Νίκη για τη Μαρσέιγ πριν τη ρεβάνς με Παναθηναϊκό, αλλά και «λαχτάρα» για Μαρθελίνο με τραυματισμό

Ανατροπή χρειάστηκε η Μαρσέιγ προκειμένου να κάμψει την αντίσταση της Ρεμς στην πρεμιέρα του γαλλικού πρωταθλήματος.

Ανατροπή χρειάστηκε η Μαρσέιγ προκειμένου να κάμψει την αντίσταση της Ρεμς, κμε σκορ 2-1, στην πρεμιέρα του γαλλικού πρωταθλήματος.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Νικηφόρα πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της Ligue 1, για τη Μαρσέιγ, έστω κι αν βρέθηκε να χάνει από νωρίς.  Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στα προκριματικά του Champions League, επικράτησε εν τέλει 2-1 στην έδρα της, της Ρεμς και θα υποδεχθεί τους πράσινους την Τρίτη (15/8, 22:00) με ανεβασμένη ψυχολογία.

Στα αρνητικά για την ομάδα του Μαρθελίνο ο τραυματισμός του Καμερουνέζου εξτρέμ, Φρανσουά Μουγκέ. ο οποίος αποχώρησε με αναγκαστική αλλαγή στο 51′ για να περάσει στη θέση του ο Ισμαϊλά Σαρ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ρεμς μπήκε πιο δυνατά και έκανε το 0-1 μόλις στο 10ο λεπτό από σουτ του Ίτο από το ύψος του πέναλτι.

Η Μαρσέιγ πήρε τα ηνία, άρχισε να πιέζει και κατάφερε να ισοφαρίσει πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Συγκεκριμένα στο 34′ ο Ουνάχι εφερε το ματς στα ίσα με σουτ έξω από την περιοχή, ενώ η ανατροπή των Μαρσεγέζων ολοκληρώθηκε στο 77′.  Ο Βιτίνια σκόραρε με πλασέ εξ επαφής και έκανε το 2-1, που έμεινε μέχρι το φινάλ δίνοντας στους γηπεδούχους μια «αγχωτική» νίκη.

Να σημειώσουμε ότι οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για περισσότερα γκολ με τη Μαρσέιγ να δείχνει οτι έχει «θέματα» στο μεσοαμυντικό κομμάτι, όπως και στο ματς της Λεωφόρου με τον Παναθηναϊκό. Μάλιστα ο Ίτο έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα του Πάου Λόπεθ λίγο μετά το 0-1, όμως τελικά το τέρμα ακυρώθηκε ως αντικανονικό.

Η σύνθεση της Μαρσέιγ: Λόπες, Κλάους, Μπεμπά, Γκιγκό, Λόντι, Μουγκέ (51’ Σαρ), Ρονζιέ (67’ Βερετού), Κοντογκμπιά, Ουναχί (83’ Γκεντουζί), Βιτίνια (83’ Αρίτ), Εντιαγιέ (67’ Ομπαμεγιάνγκ).