πέσει κάτω ο ποδοσφαιριστής των φιλοξενούμενων και να… σφαδάζει.

Ούτε ο διαιτητής, ούτε το VAR εκτίμησαν σωστά τη φάση, με τον Ροντινέι να εκτελεί στη συνέχεια το πέναλτι και να δίνει προβάδισμα ασφαλείας στους Πειραιώτες (0-2) μόλις από το 21ο λεπτό.

Στη συνέχεια ο Άρης προσπάθησε να ανεβάσει την υποτονική απόδοσή του, ωστόσο έκλεισε το πρώτο μέρος χωρίς τελική και φτιάχνοντας μόνο προϋποθέσεις. Από την μεριά του Ολυμπιακός μετά τα δύο γρήγορα γκολ βρήκε περισσότερους χώρους και θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο τέρμα, χωρίς να πιάσει κάποια σούπερ απόδοση.

Στο Β μέρος για τον Άρη πέρασαν οι Σαβέριο, Σαμόρα, Γκαρθία και Μοντόγια, όμως όσοι περίμεναν αντίδραση από την ομάδα του Μάντζιου περίμεναν άδικα. Ναι μεν ο Θεός του πολέμου είχε περισσότερο ένταση και διάθεση στο παιχνίδι του, ωστόσο αδυνατούσε να απειλήσει επί της ουσίας την αντίπαλή εστία.

Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός βλέποντας ότι οι γηπεδούχοι δεν τους απειλούσαν επί της ουσίας, από ένα σημείο και μετά κατέβασαν τον ρυθμό τους, κάνοντας ουσιαστικά συντήρηση δυνάμεων. Εκτός του Ναβάρο, πολύ καλός για τον Ολυμπιακό ήταν και ο έταιρος σκόρερ των ερυθρόλευκων ο Ροντινέι που ειδικά στο πρώτο μέρος έκανε πολλή δουλειά.

«Φωτιά» που… έσβησε γρήγορα στις καθυστερήσεις με αυτογκόλ

Στις καθυστερήσεις το ματς πήγε να πάρει… φωτιά καθώς από γύρισμα του Νταρίντα και προσπάθεια του Σαμόρα, ο Κίνι… μείωσε κατά της ομάδας του με αυτογκόλ (1-2)! Αυτή ήταν ουσιαστικά η πρώτη μεγάλη στιγμή του Άρη, που όμως δεν κατάφερε να πετύχει κι άλλο ένα τέρμα ώστε να… κλέψει το βαθμό από το πουθενά!

Στο 85΄ ο Άρης ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κίνι πάνω στον Σαμόρα. Δείτε εδώ τη φάση

Ο Καρβαλιάλ έκανε τέσσερις αλλαγές όμως δεν έδωσε χρόνο συμμετοχής στους νεοαποκτηθέντες Όρτα και Τσικίνιο που ήταν στην αποστολή.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Χουτεσιώτης, Οντουμπάτζο (67’ Μοντόγια), Φαμπιάνο, Ρόουζ, Φεράρι, Βερστράτε, Πάρντο (56’ Ζαμόρα), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ (56’ Σαβέριο), Παναγίδης (76’ Φετφατζίδης), Μορόν (67’ Μάνου Γκαρθία).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλος Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Ντόη (85’ Μπιανκόν), Κίνι, Αλεξανδρόπουλος (78’ Καμαρά), Έσε, Καρβάλιο, Μασούρας, Μαρτίνς (64’ Ποντένσε), Ναβάρο (85’ Φορτούνης).

*Ο Νέβεν Τζούρασεκ τέθηκε εκτός αποστολής την τελευταία στιγμή καθώς ο Κροάτης μέσος ταλαιπωρείται από ίωση.